690 680 960

Na Lubelszczyźnie stacjonować będą żołnierze Bundeswehry. Pierwsi przyjadą w przyszłym tygodniu

Około 400 żołnierzy z Bundeswehry ma stacjonować na terenie województwa lubelskiego. Zgodę na to wydały właśnie władze naszego kraju.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dokument dotyczące przyjazdu do Polski żołnierzy Bundeswehry, wyrażając na to zgodę. Wszystko związane jest z przekazaniem do naszego kraju przez niemieckie ministerstwo obrony zestawów Patriot. Początkowo polska strona chciała, aby zostały one umieszczone na Ukrainie. Nie było na to jednak zgody naszych zachodnich sąsiadów, którzy podkreślili, że tego typu rozwiązanie nie wchodzi w grę. Patrioty są bowiem częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, więc mogą zostać rozmieszczone jedynie na terytorium krajów wchodzących w skład sojuszu.

Dlatego też uzgodniono, iż zestawy Patriot zostaną wpięte w polski system dowodzenia. Jak już informowaliśmy, będą one rozlokowane na terenie województwa lubelskiego. Aby zapewnić ich obsługę, w naszym regionie ma stacjonować kilkuset niemieckich wojskowych. Przyjazd pierwszych żołnierzy Bundeswehry zaplanowano na przyszły tydzień. Obecnie trwają w tej sprawie ostatnie uzgodnienia z Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych.

Decyzja o przekazaniu przez stronę niemiecką systemu obrony przeciwlotniczej Patriot została podjęta po wydarzeniach, jakie miały miejsce 15 listopada ub. roku. Wtedy to we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadła rakieta znad Ukrainy. Jej eksplozja doprowadziła do śmierci dwóch mężczyzn. Całość była efektem zmasowanego ataku rakietowego, jakie wojska rosyjskie przeprowadziły na Ukrainę. Sama rakieta należeć miała do ukraińskiej obrony powietrznej.

(fot. Bundesministerium der Verteidigung)

68 komentarzy

 1. Niech spier razem z ukraińcami!

 2. Na huk oni tu, przecież mamy Jankesów, jak Putin by zaatakował to pierwsi będą uciekać na czele z władzą

 3. No tak, Lubelszczyzna będzie jpierwsza do odstrzału.a co tam, ludzie się nie liczą, grunt by wojnę podtrzymywać jak najdłużej.

 4. Już kiedyś mieliśmy „wizytę kurtuazyjną” i co z tego wynikło …?????
  Szczególnie zamojszczyzna mile „wspomina” ich wizytę z minionego wieku !!

 5. Ahahahaha. Ale płacz zawijaczy stóp bandazami bezcenny 😀

 6. A mnie sie wydaje, że niemiaszki robią rozeznanie czy da ję reaktywować ich były obóz (obecnie muzeum).

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas