Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Młodzi bohaterowie otrzymali medale. 12-latek ratował rannych z wypadku, 14-latka zapobiegła samobójstwu

W poniedziałek z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka dwoje młodych mieszkańców naszego regionu otrzymało wyjątkowe medale. Odznaczenia dostali za czujność, zdecydowanie i odwagę, która pomogła uratować życie innych.

Choć tego typu zachowanie powinno być normą wśród społeczeństwa, niestety tak nie jest. Często ludzie obojętnie mijają osoby potrzebujące pomocy, tłumacząc sobie, że to nie jest ich sprawa. Inni z kolei nie przystępują do udzielania pomocy wyjaśniając, że nie umieją, nie znają się czy też tłumaczą się strachem. Tymczasem aby pomóc nie trzeba wiele, często wystarczy jeden telefon. Doskonałym tego przykładem jest 12 letni Szymon z Parczewa oraz 14-letnia Kinga z Rejowca Fabrycznego. Wielu dorosłych powinno brać z nich przykład.

Pod koniec czerwca w Siemieniu w powiecie parczewskim doszło do groźnego wypadku. Zderzyły się tam dwa pojazdy, oba wypadły z drogi, a jeden z nich dodatkowo stanął w ogniu. Wszystko wydarzyło się na oczach jadącego ciężarówką wraz ze swoim wujkiem 12-latka. Chłopiec nie zastanawiając się ani chwili natychmiast opuścił pojazd i wraz z wujkiem ruszyli na pomoc poszkodowanym. Szymon przy pomocy gaśnicy samochodowej usiłował stłumić płomienie, udało mu się również wybić szybę w jednym z samochodów i pomóc znajdującym się w środku pasażerom w wydostaniu się na zewnątrz. Pomimo, że w pobliżu było wielu gapiów, nikt poza nimi nie zdecydował się na udzielenie poszkodowanym pomocy.

Z kolei 14-letnia Kinga, także w drugiej połowie czerwca, przechodziła obok niestrzeżonego przejazdu kolejowego w Rejowcu Fabrycznym. W pewnym momencie zauważyła, że na torach siedzi dziwnie zachowująca się kobieta. Dziewczynka podejrzewając, że niebawem może nadjechać pociąg, natychmiast zadzwoniła na policję. Jednak zanim jadący z Chełma patrol zdołał dotrzeć na miejsce, Kinga dostrzegła zbliżający się pociąg. Postanowiła nie czekać dłużej i zaalarmowała przejeżdżających przez przejazd kierowców. Wspólnie próbowali sprowadzić kobietę z torów. Udało im się również dać znaki maszyniście, który zatrzymał pociąg przed przejazdem.

Zarówno 12 letni Szymon jak i 14 letnia Kinga odebrali w poniedziałek z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka medale w ramach akcji Młody Bohater. Oboje wyróżnili się swoją bohaterską postawą, ratując zdrowie i życie innych ludzi. W uroczystości, która odbyła się w Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, wzięli udział Komendant Główny Policji nadinsp. dr. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej.

Młodzi bohaterowie otrzymali medale. 12-latek ratował rannych z wypadku, 14-latka zapobiegła samobójstwu
Młodzi bohaterowie otrzymali medale. 12-latek ratował rannych z wypadku, 14-latka zapobiegła samobójstwu

(fot. MSWiA)
2016-09-14 00:27:08

16 komentarzy

  1. Szymon wygada na typowego 19 ale jeśli naprawdę ma 12 lat to na drożdżach o wychowali

  2. Też mi Prestiż PHI nigdy bym nie poszedł na zaproszenie Ministra żadnego ! Nawet innej parti. Nie potrzebował bym rozgłosu żadnego

Z kraju