690 680 960

Miasto chce objąć ochroną kolejne drzewa. W Lublinie mają się pojawić nowe pomniki przyrody

Ponad 20 okazałych drzew rosnących na terenie Lublina miejscy urzędnicy chcą objąć ochroną prawną. Pomnikami przyrody mają się stać głównie dęby, do tego 2 lipy, oraz jedna topola i jeden grab zwyczajny.

W Lublinie trwają prace nad przygotowaniem projektów uchwał dotyczących ustanowienia nowych pomników przyrody. Miejscy urzędnicy planują, aby ochroną prawną zostały objęte kolejne 23 drzewa. Niebawem mają zostać przeprowadzone uzgodnienia w tej sprawie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Wytypowane drzewa mają już założone karty pomnikowe. Wśród nich jest 19 dębów szypułkowych, 2 lipy, oraz jedna topola i jeden grab zwyczajny. Choć drzew jest ponad 20, to rosną one w 8 lokalizacjach.

– W Lublinie mamy wiele cennych okazów drzew, które otoczyliśmy opieką. Część z nich zostało już ustanowionych pomnikami przyrody, obecnie pracujemy nad nadaniem tego statusu kolejnym drzewom. Aktualnie na terenie miasta znajdują się 64 pomniki przyrody, którymi są zarówno pojedyncze drzewa, grupy drzew, jak i całe szpalery – łącznie ochroną pomnikową objętych jest 246 drzew. Pozostawienie najwartościowszych okazów lubelskiego starodrzewu w jak najlepszej kondycji zdrowotnej, jest bardzo ważnym działaniem prowadzonej przez Miasto polityki ekologicznej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pomnikami przyrody mają się stać pojedyncze dęby znajdujące się przy ul. Agatowej 20, Biedronki 13 oraz na pasie zieleni ul. Bohaterów Monte Cassino. Do tego dochodzą po 4 dęby przy ul. Białostockiej oraz w Starym Gaju, oraz 7 dębów przy ul. Gdańskiej.Na liście są również: lipa szerokolistna na terenie szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej, topola przy ul. Rudnickiej obok skrzyżowania z ul. Koryznowej, a także lipa drobnolistna i grab zwyczajny ze Starego Gaju.

Oprócz planowanej ochrony prawnej, miasto realizuje obecnie również jesienne prace związane z leczeniem starodrzewu. Do tej pory objęto nimi prawie sto drzew znajdujących się m.in. na terenie Osiedla Świt, dzielnicy Dziesiąta, placu Wolności czy ul. Jana Pawła II a także na zabytkowym cmentarzu przy ul. Pszczelej.

(fot. UM Lublin)

9 komentarzy

 1. Może coś więcej o tych drzewach, ile mają lat itp.

 2. Biedne drzewa, uschną w tajemniczych okolicznościach.

 3. hmmm.. to już dewelopery nie potrzebują ziemi pod swoje klocki ?

 4. Zapytajcie sadowników co się robi ze starymi drzewami…

 5. niech lublin połata dziurawe drogi, których pełno i krzywe chodniki a drzewa sobie będą rosły same nikt na tym nie musi zarabiać z UM…

 6. Do kolejnej burzy, jak ta topola w parku Saskim która zniszczyła plac zabaw i do tej pory, a minął ponad miesiąc nic nie jest sprzątnięte!
  Centrum miasta. Brawo Wy 👏 😆

 7. Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

  Dla oka przyjemniejsze są pomniki przyrody, niż np. najnowszy pomnik jakiegoś tam proboszcza i… są mniej kosztowne

 8. Fajnie wydać kase na przegraną sprawe.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej