Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na jakie metody płatności powinny postawić apteki?

Nowoczesne rozwiązania i postęp technologiczny pozwalają na wprowadzenie różnych form płatności za towary lub usługi. Obecnie wiele osób całkowicie rezygnuje z gotówki, a inne nie używają nawet karty płatniczej, bo preferują transakcje dokonywane za pomocą urządzeń mobilnych. Prowadzisz aptekę i zastanawiasz się jakie formy płatności powinien przyjmować wybrany przez Ciebie terminal płatniczy? Sprawdź, które z nich są najbardziej popularne.

Jakie płatności preferują Polacy w sklepach stacjonarnych?

Jeszcze kilka lat temu płatności bezgotówkowe dostępne były głównie w większych sklepach, zaś mniejsze punkty handlowe taką możliwość oferowały znacznie rzadziej. Przyczyną takiego stanu rzeczy były m.in. wysokie prowizje za każdą transakcję, sięgające nawet 2-3%. Jeśli więc klient dokonywał zakupu za kwotę 100 zł, opłaty wynosiły nawet 3 zł. Organizacje zrzeszające handlowców walczyły o obniżenie prowizji i w końcu się to udało – w 2014 roku wysokość opłaty interchange fee (ustalanej przez organizacje płatnicze, jak np. Visa, Mastercard czy American Express) została ustawowo obniżona do 0,5%, a ostatecznie – do 0,2-0,3%. Te zmiany sprawiły, że znacznie więcej punktów handlowych zaczęło akceptować płatności bezgotówkowe. Według danych gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, w trzecim kwartale 2022 roku w Polsce funkcjonowało 1 209 775 terminali POS, a ich liczba rośnie m.in. dlatego, że na przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych nałożono od 1 stycznia 2022 roku obowiązek zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych¹. Warto zaznaczyć, że sami konsumenci chętnie z takiej możliwości korzystają, o czym świadczą wyniki badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”. 65% badanych wskazało, że podstawową formą płatności jest dla nich karta płatnicza, a tylko dla 25% jest nią gotówka. Dużą popularnością cieszy się też BLIK – tę formę płatności najczęściej wybiera 35% respondentów².

Jakie metody płatności powinien przyjmować terminal płatniczy w aptece?

Wybierając terminal płatniczy do apteki najrozsądniej jest postawić na urządzenie, które umożliwi przyjmowanie najbardziej popularnych metod płatności wymienionych wyżej, a więc za pomocą kart płatniczych – zarówno tych z chipem, jak i zbliżeniowych – oraz BLIKiem. Ponieważ coraz więcej osób korzysta z płatności mobilnych, wykorzystując smartfon, smartwatch lub inne gadżety z funkcją NFC, warto wybrać urządzenie umożliwiające zrealizowanie również takich transakcji. Terminal płatniczy powinien więc pozwalać na dokonanie płatności za pomocą aplikacji mobilnych, jak Apple Pay oraz Google Pay. Podczas wybierania odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na sposób zasilania oraz łączności z internetem. W aptekach klient płaci przy stanowisku kasowym, dlatego najlepszym rozwiązaniem może być stacjonarny terminal płatniczy. Sposób łączenia się z siecią należy zaś wybierać zależnie od konkretnych warunków, aby mieć pewność, że transakcje zawsze będą mogły zostać zrealizowane.

Dlaczego warto zapewnić klientom różne formy płatności?

Zapewnienie klientom różnych form płatności pozwala im na uregulowanie rachunku w preferowany sposób, co pozytywnie wpływa na wizerunek Twojej marki. Oczywiście oprócz wspomnianych wyżej metod płatności bezgotówkowych, powinni oni mieć również możliwość zapłaty gotówką, która ciągle pozostaje w obiegu pomimo popularności kart płatniczych. W ten sposób zwiększasz jednocześnie prawdopodobieństwo, że osoby odwiedzające Twoją aptekę dokonają zakupu, nawet jeśli nie będą miały ze sobą gotówki lub karty płatniczej – wówczas mogą zapłacić BLIKiem lub korzystając z aplikacji na smartfona. Różne metody płatności przekładają się nierzadko również na sprawniejszą obsługę – płatności dokonywane kartą trwają krócej niż te gotówkowe, a ponadto w ich przypadku unikasz ryzyka pomyłki podczas wydawania reszty. 

1 https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2022.pdf
2 https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/211021-badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf