690 680 960

Mobilna stacja kontroli pojazdów pojawi się na naszych drogach. ITD będzie sprawdzać każdy pojazd

Inspekcja Transportu Drogowego szykuje się do dokładnych kontroli stanu technicznego pojazdów. Niebawem przy drogach będzie można spotkać mobilne stacje kontroli pojazdów.

Już nie tylko kontrole ciężarówek i obsługa fotoradarów ale również sprawdzanie stanu technicznego wszystkich samochodów poruszających się po drogach- w przyszłym roku Inspekcja Transportu Drogowego zamierza zakupić mobilne stacje kontroli pojazdów. Za ich pomocą inspektorzy będą sprawdzać szczegółowo w jakiej kondycji jest auto którym się poruszamy. Szczególnie pod kontrolą będą te elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy czyli np. stan hamulców, zawieszenie, zbieżność kół, układ kierowniczy czy też napędowy. Dzięki temu inspektorzy na miejscu prześwietlą stan pojazdu, bez konieczności wysyłania go do stacji diagnostycznej.

Mobilne stacje kontroli pojazdów zamontowane są na samochodzie ciężarowym. Pojazd taki ustawia się na przydrożnym parkingu, gdzie następuje rozłożenie stacji. Kontrolowane samochody dzięki wielometrowym najazdom mogą przejechać przez jej środek. W zamontowanym kontenerze znajdują się podobne urządzenia jak te, które kierowcy spotykają podczas przeglądu rejestracyjnego. Zaletą stacji jest to, że w przeciągu kilkunastu minut można ja złożyć i udać się w kolejne miejsce kontroli. Oprócz stanu technicznego inspektorzy liczą na ujawnianie „lewych” przeglądów rejestracyjnych. Gdy auto będzie w tragicznym stanie technicznym a w dowodzie rejestracyjnym świeża adnotacja o wykonanym przeglądzie, kontrolowani będą także diagności, którzy wykonywali owy przegląd.

Inspektorzy już w połowie października doświadczali pierwszych działań z wykorzystaniem mobilnej stacji kontroli. Wtedy to w Niemczech prowadzili wspólne kontrole drogowe wraz z funkcjonariuszami z innych europejskich krajów. Wraz ze stacją mobilną byli funkcjonariusze z Węgier, którzy prezentowali jej zalety. Jak widać spodobała się ona i niebawem trafi ona na drogi naszego regionu. Łącznie GITD zamierza kupić 14 tego typu stacji kontroli pojazdów, po jednej do każdego województwa. Koszt ich zakupu ma wynieść minimum 11 mln zł. Za ich pomocą będą kontrolowane nie tylko ciężarówki ale również samochody osobowe.

(fot. GITD)
2014-12-18 19:39:32

15 komentarzy

  1. ta ciekawe gdzie to jeszcze postawia hahahahaha bo nie przypominam sobie w okolicach Lublina aby byl gdzies tak szeroki parking

Kursy walut

  • USD 4.476zł -0.17%
  • GBP 5.4484zł 0.19%
  • EUR 4.6976zł 0.02%
  • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ