690 680 960

Mieszkańcy Lublina zapłacą za sprzątanie Placu Litewskiego po ostatnich manifestacjach?

Spora część Placu Litewskiego, w trakcie ostatnich manifestacji organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji, została zanieczyszczona. Trwałe plamy pozostawiła parafina ze świec, które protestujący mieli za sobą, a następnie pozostawiali w rejonie pomnika Konstytucji 3 Maja.

W ostatnich dniach nasi czytelnicy zwrócili uwagę na bardzo zanieczyszczoną nawierzchnię Placu Litewskiego. Liczne plamy powstały po ostatnich manifestacjach związanych z ustawami PiS dotyczącymi sądów.  Co ważne, zanieczyszczenia z wosku pochodzącego ze świec oraz zniczy i lampionów, które mieli za sobą protestujący, a następnie pozostawiali na placu, występują na sporej powierzchni placu. Na wielu płytach tłuste plamy wniknęły już głęboko w strukturę kamienia.

Jak się okazuje, za wyczyszczenie nowo położonych płyt zabierze się miasto.

– Oczyścimy nawierzchnię Placu Litewskiego w ramach bieżącego utrzymania w przyszłym tygodniu. Jest to otwarta przestrzeń publiczna, dostępna dla wszystkich. W tym przypadku nie było organizatora, było to zgromadzenie spontaniczne, na co zezwalają przepisy prawa, w związku z czym ciężko egzekwować porządkowanie tej nawierzchni od pojedynczych uczestników wydarzenia – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Wiemy, że jeden z działaczy KOD zobowiązał się do posprzątania Placu Litewskiego po manifestacjach i taką informację przekazaliśmy do Biura Prasowego Prezydenta Miasta Lublin.

– Dlaczego mieszkańcy mają płacić za oczyszczanie miasta po manifestacji, skoro ewidentnie widać, że doszło do zdewastowania nawierzchni, w postaci zabrudzenia jej woskiem? Co więcej wiadomo, kto jest organizatorem protestów – pisze nasz Czytelnik.

Miasto formalnie nie ma zgłoszonego organizatora tego wydarzenia.

– Jeśli zgłosi się do nas taka osoba będziemy egzekwować kwestie poniesienia kosztów. Plac Litewski jest dobrem wspólnym, chcemy uporządkować tą przestrzeń dla mieszkańców. Obiekt jest objęty gwarancją wykonawcy, a odpowiedzialna za jego stałe utrzymanie firma dysponuje odpowiednimi środkami i w odpowiedni sposób zajmie się nawierzchnią z kamienia naturalnego – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.

Jak ustaliliśmy w jednej z firm zajmujących się profesjonalnie czyszczeniem kamienia, koszt doprowadzenia placu do stanu z czasu po remoncie może kosztować kilkanaście tysięcy złotych – oczywiście tego najbardziej zanieczyszczonego fragmentu. Cena oczyszczenia jednego metra kwadratowego kamienia z wosku waha się w granicach od 30 do nawet 100 zł netto.

DSC05484

DSC05480

DSC05478

DSC05477

DSC05476

2017-07-28 17:55:38
(fot. lublin112.pl)

91 komentarzy

 1. Proponuję wysłać oficjalne pismo do p. Prezydenta Żuka z zapytaniem, kto ten chlew posprząta lub zapłaci. Był tam osobiście, to wie na czyje zaproszenie i niech nie gadają głup o spontaniczności

 2. Końskie Odchody Działają tylko potrafią się zgromadzić w jednym miejscu i za każdym razem jest po nich syf to brudasy sa niech głównego prowadzącego kodowcow za tyłek wezmą a nie my mamy. Za brudasow płacić

 3. Czy to oznacza, że mogę spontanicznie ze znajomymi zabrudzić Plac Litewski i nie poniosę kosztów sprzątania? To niebezpieczna furtka wg mnie dla różnej maści wandali.

  • Oczywiście! Jakby co, powołaj się na słowa prezydenta. Załatwianie potrzeb fizjologicznych jest jeszcze bardziej spontaniczne, bo kto planuje robić to w publicznym miejscu? Te świece ktoś przywiózł i rozdał w konkretnym celu, powinny być na to faktury. Chyba te światełka nie są z okolicznych sklepików.

 4. Kodowcy padnijcie na kolana i czyścić!

 5. Planuję wybudować piętrowy statek pasażerski który będzie pływał po zalewie. Będzie to wspaniała atrakcja

 6. a w koło jest wesoło…. W SUMIE COŚ SIĘ DZIEJE, awantura o sprzątanie, czyli całkiem na poziomie wszystkich Polskich partii ha, ha, ha…..

 7. I jak na dłoni na tym forum widać w słowach nienawiść , wyzwiska i zakłamanie. Myślę, że jeszcze dziś jeśli tym tu pozwolili by na Placu rozpalić stos to taki Mietek, i tym podobni nie zawahali by się ludzi żywcem spalić, bo cóż tu wymagać od pseudo katolika.

  • ciebie kodomito z przyjemnością za wycieranie sobie gęby katolikami. Inkwizycja też paliła na stosie, chyba czas najwyższy wskrzesić stare dobre metody. Wyprawy krzyżowe również, choć już nie będą tak krajoznawcze. Niewierni sami się w łapy na nasz teren pchają.

 8. Za miesięcznice też zapłacą, za podróże vipów również, itd.

 9. przy okazji, czym to wyczyścić, bo nieraz pomnik ktoś mi zaleje i jest problem

  • Zalać cały. Tłustej plamy z kamienia nie usuniesz; chyba , że przeszlifujesz całość. Gorzej, jak gorący wniknął głęboko, Szlifowanie kilku milimetrów może drogo kosztować.

 10. WD- 40 NAJLEPIEJ.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas