690 680 960

Miał zabytkowe znaleziska, odwiedzili go policjanci (zdjęcia)

Kryminalni z Lublina podczas przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka natrafili na zabytkowe przedmioty. 35-latek odpowie za nielegalne wykopaliska oraz przywłaszczenie dóbr należących do Skarbu Państwa.

Kryminalni z Lublina ustalili, że mieszkaniec Poniatowej może posiadać zabytkowe znaleziska. Mężczyzna pochwalił się nimi na jednym z portali internetowych. Mundurowi wytypowali mężczyznę podejrzewanego o nielegalny proceder.

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka policjanci znaleźli stare monety, guziki carskich mundurów oraz zabytkowe drobiazgi. Szczególną wartość stanowił metalowy grot szacowany przez inspektorów ochrony zabytków na pochodzący z okresu średniowiecza. Monety pochodzą z okresu XVII, XIX i XX wieku, wśród nich szelągi Jana Kazimierza, które uznawane są jako znaleziska archeologiczne. Wszystko znajdowało się w prywatnej kolekcji 35-latka.

Co więcej, mężczyzna posiadał także susz konopi indyjskich. 35-latek przyznał się do posiadania narkotyków. Teraz czekają go dalsze czynności w sprawie przywłaszczenia zabytkowego znaleziska.

Zabezpieczone przedmioty zostaną przebadane przez biegłego z zakresu archeologii. W przypadku gdy potwierdzi się, że są to zabytki archeologiczne, 35-latek odpowie za nielegalne wykopaliska i przywłaszczenie dóbr należących do Skarbu Państwa za co grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają

Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Prowadzenie amatorskich poszukiwań z użyciem wykrywaczy metalu jest legalne pod warunkiem, że poszukiwacz uzyskał zezwolenie – na określony czas i obszar – od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Znalezione zabytkowe przedmioty powinny być przekazane do odpowiednich instytucji.

(fot. Policja Lublin)

32 komentarze

 1. Jaką wartość historyczną mają 20, 50 groszówki z lat 20. Zardzewiała śrubka to też znalezisko na skalę światową.

 2. Jerzy Gondol Znadwisły kakie cuda że kogoś zastrzelisz na własnej posesji to nie PL ,tylko w USA
  Moje pole moją twierdzą

 3. Widać że panowie milicjanci nie mają bladego pojęcia o temacie bo gdyby mieli to mieli by także odrobinę poczucia że kompromitują się totalnie ,, takim sukcesem” . Wstyd ,żenada i pięć metrów mułu tak można skomentować ten ich dęty sukces.
  P.S
  Gdy mi okradziono mieszkanie to po 2 miesiącach otrzymałem świstek że sprawa umorzona z powodu niewykrycia sprawców gdy ja po tygodniu już wiedziałem kto to zrobił ale nie byli wcale tym zainteresowani. W tej sytuacji widać jak są zaangażowani w chronienie społeczeństwa łapią niewinnego człowieka robią z niego przestępcę a kłopotliwe i uciążliwe łapanie prawdziwych przestępców mają w ………….. jak trzeba będzie sobie podbudować statystykę to poprzegląda się neta wjedzie komuś na chatę, okradnie go oskarży i sukces jest.

Kursy walut

 • USD 4.3258zł 0.01%
 • GBP 5.3609zł 0.19%
 • EUR 4.716zł 0.18%
 • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas