Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pomimo wielu problemów, budowę udało się zakończyć. Trwa przeprowadzka do nowego budynku sądu w Zamościu

Nowy budynek zamojskiego sądu u zbiegu ulic Wyszyńskiego, Zamoyskiego i Pawłówka jest już w pełni gotowy. Trwa przeprowadzka, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Budowa nowej siedziby dla zamojskich sądów rozpoczęła się w 2011 roku. Początkowo robota szła pełna parą, jednak gdy prace przekroczyły półmetek, na placu budowy zaczęło pojawiać się coraz mniej pracowników. Niebawem ciężko było kogokolwiek dostrzec, w zamian za to wyrastały coraz większe zarośla. Okazało się, że główny wykonawca, którym był Polimex-Mostostal, stracił płynność finansową. Skutkowało to tym, iż podwykonawcy przestali dostawać wynagrodzenie za wykonaną pracę i jesienią opuścili teren budowy. Łączna suma o jaką się dopominali, wynosiła blisko milion złotych.

Wykonawca zapewniał, że prace ruszą wiosną. Jednak tak się nie stało. Pracownicy wykonywali tylko drobne roboty, w postaci np. układania płytek, aby widać było, że cokolwiek jest robione. Inwestor obawiając się, że prace nie zostaną zakończone na czas, postanowił poszukać nowego wykonawcy. Pod koniec 2015 roku za dokończenie budowy zabrał się Budimex. Do końca czerwca 2016 r. zrealizowano pełny zakres robót budowlanych zarówno budynku, jak i parkingów podziemnych. Później przyszedł czas na prace wykończeniowe jak też zagospodarowanie terenu przyległego. Udało się je zakończyć w tym roku i obecnie trwa już przeprowadzka Sądu Okręgowego do nowej siedziby.

W związku z tym, do 14 listopada nie odbywają się żadne rozprawy. Tak samo sekretariaty wydziałów Sądu nie przyjmują interesantów. Sąd Okręgowy w Zamościu rozpocznie działalność w nowej siedzibie w dniu 15 listopada. Wtedy to wznowione zostanie załatwianie interesantów, które odbywać się będzie w Biurze Obsługi, a akta udostępniane będą w czytelni akt. Wszystkie kluczowe punkty obsługi interesantów zlokalizowane zostały na parterze budynku nowej siedziby. Nastąpi również zmiana numerów telefonów.

Gmach zbiegu ulic Wyszyńskiego, Zamoyskiego i Pawłówka jest jednym z najnowocześniejszych tego typu w kraju. Miesi się w nim 45 sal rozpraw o powierzchni od 40 do 120 m.kw.. Każda posiada pokoje narad i pokoje świadków. Do tego dochodzą pomieszczenia biurowo-administracyjne, magazynowe i archiwalne. Dla osób zatrzymanych przygotowano osiem cel, do których poprowadzą specjalne trakty komunikacyjne. Sądzeni będą dowożeni na strzeżony dziedziniec wewnętrzny, który będzie dostępny jedynie dla pojazdów funkcyjnych i uprzywilejowanych. Stamtąd do sal prowadzą oddzielne korytarze. Obiekt posiada łącznie 751 nowocześnie wykończonych i wyposażonych pomieszczeń. Budynek dostosowany został dla osób niepełnosprawnych.

(fot. lublin112)
2017-11-11 18:48:24

3 komentarze

  1. Wszystko pięknie opisane. lecz nie znalazłem, ile to miejsc parkingowych przygotowano dla rzeszy pracowników tego przybytku jak i potencjalnych „klientów” szanownej instytucji?

    • Przygotowano 2 parkingi, nadziemny dla klientów, podziemny dla pracowników. W sumie około 300 miejsc parkingowych

  2. A co z poszkodowanymi podwykonawcami ?

Z kraju