Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Międzynarodowy gang sterydowy rozbity. Przeprowadzono działania w Polsce, Czechach i Słowacji (zdjęcia)

Zatrzymano 19 osób, zlikwidowano 5 profesjonalnych linii produkujących steroidy anaboliczno-androgenne oraz 10 magazynów, w których znajdowało się około 550 tys. opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, w tym kilkaset opakowań z nowymi substancjami psychoaktywnymi i około jednej tony różnego rodzaju surowców i komponentów do nielegalnej produkcji.

Nielegalna produkcja sterydów, konta na podstawione osoby – śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej

Śledztwo w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej prowadzą policjanci zwalczający zorganizowaną przestępczość narkotykową z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Gang działał od 3 lat na terenie kilku krajów europejskich, w tym między innymi w Polsce, Czechach, Słowacji czy Bułgarii. Wszystko wskazuje na to, że był kierowany przez Polaka i Czecha. Z ustaleń śledczych wynika, że z krajów azjatyckich przemycano ogromne ilości prekursorów i innych komponentów, które następnie wykorzystywano do nielegalnej produkcji środków na potencję oraz steroidów anaboliczno-androgennych, nazywanych potocznie sterydami. Wytwarzanie tych środków odbywało się w Polsce, Czechach i Słowacji.

Proceder ten prowadzony był w miejscach niezapewniających odpowiednich standardów, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Samo przechowywanie takich substancji powinno odbywać się w odpowiednich warunkach sterylności i jałowości, w szczególności dotyczy to środków iniekcyjnych.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa przestępcza również na własną rękę wytwarzała opakowania i wymyślała nazwy „firm”, sugerując, że są to produkty pochodzenia azjatyckiego. Gotowe produkty były sprzedawane za pośrednictwem portali internetowych, natomiast rozliczenia odbywały się za pomocą kont bankowych zakładanych na podstawione osoby, tak zwane „słupy”.

Międzynarodowa współpraca służb

Dzięki doskonałej współpracy funkcjonariuszy z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, Służby Celnej z Brna, NPC z Brno, NAKA Koszyce i Bratysława, prokuratorów ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, Prokuratury Okręgowej w Koszycach oraz Prokuratury Okręgowej w Brnie, przy wsparciu pracowników Europolu, Eurojustu, Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (KAS) rozpracowano sposób działania międzynarodowej grupy oraz jej członków.

Likwidacja miejsc produkcji oraz magazynów z nielegalnymi środkami farmaceutycznymi

Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono skoordynowane działania na terenie Polski, Czech i Słowacji, podczas których zlikwidowano 5 miejsc, gdzie produkowane były nielegalne środki farmaceutyczne, 10 magazynów, w których znaleziono około 550 tys. opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, gotowymi do wprowadzenia na czarny rynek. Wśród zabezpieczonych substancji znajdowały się również nowe substancje psychoaktywne.

Przejęto także mienie należące do podejrzanych, o łącznej wartości około 3,5 mln euro.

Działania lubelskiej KAS

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej brali udział w czynnościach procesowych, tj. przeszukania i zabezpieczania śladów przestępczego procederu w wytypowanych halach magazynowych oraz w miejscu produkcji nielegalnych środków farmaceutycznych. Wyspecjalizowane komórki lubelskiej KAS dokonały także ustalenia składników majątkowych osób objętych postępowaniem. Ponadto, funkcjonariusze KAS prowadzili postępowanie dotyczące naruszenia przepisów ustawy o ochronie znaków towarowych.

Zarzuty dla członków gangu

Zarzuty przedstawione osobom zatrzymanym w Polsce dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania znacznej ilości narkotyków, sprzedaży i wytwarzania substancji zabronionych w sporcie zgodnie z Międzynarodową Konwencją o zwalczaniu dopingu w sporcie, za co grozić może kara do 12 lat pozbawienia wolności. Z pięciu podejrzanych zatrzymanych w Polsce trzech zostało tymczasowo aresztowanych na wniosek prokuratora, natomiast dwóch odpowie za popełnione czyny z wolnej stopy. Czternastu kolejnych podejrzanych, zatrzymanych w innych krajach, poniesie odpowiedzialność karną zgodnie z miejscowym prawem.

Śledztwo jest rozwojowe, a jego celem jest ustalenie wszystkich członków gangu oraz osób współpracujących z nimi w ramach nielegalnego rynku sterydów i narkotyków. Działania organów ścigania są sygnałem o braku akceptacji na rozwój podziemnej produkcji i handlu nielegalnymi substancjami, stwarzającymi realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

(fot. KAS\źródło KAS\CBŚP)

4 komentarze

  1. Czy zatrzymano już Nitrasa?

  2. Koksy płaczą jak teraz pójść na siłownię.

  3. Karolyna Hererra

    To czym się będą teraz Sebixy i Adriany szprycować?!?

Dodaj komentarz