690 680 960

Mieszkańcy Włodawy zadecydują o przyszłości pomnika w centrum miasta

W ostatnim czasie we Włodawie rozgorzała dyskusja na temat dalszego losu pomnika znajdującego się w zabytkowym centrum miasta. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele opinii w tej sprawie. Towarzyszące wymianie poglądów emocje są bardzo duże. Doszło nawet do prób niszczenia pomnika.

– Aby zapobiec dalszym podziałom społeczności naszego miasta przygotowana została ankieta, dzięki której będziecie Państwo mogli wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Karty do głosowania dostępne są w Urzędzie Miejskim we Włodawie. Głosować można również za pośrednictwem ankiety internetowej – informuje Urząd Miasta Włodawa.

Na karcie do głosowania znajdują się dwa pytania: 1. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. „czworoboku” we Włodawie powinien pozostać w obecnym kształcie w tym samym miejscu? 2. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. „czworoboku” we Włodawie powinien zostać zdemontowany, a na jego miejscu posadowiony nowy pomnik poświęcony tzw. „Rzeczpospolitej Włodawskiej”?

Udział w ankiecie mogą wziąć wyłącznie mieszkańcy Włodawy. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do wypełnienia znajdujących się na karcie danych adresowych w celu zapewnienia bezstronności i obiektywizmu. Do ankiety dołączone zostały materiały dotyczące historii powstania oraz funkcjonujących na przestrzeni lat nazw pomnika.

– Jestem przekonany, że lektura tych dokumentów pozwoli każdemu z Państwa na wyrobienie własnego zdania w sprawie przyszłości pomnika. Niewątpliwie zabytkowe centrum naszego miasta jest dobrą lokalizacją dla miejsca pamięci. Otwartą kwestią pozostaje jego forma. Dlatego też zamiast całkowitej likwidacji pomnika w tym miejscu zaproponowaliśmy Państwu utworzenie pomnika poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Na mocy decyzji generała Franciszka Kleeberga w dniach 22 – 30 września 1939 r. przywrócono administrację państwową II RP na Ziemi Włodawskiej. Tym samym była ona jednym z ostatnich wolnych ziem w czasie kampanii wrześniowej. Ta piękna karta historii z pewnością zasługuje na upamiętnienie – wyjaśnia Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

Głosować można w Urzędzie Miejskim we Włodawie (punk podawczy) oraz internetowo na stronie: https://ankieta.wlodawa.eu/

🔴Przeczytaj: Pomnik ten od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji. Teraz został zdewastowany (zdjęcia)

(fot. Google Map)

12 komentarzy

 1. jak widać na focie, to jets [***] a nie pomnik … zburzyć i nic nie stawiać w to miejsco !!!!

  • Jestem za, ale lepiej posadzić drzewo na tym miejscu.

  • Jak zwykle błysnąłeś erudycją i znajomością historii.

   • za to błysnąłeś erudykcją i wiedzą historii, poczytaj sobie, że pomnik mimo iż przedstawia polskich wojaków, przedstawia także agresorów i okupantów naszego kraju, putinowska onuco.

   • za to ty błysnąłeś wiedzą historii, gdyż pomnik przestawia polskich wojaków, ale także agresorów i okupantów Polski…wstyd

 2. Przenieść na Białoruś

 3. A czy w ogóle tam jest potrzebny jest jakiś pomnik czy otwarty plac nie był by lepszy na imprezy

 4. Więcej zieleni a nie ta wszechobecna betonoza.

 5. postawić pomnik włodawskiej patologii;-)

 6. Jako osoba z zewnątrz, która pierwszy raz widzi ten pomnik, sugeruję wyrzucenie go, bo jest brzydki, aż oczy puchną. Dodając do tego fakt, co przedstawia, już dawno nie powinno go być.

 7. Postawić pomnik Mariusza Zańko💪

Kursy walut

 • USD 4.3518zł -0.51%
 • GBP 5.3364zł -0.1%
 • EUR 4.6856zł -0.12%
 • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas