Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Minister Przemysław Czarnek przyjechał z czekiem do Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem (wideo)

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej prowadzone przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat”. To jedna z największych tego rodzaju placówek w Polsce. Podczas wizyty szef MEiN przekazał symboliczny czek na kwotę 340 tys. zł.

Wizyta w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu Minister Edukacji i Nauki odwiedził Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Jest to jedna z największych tego rodzaju placówek w Polsce, która obejmuje opieką kilkuset uczniów.

Podczas wizyty szef MEiN przekazał Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem symboliczny czek na kwotę 340 tys. zł z programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania.

– Są to środki finansowe na rozbudowę obiektów rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży – wyjaśniał szef MEiN.

Minister Przemysław Czarnek odniósł się także do planów rozbudowy placówki. Zapowiedział kolejny nabór wniosków w programie dla podmiotów niesamorządowych, podkreślając, że o wsparcie będzie mogło ubiegać się także Stowarzyszenie „Wspólny Świat”.

– To niezwykle ważna inwestycja dla całego województwa lubelskiego i całej Polski – podkreślił.

Kompleksowe Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej

Budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem rozpoczęto w 2017 r. We wrześniu 2021 r. oddano do użytku dwa budynki: szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz środowiskowy dom samopomocy i mieszkań treningowych, które z czasem będą pełnić funkcję domu pobytu stałego dla dorosłych osób z autyzmem. Ten etap prac otrzymał dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, w ramach którego organizowane są także staże, szkolenia, konferencje. Ostatnim etapem jest budowa szkoły podstawowej.

Kompleksowe Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej będzie zapewniało system wsparcia osobom z autyzmem na przestrzeni całego życia.

Stowarzyszenie „Wspólny Świat”

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej istnieje od 2007 r. Obecnie obejmuje wsparciem 350 osób. Misją organizacji jest pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom z autyzmem.

Stowarzyszenie prowadzi ośrodek diagnostyki i terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera, przedszkole i szkolę dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz szkołę przysposabiającą do pracy. Wsparcia udziela 150 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, terapeutów, nauczycieli.

Działalność stowarzyszenia obejmuje m.in. prowadzenie terapii (w tym muzykoterapii, hipoterapii, dogoterapii, arteterapii, terapii logopedycznej, psychologicznej, integracji sensorycznej, fizjoterapii), realizowanie kampanii informacyjnych, akcji społecznych i edukacyjnych.

Program „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”

W listopadzie poznaliśmy wyniki pierwszej edycji programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania. Do konkursu zgłoszono ponad 570 wniosków, z czego dofinansowanie otrzymały 42 projekty na łączną kwotę prawie 40 mln zł.

W ramach programu były udzielane dotacje celowe na finansowanie kosztów realizacji inwestycji związanej z: zakupem nieruchomości, budową obiektu, dostosowaniem obiektu, zakupem wyposażenia.

Europejski Tydzień Autyzmu

Europejski Tydzień Autyzmu jest obchodzony corocznie w pierwszym tygodniu grudnia. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na to zaburzenie, a także poprawa dostępu do usług opiekuńczych dla osób dotkniętych tym zaburzeniem.

Europejski Tydzień Autyzmu został zainicjowany przez Parlament Europejski, który w od 1996 r. uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.

(fot. wideo źródło MEiN)

31 komentarzy

 1. Jak będą wybory i przypadkowo zagłosuję na PiS to niech mi ręka uschnie. Tak mi dopomóż Bóg.

 2. Czek pisany cyrylicą. Putgarnek troglodyta.

 3. Ten Pan miał schudnąć a co widzę?! Haha

 4. To musiał się z tym tak obnosić. Przecież to pieniądze ludzi. Podatnikom chwała. A ten gość wygląda strasznie obskurnie. Jeszcze ten wzdęty brzuch, wstydziłby się

  • Darmowa reklama za cudze pieniądze. Nowa moda – wręczanie czeków. Zamiast garniturowych brzuchaczy powinni stać tam PODATNICY – jeśli już. Chcą się fotografować z czekami – niech ufundują cokolwiek z własnych, sowitych pensji. Ale haracz z pensji (tez ufundowanych przez podatników) muszą oddać mateczce partii. bo to ona sprawiła, że stali się kimś. Oczywiście we własnym mniemaniu… Większość Polaków na swoje pensje musi zapracować sama.

   • Było się uczyć.

    • Uczyć dawania ciała? NIE, za żadne apanaże. Nie zhańbiłem się żadną legitymacją partyjną i tak zostanie. Wykształcenie mam wystarczające, doktorat (zwłaszcza obecnego KULu) mi niepotrzebny.