Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin sprzeciwia się wetowaniu budżetu unijnego. Na ulicach pojawią się symbole europejskie, trębacz odegra „Odę do radości”

Miasto Lublin jutro włączy się w ogólnopolską akcję samorządów #potrzebUEmy. Ma ona na celu wyrażenie sprzeciwu wobec wetowania budżetu unijnego oraz kwestionowania europejskich wartości przez rząd.

Już jutro w południe z balkonu Ratusza po hejnale z trąbki miejskiego trębacza popłynie melodia „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej. Co więcej w przestrzeni miejskiej pojawią się symbole europejskie. Flagi Polski i UE zawisnął na Placu Litewskim oraz przy obiektach i miejscach, które powstały m.in. przy udziale środków europejskich albo otrzymały dofinansowanie na realizację projektów.

– Brak porozumienia dotyczącego nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE, a co za tym idzie budżetu na 2021 rok, oznacza gigantyczne kłopoty samorządów, które są jednymi z największych beneficjentów środków europejskich. Wstrzymanie dopływu środków europejskich to konieczność rezygnacji z dużych inwestycji samorządowych w rozwój infrastrukturalny, kulturalny, turystyczny. Na okres unijnego finansowania, przypadającego na lata 2021-2027 Miasto Lublin zaplanowało realizację kilkunastu dużych przedsięwzięć inwestycyjnych na łączną kwotę ok. 2 mld zł, gdzie szacuje się, że wartość unijnych dotacji mogłaby sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł. Realizacja tych projektów nie będzie możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. Jeśli rząd wywoła konflikt z Unią Europejską, który może doprowadzić do pozbawienia Polski funduszy unijnych, to konsekwencje finansowe dla polskich samorządów będą katastrofalne, a realizacja w najbliższych latach potrzeb inwestycyjnych, wynikających z oczekiwań mieszkańców, nie będzie możliwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Flagi Unii Europejskiej pojawią się m.in. przy wejściu do Ogrodu Saskiego oraz Parku Zawilcowa; na budynkach MOPR, Zespołu Ośrodków Wsparcia, DPS im. Matki Teresy z Kalkuty, DPS „Betania” w Lublinie, DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, DPS „Kalina”, DPS im. Wiktorii Michelisowej, DPS im. Św. Jana Pawła II, żłobku przy ul. Zelwerowicza, Centrum Kultury, DDK „Węglin”, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Starym; przy Arenie Lublin; przy zespołach przystanków przesiadkowych: przy ul. Związkowej (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Spółdzielczości Pracy, ul. Związkowej i ul. Węglarza), przy Poczekajce (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino), przy przystankach w rejonie ronda im. R. Dmowskiego, przy ul. Mickiewicza (przystanki w rejonie skrzyżowania ul. Kunickiego i ul. Mickiewicza), przy przystankach Dworzec Gł. PKP – Kunickiego, przy ul. Turystycznej (przystanki w rejonie przystanku kolejowego Lublin Zadębie) oraz przy zajezdni na ul. Grygowej, podstacji prostownikowej ul. Szczerbowskiego, pętli Choiny i pętli Abramowicka. Flagi wywieszone będą również na kamienicach wyremontowanych dzięki środkom z UE, m.in. przy ul. Kowalskiej 2, Noworybnej 3, Jezuickiej 14, Grodzkiej 4 i 6, Olejnej 14 i 5, Jezuickiej 4 i 6 oraz Królewskiej.

Jak wyjaśnia Miasto Lublin, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano w Lublinie inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich. Bez dostępu do funduszy EU nie byłoby tak dynamicznego rozwoju Lublina. Celem samorządowej akcji jest zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju.

Miasto Lublin sprzeciwia się wetowaniu budżetu unijnego. Na ulicach pojawią się symbole europejskie, trębacz odegra „Odę do radości”

(fot. lublin112.pl, UM Lublin)

127 komentarzy

 1. Na znak protestu nawalę kupę we fontannę a tyłek wytrę tą niebieską szmatą z gwiazdkami. Olewam łysą pałę ze Wsidnika co sam sobie nic nie robił z wyroku sądu który jego dotyczył a teraz walczy o praworządność. Żałosne i śmieszne jednocześnie.

 2. Nie Lublin się nie zgadza, tylko Żuk się nie zgadza, to przedstawiciel sfrustrowanej opozycji, której kierownictwo wydaje rozkazy, a takie pionki jak on muszą się podporządkować i działać zgodnie z narracją tegoż kierownictwa.

 3. Jeśli komuś pasuje to ok, ale ja przez ćpunowatych holendrów i zaborczych niemców dymany być nie chcę. Jeśli nasze urzedasy to lubią bo są chełpliwi na kasę, to niech tym w tej Brukseli jeszcze darmową „laskę” dorzucą.

  • Te, Bazyl, a pamiętasz jeszcze jak drogi wyglądały, zanim weszliśmy do UE? Za to jak pojawiły się bezzwrotne dotacje na założenie własnej działalności, to ludzie z wywieszonymi ozorami lecieli za kaske UE komputerki i aparaciki fotograficzne sobie kupować. Ale się Polacy zdziwią, jak wyglada Polska bez zewnetrznego finansowania, bo nasza kasę z podatków daaaaawno już przebimbano :)))

 4. Kazał trąbić,wywieszać flagi to tak zrobili podwładni! Jeszcze będziecie płakać,ale to już tylko po cichutku w domu!

 5. Niezidiociały mimo bulu

  Jakich funduszy ??- przecież tu chodzi o pożyczkę na zlikwidowanie skutków plandemii ale nie na warunkach ustalonych wcześniej . Chcą nas Polskę POtraktować specjalnie , żeby mogli jeszcze lepiej jeżdzić po nas jak po burej suce . Jeśli macie ochotę być niemieckimi podnóżkami to bardzo proszę – już byli tacy w latach 1939-1945 i nazywali się f o l k s d o j c z e a co z tym elementem robiły organizacje też POwinniście wiedzieć – wasi dziadkowie wiedzą wystarczy spytać . J anie mam ochoty być burkiem do bicia za miskę zupy z brukwi . Ludzie – niby wykształceni z kilkoma papierami a mózgi nie wykazują cech , które w związku z tym powinny się przynajmniej utrwalić jeśli nie rozwinąć . No ale co wymagać od gimbazy ,!!!!????

 6. Art. 146. Konstytucji
  Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.

  Art. 163. Konstytucji
  Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.

  Lepiej niech samorządowcy, zgodnie z konstytucją, zajmą się zadaniami im przeznaczonymi a politykę zagraniczną zostawią rządowi.
  Jak chcą odpowiadać za politykę zagraniczną niech wygrają wybory do sejmu, stworzą rząd i wtedy będą w sposób demokratyczny rządzić, a nie wygrali wybory lokalne i z drugiego siedzenia chcą wpłynąć na większość, to jest niedemokratyczne i wbrew konstytucji.

 7. szcze na UE – moje hasło od dziś

Z kraju

Polityka i społeczeństwo