Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na przystankach PKP przybywa stojaków rowerowych. Cykliści mogą składać wnioski o ich montaż

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przyjmuje zgłoszenia miejsc, gdzie powinny być stworzone miejsca do pozostawianie jednośladów. Na ten rok zaplanowano montaż 700 stojaków rowerowych.

Jednym ze stałych widoków, jakie kojarzą się z dworcami i przystankami kolejowymi, są rowery. Stoją one przypięte do ogrodzeń, słupów czy też innych obiektów. Wszystko dlatego, że wielu pasażerów dojeżdża na dwóch kółkach a potem przesiada się do pociągu. Szczególnie zauważyć to można w mniejszych miejscowościach. W związku z tym spółka PKP PLK, zwłaszcza realizując remonty szlaków kolejowych, zaczęła tworzyć również rowerowe parkingi.

Obecnie przy obiektach kolejowych w całym kraju znajduje się ponad 11,8 tys. stojaków rowerowych. Zlokalizowane są one na ponad 1900 stacjach i przystankach. Tylko w ubiegłym roku przybyło ponad 1000 stojaków w 140 lokalizacjach. Na ten rok zaplanowano montaż ponad 700 kolejnych stojaków.

Jak wskazuje Magdalena Janus z PKP PLK, spółka stara się, aby stojaki rowerowe montowane były jak najbliżej peronów do tego w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę pasażerów oraz ochronę jednośladów. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów, realizowany jest dzięki środkom budżetowym oraz projektom współfinasowanym ze środków unijnych.

Całość ma na celu nie tylko zapewnienie ochrony dla jednośladów pasażerów pociągów, lecz dochodzi do tego bardziej dogodne połączenie podróży dwoma ekologicznymi środkami transportu – rowerem i pociągiem. Miejsca na montaż stojaków wybierane są m.in. na podstawie zgłoszeń lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Jednak sami rowerzyści mogą proponować, gdzie powinny być one ustawione. Tego typu zgłoszenia należy składać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych.

(fot. PKP PLK)

5 komentarzy

  1. Niech sobie zamontują w bani

  2. Lubelskie to taka ”myśl cebulowa”, pośrednio obłąkana żydowską religią, dlatego lubeslskie powinno się wywalić z UE

  3. Ale akcja! Super .

  4. Precz z Unią europejską i eurokołchozem.

  5. Sieć połączeń i godziny tak dopasowane że tym rowerem szybciej dojedzie. Co roku coraz bardziej słabo kolej walczy o klientów. Chyba wychodzą z założenia że im się należy i nie trzeba się dostosować do klienta tylko tak jak nam pasuje ?

Dodaj komentarz

Z kraju