Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Lubelszczyzny postawili na Mariusza Kamińskiego i Martę Wcisło. Wiadomo już, kto ma pewne miejsca w europarlamencie

W naszym regionie pewne miejsca w Europarlamencie mają już Mariusz Kamiński z PiS i Marta Wcisło z KO. To na nich mieszkańcy województwa lubelskiego oddali najwięcej głosów.

W całej Unii Europejskiej odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybieraliśmy 53 europosłów, o jednego więcej niż w poprzednich wyborach w 2019 r. Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów. O mandaty starało się 1019 kandydatów w tym 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów oraz ośmiu senatorów.

Przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce, pracownia Ipsos na zlecenie Telewizji Polsat, TVN i TVP przeprowadziła badanie exit poll. Wyniki wskazują, że do lokali wyborczych udało się 39,2 proc. uprawnionych do głosowania.

Szacunki wskazują na pewne zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, której to przypadło 38,2 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9 proc. Trzecią lokatę objęła Konfederacja, której wyborcy udzielili 11,9 proc. poparcia. Czwarta jest Trzecia Droga – 8,2 proc, piąte miejsce przypadło dla Lewicy, która zdobyła 6,6 proc. głosów. Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 0,8 proc. głosów a kandydatów komitetu Polexit poparło 0,3 proc. głosujących.

Patrząc na podział mandatów, to Koalicja Obywatelska zdobyła ich 21, PiS – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 4, a Lewica 3. W naszym regionie pewne miejsca w Europarlamencie mają już Mariusz Kamiński z PiS i Marta Wcisło z KO. To na nich mieszkańcy województwa lubelskiego oddali najwięcej głosów. Jednak patrząc na listę 53 polityków, którzy według sondażowych wyników, mogą otrzymać mandaty, znajduje się na niej także Krzysztof Hetman z Trzeciej Drogi, który startował w Wielkopolsce.

Patrząc na cały kraj, to z Koalicji Obywatelskiej pewne mandaty europosła mają już: Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza, Bartłomiej Sienkiewicz, Magdalena Adamowicz, Dariusz Joński, Ewa Kopacz, Jacek Protas, Marcin Kierwiński, Andrzej Halicki, Michał Wawrykiewicz, Elżbieta Łukacijewska, Łukasz Kohut, Marta Wcisło, Andrzej Buła oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości w europarlamencie zasiądą: Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Daniel Obajtek, Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Anna Zalewska, Joachim Brudziński, Adam Bielan, Maciej Wąsik, Waldemar Buda, Kosma Złotowski, Piotr Muller oraz Tobiasz Bocheński.

Z Konfederacji do Brukseli pojadą: Grzegorz Braun, Anna Bryłka, Dobromir Sośnierz oraz Stanisław Tyszka. Z Trzeciej Drogi będą to: Adam Jarubas i Krzysztof Hetman a z Lewicy Robert Biedroń.

To oznacza, iż wielu kandydatów będzie miało dziś nieprzespaną noc w oczekiwaniu na oficjalne wyniki wyborów. Wówczas okaże się, kto obejmie pozostałe 14 mandatów w europarlamencie.

70 komentarzy

 1. Jednak ponad 100 lat zaborów i rusyfikacja ziem Lubelszczyzny przynosi do dnia dzisiejszego pożądany efekt.

 2. to już więźniów politycznych i podżegaczy wpuszczają na listy

  • Teraz to dopiero bedzie WSTYD jak się ten menel kaminski zeszczy w gacie w europarlamencie !!! Zenada ten szmaciarz

   • To babsko z jeną niebieską garsonką i wiejskim warkoczem jest totalnym zerem. Zapytasz tłumoka w jakim kraju jest Bruksela to nie będzie w stanie wskazać. To sobie wybraliście przedstawiciela.

 3. Kiedy ludzie zrozumieją, że kogo nie wybiorą to i tak będzie wielka kupa. Polacy od zawsze pozwalali sobą pomiatać, tu się coś obieca, tam się rzuci cukierka, a głupi się cieszą. Mentalności się nie zmieni. A politykom nie zależy na dobru państwa tylko byle dla swoich ciągnąć. Za kulisami się dogadują, a w tv na siebie najeżdżają bo to musi tak wyglądać. Komisje, dochodzenia, rozliczenia to wszystko śmiechu warte. Ludzie się żrą, a tamci swoje robią.

 4. Co kaminski wspòlnego ma z lubelskim?

 5. powiedzcie jak to k…możliwe ?! co z tymi ludzmi jest nie tak

 6. Brawo wyborcy PiS pogonimy lewaków i pełowców

 7. Mam nadzieję że Unia Europejska szybko upadnie.

 8. Wstyd że wybrali Kamińskiego…

 9. Ale , żeby Wcisło ? Lemingi Chyba nie oglądaliście/słuchaliście jej wywiadu z mazurkiem w rmf, mi wystarczyło ok20 min i juz wiedziałem że to typowy pustak z platformy… Dziadki za pisem! No jpl ,żeby Kamińskiego? Taki Kathak ,młody ogarnięty nadawał się tam milion razy bardziej… czas pożegnać leśnych dziadków. Platforma nosem wciągnęła lewaków i trzecią drogę ,a dobrze, tępoty i lewactwa jak najmniej.

Dodaj komentarz