Miejskie przystanki obsadzą roślinami. W ramach walki ze smogiem (zdjęcia)

Wzorem innych miast, m.in. Katowic czy Krakowa, w Zamościu niektóre z przystanków komunikacji miejskiej obsadzono roślinami pnącymi. to kolejne z działań, jakie podejmuje miasto w walce o czyste powietrze.

W Zamościu niektóre z przystanków komunikacji miejskiej niebawem się zazielenią. Wybrano dwanaście wiat, które zostaną obsadzone pnączami. Rośliny, które wybrano do obsadzeń, nie są ekspansywne. To znaczy, że nie będą kłopotliwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Ma to być jeden ze sposobów miasta na walkę ze smogiem.

– Zielone przystanki będą pozytywnie wpływać na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, ochładzać wnętrze przystanku w upalne, letnie dni. Poza tym będzie ładnie, estetycznie i zielono, a oczekiwanie na autobus będzie bardziej przyjemne – wyjaśnia Marta Lackorzyńska- Szerafin z Urzędu Miasta w Zamościu.

Nasadzenia przy przystankach to kolejne z działań, jakie podejmuje Zamość w walce o czyste powietrze. To również sposób na adaptację do zmian klimatycznych poprzez rozwój zielonej infrastruktury. Na początek pnączami sezonowymi zimozielonymi obsadzono sześć przystanków MZK. Zostało to sfinansowane ze środków jednej z zamojskich firm. Zielone przystanki to rozwiązanie, z którego korzystają inne miasta takie jak Katowice, Kraków, a także Londyn, Nowy Jork.

(fot. UM Zamość)

2 komentarze

  1. Mariusz Tatary 2

    Żeby tylko tych chwastów na chodniku nie postawili, bo tylko większych problemów z parkowaniem narobią.

  2. Histerii smogowej ciąg dalszy…. a za rok co wymyślicie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!