Miała wziąć udział w akcji przeciwko hakerom, straciła niemal 40 tys. złotych

Mieszkanka Chełma uwierzyła oszustom i przelała niemal 40 tys. złotych na wskazane przez nich konto. Policjanci ustalają szczegóły tej sprawy i apelują o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi.

W piątek do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiła się 50-letnia chełmianka, która przekazała informację, że została oszukana przez mężczyznę podającego się za policjanta.

Kobieta relacjonowała, że zadzwonił do niej mężczyzna z informacją o prowadzonej akcji przeciwko hakerom, którzy chcieli z jej konta wypłacić pieniądze. Polecił, aby środki z konta przelała na wskazany przez niego rachunek, na którym będą bezpieczne.

Kobieta, jeszcze w trakcie rozmowy, zrealizowała dwa przelewy na łączną kwotę niespełna 40 tysięcy złotych. Gdy zakończyła połączenie zorientowała się, że została oszukana.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Policjanci nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie żądają pieniędzy. Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, namawiają do wybrania określonego numeru telefonu bez wcześniejszego rozłączenia połączenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić dzwoniąc do banku lub na telefon alarmowy 112.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

7 komentarzy

  1. W głowie mi się nie mieści jak można być aż tak naiwnym

  2. Bardzo się cieszę , bo takie ryczące 40- 50 są tak pewne siebie i swojej wyźszości i nieomylności , więc mamy przykład jakim marnym puchem są.

  3. Obserwator a ja się cieszę że jesteś goło_upcem i nawet nie ma ciebie z czego okraść ha ,ha,ha a te ryczące 40 ,50 latki szybko się finansowo odkują .

  4. Takie darowizny też podlegają opodatkowaniu.

  5. Kiedyś było mi szkoda takich „ofiar”, ale od pewnego czasu dochodzę do wniosku, e same sobie na to zasłużyły. rzecież tyle się mówi na temat różnych akcji „na wnuczka”, „na policjanta” etc… Porażka…

  6. A ja kupiłem patent Lempart – Wy……..ć! Uwierzcie, to skutkuje na telenatrętów!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska