Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Świdnika czekają na tę inwestycję od lat. Do trasy S17 dojadą nową drogą

Gmina porozumiała się z powiatem w w końcu będzie mogła ruszyć chyba najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w Świdniku. Chodzi o przedłużenie ul. Kusocińskiego do węzła z S17 w Krępcu.

Wjeżdżając z ronda Żołnierzy Wyklętych w Świdniku w ul. Kusocińskiego, dwupasmowa trasa po chwili zmienia się w wąską uliczkę, a po kilkuset metrach kończy. Mieszkańcy od lat zabiegają o realizację planów przedłużenia ulicy do trasy S17. Znacznie by to ułatwiło komunikację w mieście. Wiadomo już, że wyczekiwane prace niebawem się rozpoczną.

– Mam zaszczyt poinformować, że powstanie długo wyczekiwana, nie tylko przez mieszkańców Świdnika, ul. Kusocińskiego. Porozumienie określające warunki realizacji i finansowania inwestycji budowy tej ulicy z gminą Świdnik podpisali w imieniu powiatu świdnickiego Starosta Świdnicki Dariusz Kołodziejczyk oraz Członek Zarządu Powiatu dr Jakub Osina – wyjaśnia Adam Sadło ze Starostwa Powiatowego w Świdniku

Dzięki temu dzisiaj we wtorek Zarząd Powiatu złożył wniosek o wszczęcie procedury ZRiD, a co za tym idzie, niebawem ruszy procedura pozyskiwania gruntów oraz zostanie wydane pozwolenie na realizację tej inwestycji. Porozumienie przewiduje, że powiat wyasygnuje na koszty związane z pozyskaniem gruntów 1,7 mln złotych. W gestii powiatu będzie również przeprowadzenie całej procedury ZRiD.

– Inwestycja na ulicy Kusocińskiego to efekt wieloletnich starań Powiatu Świdnickiego oraz Gminy Miejskiej Świdnik o połączenie miasta z drogą S-17. Budowa drogi będzie realizowana w znacznej większości ze środków pochodzących z budżetu UE. Pozostałe koszty tej inwestycji będą pokryte z budżetów Powiatu i Miasta Świdnik. Cieszę się, że proinwestycyjny kurs obrany przez powiat jest kontynuowany. Uważam, że jest to efekt dobrej współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Powiatu Świdnickiego oraz Gminy Miejskiej Świdnik – mówi starosta Dariusz Kołodziejczyk.

Zadowolony z zawartego kompromisu jest także dr Jakub Osina. Jak zaznaczył, od początku kadencji pracował nad tym, aby powiat i miasto porozumiały się dla dobra Świdniczan. Budowa ul. Kusocińskiego to inwestycja, która mogła być zrealizowana jedynie przy współpracy dwóch samorządów.

(fot. Świdnik.pl)
2017-08-30 20:00:29

24 komentarze

 1. Nikt z mieszkańców nie zabiega o realizację planów przedłużenia ulicy do trasy S17. Ciekawe kto by chciał mieszkać przy autostradzie!!!

  • A gdzie Ty tam autostrade widzisz????

   • Nie wie co będzie ale już na „NIE”… taki kołek i jak moja babcia mówiła „świński ryj pod wodę”… Teraz jej nie przeszkadza jak samochody tłuką się po betonowych płytach wzbijając tumany kurzu i hałasu (bo sama pewnie siedzi na rencie lub innym socjalu i raz w tygodniu rowerem do kauflanda na zakupy pojedzie..) to po co jej równy asfalt…? Na szczęście ulica powstanie i brawo Świdnik. To miasto jako jedno z nielicznych w Polsce nie ma długów…! Powoli ale się rozwija: nie ma CSK z ilumiancjami na ścianach za setki milionów- ma skromny ale spełniający wiele funkcji dom kultury z dwoma salami widowisko-kinowymi itp. Nie ma Akły z kulami i innmi bajerami za setki milionów – ma normalny basen spełniający swoje funkcje, nie ma Areny itd itp…

  • Ty widziałaś autostrade… To ma być ulica przedłużona do s17 (ekspresowka) która już jest wybudowana od dawna, tak samo jak ludzie tam mieszkający.

  • No chyba tu nie mieszkasz to się nie wypowiadaj. W końcu skończy się codzienne tłuczenie zawieszeniem po betonowych płytach.

  • Popieram

  • Edyta co za brednie wypisujesz xD bardzo dobrze niech robią bliżej do ekspresówki będę miał 🙂

 2. Ok. Może Ci co kupili działki w pobliżu będą szczęśliwi, że będą mieć drogę dojazdową, ale Ci którzy spędzili tu całe życie i zabierze się im ich domy, ziemię i prywatność, i z ciszy i spokoju, który tu był zrobi się główną wjazdową drogę z miasta, mogą czuć żal.

  • Nauczcie się czytać ze zrozumieniem! To nie będzie ekspresówka tylko zwykłą uliczka prowadzaca do S17..!!! Nikt nikomu nic nie zabierze!!! Zamiast betonowych płyt będzie jednojezdniowa, dwupasowa ulica z asfaltem i chodnikiem na którą jest już miejsce i plany które powstały chyba za socjalizmu… Może 1-3 metry odetną od czoła każdą przyległą działkę ale to normalne przy budowie drogi.

   • „…zwykła uliczka prowadząca do s17…” – racja, tylko , że można się spodziewać , że ruch na niej będzie ogromny. Będzie to jeden z dwóch głównych wlotów do LSW. I nawet jeśli teraz ktoś jeździ inną drogą, to po wybudowaniu tego odcina zapewne wiele osób zacznie jeździć właśnie tędy. Też nie mogę się doczekać tej drogi, ale z innego powodu. Ja mieszkam przy drodze z której przeniesie się ruch właśnie na tą wybudowaną drogę, hehe:):) Starzy mieszkańcy płytówki zapewne są niezadowoleni, ale postępu nikt nie zatrzyma. Przy każdej inwestycji zawsze ktoś jest niezadowolony. Ale tak to w życiu jest, wszystkich na raz się nie zadowoli. Na pocieszenie; ich działki zdrożeją dzięki temu, jeśli jeszcze ich nie sprzedali.

 3. Będą dzwony ,bo ludzie nauczyli się że nikt z tych pól nie wyjeżdża a są na pierwszeństwie

 4. Nie ma na s17 węzła Krępiec. Jest węzeł Świdnik jak już. Poza tym ta droga miała być gotowa na otwarcie lotniska…

 5. Owszem uliczka wąska, i pewnie trzeba będzie od ludzi odkupić część posesji, ale z tego co kojarzę nie ma żadnego budynku blisko więc nikt nie będzie 'wysiedlany’.

  Proponuję też zmienić nazwę ulicy na ul. EDYTKI na cześć ludzi, nie rozumiejących konieczności rozwoju miasta 🙂

  • A właśnie drogi Jarku jest jeden dom do wysiedlenia … 🙁 i o to jest ta cala dyskusja .

   • Jak budowali S17 to wysiedlili dużo więcej ludzi. Wszyscy dostali odszkodowania wystarczające na pobudowanie się w innym miejscu. Przez takich pieniaczy w tym kraju nigdy by nic nie powstało, żadna droga, lotnisko, czy inna infrastruktura użyteczności publicznej.

 6. Popieram Edytę. Kupowalismy w okolicy działkę ze świadomością jaka jest droga. Nam nigdy nie przeszkadzała, niewieki ruch samochodowy, cisza, a teraz będzie ryk silników i nocne wyścigi samochodowe jak na Wyszyńskiego

  • i jeszcze kury się przestaną nieść, a krowy będą dawały zielone mleko…

  • „….Kupowalismy w okolicy działkę ze świadomością jaka jest droga. Nam nigdy nie przeszkadzała…” – Albo jesteś bardzo naiwna/y, ale podjudzasz tylko komentujących. Kupowaliście działkę przy drodze z dziurawych płyt i sądziliście, że taka zostanie już na zawsze i nigdy nikt nie zbuduje normalnej drogi ??? To nie Afryka tylko Polska, może i Polska B ale zawsze…

 7. nie będę się odnosił do poprzednich wpisów, bo w większości to głupie wywody nic nie wnoszącego do sprawy.
  ale mam pytanie dotyczące szerokości ulicy czy będą to dwa pasy ruchu w jednym kierunku, to po pierwsze a po drugie pojawiła się informacja, że z ul. Kusocińskiego będą dwa skrzyżowania po stronie Świdnika z Aleją Solidarności i ul. Turkusową. czy wobec tego np. ulica Lazurowa, Rubinowa i Kolorowa będą ulicami „ślepymi” do Kusocińskiego ?!
  Jeśli tak to kto to projektował !!!!! BO to rozwiązanie jest bez sensu, cały ruch pójdzie ulicą Szafirową, która jest nie niedostosowana do tego. Gdzie jest projekt ulicy Kusocińskiego; powinien być podany pod dyskusję i zweryfikowany.

Wiadomości z info112