Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Lubartowa niebawem wybiorą projekty z budżetu obywatelskiego

W przyszłym miesiącu mieszkańcy Lubartowa zadecydują, które z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane. Będą mieli na to trzy dni.

Pod koniec lutego odbędzie się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego w Lubartowie. W tym roku Rady Miasta przeznaczyła na ten cel 886 tys. złotych. Przez trzy dni mieszkańcy będą wybierać wśród 25 projektów inwestycji. Wśród nich jest budowa automatycznej toalety miejskiej z której będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści, dokończenie budowy chodnika przy ul. Zielonej czy też budowa Miejskiej Tężni Solankowej na Placu Piłsudskiego, która ma służyć mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i relaksu.

Do tego zakup trzech automatycznych defibrylatorów zewnętrznych, które mają być zamontowane na budynku UM przy ul. Jana Pawła II 12, Banku Spółdzielczego przy ul. Lubelskiej 30A oraz przy Lubelskiej 95, kompleksowy remont ul. 1 Maja od skrzyżowania z ul. Cichą w stronę południową wraz z chodnikami, modernizacja placu zabaw na os. Szaniawskiego, odbudowa pompy wodnej zlokalizowanej przy ul. Jana Pawła II oraz rewitalizację jej najbliższego otoczenia a także wykonanie lekkiego zadaszenia schodów wejściowych do Punktu Interwencji Kryzysowej i siedziby Stowarzyszenia Abstynenta Nadzieja.

Wiele projektów związanych jest ze szkołami. Jeden dotyczy zakupu i montaż u 200 szafek w Szkole Podstawowej nr 3, kolejny mówi o zakupie nowego wyposażenia stołówki dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w postaci 65 stolików, krzesełek, 200 tac, 65 obrusów i 3 koszy na śmieci. Jest też projekt na zakup i montaż projektorów oraz tablic interaktywnych do 10 sal dla uczniów klas I-III, IV-VIII i III klas Gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3 czy też zakup szafek dla uczniów Szkół Podstawowych nr 1,3 i 4 zapewniających im miejsce na przechowywanie podręczników.

Są też projekty na budowę wybiegów dla psów przy ul. Batalionów Chłopskich, na osiedlu ks. J Popiełuszki i przy ulicy Łąkowej, za szpitalem. Do tego przebudowa ulicy wewnętrznej na osiedlu 3-Maja pomiędzy ul. Batalionów Chłopskich a ul. J. Słowackiego oraz zakup 4 defibrylatorów, montaż na terenie miasta samoobsługowych rowerowych stacji naprawczych, wykonanie nawierzchni utwardzonej na Osiedlu Szaniawskiego jak też modernizacja placu w rejonie budynków Lipowa 1 a Słowackiego 5A.

Głosować też można na projekty kulturalne, wśród nich na zorganizowanie L’ART Festiwalu, czyli jubileuszowej edycji festiwalu sztuki w ostatni weekend sierpnia lub Open Rap Festivalu mającym być nową inicjatywą dla mieszkańców, dedykowaną zwłaszcza dla młodej części oraz sympatyków tego gatunku muzyki. Operacja „Powrót do gniazda” to z kolei stworzenie wystawy upamiętniającej funkcjonowanie zakładu Unitra Lubartów w Muzeum Regionalnym w Lubartowie. Jest też pomysł na szlak pamięci mieszkańców Lubartowa walczących o niepodległość ojczyzny w latach zaborów, pierwszej wojny światowej oraz wojny polsko- bolszewickiej w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Nie zabrakło projektu związanego ze Świętem Roweru, z którego słynie Lubartów. Zakłada on zakup 10 tys. koszulek dla uczestników, 26 rowerów a także parasoli z nadrukiem Święto Roweru, 16 kompletów stołów oraz ław oraz bramy startowej. Głosowanie odbędzie się w dniach 24, 25 i 26 lutego w sali nr 10 Urzędu Miasta w godzinach od 8:00 do 20:00.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone

Z kraju