Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieli jechać do pracy, zmuszano ich do żebrania. Jest akt oskarżenia

Lubelska Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Oskarżeni werbowali ludzi do pracy, potem zmuszali ich do żebrania.

Grupa działała od 2009 roku do 3 listopada 2014 roku w Lublinie, Białej Podlaskiej, Sokołowie Podlaskim i kilku innych miejscowościach na terenie województwa lubelskiego jak również na terenie Finlandii. To właśnie do tego kraju trafiały zwerbowane na terenie Lubelszczyzny osoby. Organizatorzy procederu umieszczali w lokalnej prasie czy też w internecie ogłoszenia, w których oferowali pośrednictwo w uzyskaniu atrakcyjnej i dobrze opłacanej pracy na terenie Finlandii. Zgłaszającym się osobom wyjaśniano, że będą sprzedawali drewniane figurki, dzięki czemu zarobią miesięcznie kilka tysięcy złotych.

Później wybierano osoby bezrobotne i pozostające w bardzo trudnej sytuacji majątkowej oraz rodzinnej, do tego nieznające języków obcych. Dopiero po przybyciu na miejsce do Finlandii przedstawiano im prawdziwy cel przyjazdu, każda z przywiezionych osób musiała chodzić po domach i żebrać. Dawano im kartki, na których była prośba o wsparcie finansowe na koszty rzekomego leczenia członka rodziny, rzekomym złym swoim stanem zdrowia lub rzekomą potrzebą kontynuowania studiów. Organizatorzy wręczali im także wspomniane wcześniej drewniane figurki, jednak te służyły jako podziękowanie dla tych, którzy się zlitowali i przekazali datki.

W cały proceder zamieszanych było 11 osób. Jednak kluczową rolę w działalności grupy odgrywał 38-letni Robert D., który posiadał zarejestrowanych pięć samochodów typu bus, służących do transportu ludzi z Polski do Finlandii. Pozostałe osoby zajmowały się m.in. werbowaniem osób, rozliczaniem żebrzących z drewnianych figurek i zebranej gotówki, wynajmowaniem lokali mieszkalnych na terenie Finlandii, pobieraniem opłat za mieszkania czy też rozwożeniem poszkodowanych w poszczególne rejony. Łącznie oszukano w ten sposób 76 osób.

Prokuratura oskarżyła całą jedenastkę o udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw handlu ludźmi. – Działając wspólnie i w porozumieniu, w ramach działalności zorganizowanej grupy przestępczej, dopuścili się handlu ludźmi – ustalonych osób, w ten sposób że wprowadzili je w błąd, co do charakteru pracy jaką mieli świadczyć na terenie Finlandii i osiąganych dochodów z jej tytułu, a także poprzez wykorzystanie ich krytycznego położenia zwerbowali je, a następnie brali udział w ich przetransportowaniu z terenu Rzeczypospolitej Polskiej na teren Finlandii w celu wykorzystania w działalności poniżającej godność człowieka, polegającej na zbieraniu pieniędzy mających stanowić wsparcie w związku z rzekomo złym stanem zdrowia wymagającym leczenia, kalectwem bądź innymi ciężkimi sytuacjami życiowymi i oferowaniu w zamian małowartościowych wyrobów drewnianych, co stanowiło w istocie żebractwo, przy czym z dokonania tego przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu – wyjaśnia Beata Syk – Jankowska z Prokuratury Okręgowa w Lublinie.

Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)
2015-10-21 08:00:44

10 komentarzy

 1. Grozi im do pięciu lat- żenada.

  • Mikołaj Solejuk - w relacji na żywo z ławeczki

   Mało??? Chciałbyś nimi obciążać budżet Państwa przez sto lat???

   • Solejuk ocknąłeś się na tej ławeczce???. Duża część forumowiczów podaje niekiedy przykłady jak osadzeni mogliby wręcz przynosić dochody,ja w pełni się z nimi identyfikuje.

 2. Stanislavus Pierdółko

  Stałe źródło utrzymania to będą mieć dopiero teraz i to na nasz podatniczy koszt.
  Zanim Wysokie i od „nikogo” niezależne Sądy ich osądzą minie pewnie kilka lat, a potem warunkowe zawieszenie kary za dobre sprawowanie…

 3. 5 lat za handel ludźmi a 3 lata grożą za posiadanie trawki hahahahahhahaha to jest właśnie Polska.

 4. Jeszcze są rządy PO , to wyjdą na wolność w zawiasach . Nikomu z elity rządzącej nie zrobili krzywdy to nie muszą siedzieć .

 5. za handel ludżmi 5 lat / za handel marihuaną 8… Dobre to!!

 6. Lubelskie – kradnij i żyj. To sforfmułowanie bardziej pasuje niźli oficjalny pusty slogan.

 7. parszywa jedenastka

 8. A od kiedy sokołów podlaski to województwo lubelskie?

Z kraju