Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Myślała, że pomaga koledze. To był oszust

Mieszkanka powiatu ryckiego myśląc, że pomaga koledze straciła 1000 zł. 29-latka otrzymała wiadomość od rzekomego znajomego z prośbą o przekazanie kodu BLIK. Nie wiedziała, że ma do czynienia z oszustem, który wcześniej włamał się na konto społecznościowe znajomego.

Mieszkanka powiatu ryckiego powiadomiła wczoraj ryckich policjantów, że padła ofiarą oszusta w sieci. 29-latka zareagowała na przekazaną jej za pomocą komunikatora społecznościowego wiadomość.

– Była przekonana, że autorem wiadomości jest jej znajomy, który z uwagi na „problem z kontem” poprosił o podanie kodu BLIK. Kolega pieniędzy potrzebował na opłacenie zamówienia. 29-latka wygenerowała i przekazała kod na kwotę 1000 złotych. Następnie „kolega” poprosił o wygenerowanie kolejnego kodu na tę samą kwotę. Kobieta spełniła jego prośbę. 29-latka zorientowała się, że coś jest nie w porządku, gdy znajomy napisał, że pomylił się przy wpisywaniu kodu i drugi kod nie został zrealizowany. Prosił więc o przesłanie trzeciego kodu BLIK. Wówczas zakończyła konwersację przez komunikator i telefonicznie skontaktowała się z rzeczywistym znajomym – relacjonuje aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak z ryckiej Policji.

Mężczyzna przekazał kobiecie, że ktoś włamał się na jego konto społecznościowe i podszywając się pod niego wysyłał wiadomości z prośbą o pożyczkę do jego znajomych. Wówczas pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła sprawę na policję. Niestety oszust zdążył już wytransferować z jej konta 1000 złotych.

– Chrońmy swoje oszczędności. Pamiętajmy, aby pochopnie nie reagować na przesyłane prośby o pożyczkę. Przed podjęciem decyzji o wysłaniu blika zweryfikujmy wcześniej, czy wiadomość została przesłana przez kogoś bliskiego. Wystarczy zadzwonić do takiej osoby i potwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jest to najprostszy sposób, aby nie stracić oszczędności – apeluje aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak.

4 komentarze

  1. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Myślała, że pomaga koledze. Gdyby myślała to nie pozwoliłaby się oszukać.
    Widocznie nie było komu myśleć…

  2. „myślała” xD

  3. jak PIS Polakom

  4. No cóż w pow ryckim ostatnim czasu to normalne że prawie co dzień jakiegoś łatwo wiernego frajera robią na kasę

Dodaj komentarz

Z kraju