690 680 960

Obchody Święta Niepodległości w Lublinie

W sobotę w całym kraju odbyły się uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W lubelskich obchodach udział wzięli przedstawiciele m.in. służb mundurowych, władzy oraz mieszkańcy miasta.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie rozpoczęto uroczystą sesją Rady Miasta w Trybunale Koronnym, a po jej zakończeniu w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uczestnicy w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na Plac Zamkowy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Podczas obchodów na Placu Zamkowym nastąpiło złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę, a następnie odbył się uroczystości i powitanie kompanii honorowych. Po odegraniu hymnu narodowego, podniesiono flagę państwową na maszt.

Po wystąpieniach okolicznościowych nastąpiło wręczenie awansów wojskowych, apel pamięci i salwa honorowa oraz koncert orkiestry wojskowej. Uroczystości uświetniła defilada kompanii honorowych oraz defilada jazdy konnej i pojazdów historycznych.

Na koniec uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicami pamiątkowymi. Mieszkańcy miasta mieli możliwość obejrzenia prezentacji grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych oraz wystawę sprzętu służb mundurowych

2017-11-11 19:29:45
(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. Ten moment gdy chcesz nosić bluzę z orłem ale nie chcesz by brali Cię za narodowca…

  • Przy tak zrytym beretcie prędzej burkę pewnie założysz? Grunt to barw i symboli narodowych się wstydzić. Prawda obywatelu RP czy tam kodomito jak wolisz? @Kuba na ten przykład i wszelki wypadek tylko czerwoną i unijną flagę wywiesił.

   • Czy ja coś tutaj napisałem narodowa miernoto na poziomie intelektualnym ameby?
    Nie, potrafię uszanować święto narodowe, uważając jednocześnie, że naród to wszyscy.
    Tak członek KOD, jak i niepochodzący od małpy pan Kowalski.
    Uważam jednocześnie, że dzień taki powinien służyć łączeniu a nie dzieleniu. Gest pana Prezydenta Dudy zdecydowanie to pokazuje.

    Tak przy okazji – krzyż nie jest Twoim symbolem narodowym.
    Jest nim flaga (biało-czerwona – tak gdybyś zapomniał przypominam, nie tam jakieś falangi czy krzyże celtyckie) i godło.

    • O jakim geście ty piszesz? Komu chcesz oczy mydlić? Na co ty liczysz? Tego wymagał protokół dyplomatyczny i takie zaproszenia są wysyłane co roku do b. prezydentów i b. premierów i tyle w temacie. Dlaczego Tusk przyjął w tym roku po raz pierwszy zaproszenie? By dzielić i jątrzyć dalej. Ledwo postawił nogę na Polskiej ziemi a już zaczął polityczny atak na demokratycznie wybrany Polski Rząd. Wracaj na łonet się podszkolić. Marny agitator z ciebie.

  • Czyli, podpisujesz się pod słowami byłego rzecznika Hillary Clinton ds. zagranicznych Jesse Lehrich:
   „60 tysięcy nazistów maszerowało dzisiaj w Warszawie” ? Bo jak rozumieć twoją wypowiedz?

 2. Cały dzień mówią o wolności i niepodległości, a na każdym kroku łażą z krzyżem – symbolem zniewolenia i okradania Polaków od pokoleń.

  • Jakiej „wolności” ..? politycy sprzedali polaków jako tanią siłę roboczą i przygłupawych konsumentów..! Co zostało polskie poza bilionowym długiem, który czyni z Polaków niewolników w pokolenia..!!! Śmiem twierdzić że obecnie dokonał się gospodarczy rozbiór Polski a „elita” targowicka się bawi.. mydląc Polakom oczy symbolami ! Czy Polacy tego nie widzą czy nie chcą widzieć…?

 3. Popatrzcie na minę Żuka na dwunastym zdjęciu. Czy tak wygląda osoba, która świętuje? A będzie jeszcze gorzej po kolejnych, tym razem uczciwych, wyborach samorządowych.

  • Będzie gorzej przed wyborami. Sprawa w Sądzie. Trzyma się rękami i nogami koryta. CBA czeka na postawienie zarzutów, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Na nic modlitwy ze świecą na Krakowskim przed sądem się zdadzą.

 4. Taa… i VIP nie kompromitujcie się.

 5. Co świętują,jak panowie przepili Polskę,pijąc gorzałkę,grając w karty,a jak żyło się potomkom chłopów pańszczyźnianych w czworakach w Garbowie za jaśnie pana Broniewskiego,smród,brud wszy,pluskwy i batem po d… do zachodu słońca.

 6. klub przyjaciół prezesa

  rozgrabianie Polski c.d. tylko u koryta się się zmienili pozostały sądy itp.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska