Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy regionu znowu dali się oszukać. Stracili ponad 100 tys. złotych

Mieszkańcy naszego regionu po raz kolejny padli ofiarami oszustów. Łącznie stracili ponad 100 tys. złotych. Okoliczności wszystkich oszustw ustalają policjanci.

Nieudana inwestycja

60-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego zgłosił się do policjantów informując, że podczas przeglądania stron w Internecie na popularnym serwisie społecznościowym zainteresował się reklamą dotyczącą osiągania dużych zysków na inwestycjach finansowych.

Zadzwonił na podany w ogłoszeniu numer. W efekcie prowadził rozmowy z dwoma mężczyznami, którzy mieli pomagać mu podczas inwestycji. Otrzymywał od nich linki oraz numery kont, na które kilkukrotnie przez kilka miesięcy wpłacał pieniądze. Niestety dał się również namówić do zainstalowania na swoim urządzeniu programu do zdalnej obsługi, który umożliwił oszustom dostęp do jego konta.

Kiedy zaczął otrzymywać informacje o zmianie wysokości debetu i limitów na karcie zorientował się, że został oszukany. W wyniku oszustwa stracił prawie 17 tysięcy złotych.

Uwierzył „pracownikowi banku”

Oszuści działają w ten sam sposób: najpierw wprowadzają nas w poczucie niepokoju, a potem wykorzystują presję czasu i polecają wykonywać czynności takie jak instalowanie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu czy wykonanie przelewów na „bezpieczne konta techniczne”. Dużo osób słysząc, że ich pieniądze są zagrożone decydują się na szybkie kroki w celu ratowania środków pieniężnych – niekiedy oszczędności całego życia.

Tak było i w tym przypadku. Do 49-letniego mieszkańca gminy Trawniki zadzwonił rozmówca podający się za pracownika baku. Powiedział, że jego pieniądze zgromadzone na rachunku są zagrożone utratą. Polecił mu wykonanie dwóch przelewów na inne konta nie należące do zgłaszającego. Tym sposobem przelał ponad 62 tysiące złotych, które to od razu zostały wypłacone na terenie kraju z bankomatów.

Zaciągnęła pożyczkę, zaniosła ją do wpłatomatu

Do kraśnickiej jednostki zgłosiła się 31-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego. Kobieta przekazała, że otrzymała telefon od konsultanta jednego z banków, który twierdził, że ktoś próbuje wziąć pożyczkę na jej dane. Poinformował ją również, że jeśli chce anulować ten proceder, musi wziąć pożyczkę i przelać pieniądze na konto Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Zdezorientowana kobieta wykonała polecenia i poprzez aplikację mobilną zaciągnęła pożyczkę na kwotę 30 tysięcy złotych, następnie poszła do banku, wypłaciła pieniądze i przelała je w jednym z wpłatomatów za pomocą kodów BLIK podawanych przez rzekomego konsultanta. Po wszystkim miała otrzymać wiadomość o anulowaniu pożyczki, ta jednak nie przyszła. Wtedy zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła sprawę na Policję.

Teraz śledczy będą prowadzić postępowania mające na celu ustalenie sprawców wszystkich oszustw.

PRZECZYTAJ

Jak dają się oszukiwać mieszkańcy woj. lubelskiego? Poznaj metody przestępców

Seniorze nie daj się oszukać! Poznaj metody oszustów (wideo)

11 komentarzy

 1. Znowu powiatowe głąby brawoooooo, cdn jutro jak zwykle z powiatu

 2. Dziadek z blokowiska na krzywej lasce

  Haaa haaa ciułacze.

 3. I nikogo nie złapali?

 4. idą na rekord xD

 5. Chmmm. Wizerunki takich powinny wusieć w lokalach wyborczych z podpisem. TYCH Klientów nie obsługujemy

 6. Nic dziwnego w tym zwariowanym kraju , przecież ludzie nie mają pojęcia jak żyć , skoro wybrali to , że jakiś komik został marszałkiem a pożal się Boże lekarz ma być zwierzchnikiem sił zbrojnych to ja niczemu już się nie zdziwię.

 7. XXX nie idź w politykę, bo co ma jedno do drugiego. Taka naiwność i głupota (ludzie nie czytają wiadomości) miała miejsce jeszcze przed wyborami, widać nie jesteś w temacie.

  • Jak dla mnie to ma coś wspólnego , bo jak tylko tyle rozumu ludzie mają jak wybrali tzn. z deszczu pod rynnę ,to dlaczego mieli by w przyziemnych sprawach używać rozumu.

 8. Znowu inwestycje, zdalny pulpit, zagrożone oszczędności, konto techniczne, pożyczka, wpłatomat… Co za chytrość i ciemnota?????

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo