Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Pojezierze Łęczyńskie pociągiem? Podpisano porozumienie w sprawie budowy nowej linii kolejowej

O ile o planach budowy 10-kilometrowego połączenia kolejowego do Łęcznej mówi się od pewnego czasu, tak przedłużenie linii do Parczewa jest nowym pomysłem. Linia kolejowa ma przebiegać przez mało zurbanizowane tereny pojezierza.

W piątek 25 września w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy nowego połączenia kolejowego z Bogdanki przez Łęczną i Ostrów Lubelski do Parczewa. Jak wyjaśniają samorządy, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie, ma ono stać się oknem na świat dla poszczególnych gmin i powiatów, przez teren których linia ta będzie przebiegała. Chodzi zarówno o korzyści dla mieszkańców, w postaci dogodnego połączenia pasażerskiego, jak też dla gospodarki, która ma zostać pobudzona do rozwoju. Nie bez znaczenia jest tutaj również turystyka.

Linia kolejowa ma przebiegać przez mało zurbanizowane tereny pojezierza. Nie jest ono częścią rządowego programu Kolej plus, lecz uzupełnienia zapotrzebowania, jakie występują na tym terenie. Porozumienie w sprawie jego budowy podpisali przedstawiciele powiatów: lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego a także gmin: Ludwin, Łęczna, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Parczew, Puchaczów, Siemień oraz Uścimów. Budowa linii miałaby być sfinansowana ze środków samorządu województwa. Na trasie ma być realizowany zarówno ruch pasażerski, jak też towarowy.

O ile o planach budowy 10-kilometrowego połączenia kolejowego do Łęcznej mówi się od pewnego czasu, tak przedłużenie linii do Parczewa jest nowym pomysłem. W sprawie projektu stworzenia nowej linii kolejowej Lublin-Łęczna podpisano też pod koniec sierpnia list intencyjny. Inwestycja miałaby zostać dofinansowana z programu Kolej+, co oznacza możliwość uzyskania dotacji wynoszącej nawet do 85% kosztów budowy. Resztę muszą dołożyć samorządy.

Na Pojezierze Łęczyńskie pociągiem? Podpisano porozumienie w sprawie budowy nowej linii kolejowej

(fot. UG Ostrów Lubelski)

9 komentarzy

  1. Burmistrz Ostrowa Lubelskiego to niech lepiej zrobi asfalt na działki nad jeziorem Miejskim dla ludzi którzy płacą najwyższe podatki w gminie a nie łata dziury w drodze starym żwirem. Człowieku zejdź na ziemię cały Ostrów ma Cię dość, gmina cofnęła się w rozwoju za twoich rządów o conajmniej 10 lat.

  2. Lepiej zabetonować Jezioro Miejskie i na tym miejscu zrobić lotnisko. Można uruchomić połączenia do Lublina i Radomia.

  3. Kto to będzie jeździł taką trasą -tu chodzi o łatwiejszy transport węgla w stronę Parczewa

  4. Bardzo dobry pomysł jestem za.

  5. Mieszczuk ostrowiak

    Burmistrz założył fotowoltanikę, gaz, internet szerokpasmowy a teraz doprowadzi kolej do Ostrowa Lubelskiego

Z kraju