Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną”. „Ograniczenie działalności gastronomicznej”

W piątek przed południem premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w kraju. Zmiany w funkcjonowaniu dotyczą m.in. szkół i gastronomii.

Cała Polska od soboty znajdzie się w czerwonej strefie. Obostrzenia dotkną najbardziej biznesy związane z gastronomią. Zmiany będą dotyczyły szkół podstawowych, sanatoriów, seniorów oraz spotkań.

– Chcemy przedstawić, jak co tydzień, sytuację epidemiologiczną wraz z nowymi obostrzeniami i rygorami. Dzisiaj nastąpił kolejny spory przyrost – liczba zakażonych przekroczyła 13 tys., liczba zgonów jest duża i nasze działania muszą być znaczące. Dzisiaj zbliżamy się do 15 tys. zakażeń dziennie. II fala koronawirusa uderzyła w całą Europę z równą siłą. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys. a dostępnych jest 18 tys. Cały czas ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaprezentował nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od jutra.

– Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia. O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown – dodał premier.

Szkoły podstawowe

Zmiana, którą dzisiaj zostanie wdrożona dotyczy szkół podstawowych w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji. W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 roku życia będzie możliwe tylko pod opieką dorosłego.

Ograniczenie działalności gastronomicznej

Zmiany dotyczą pubów, restauracji, czy kawiarni – będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.

– Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń – powiedział Mateusz Morawiecki.

Aktywność i spotkania

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie – zebrań, spotkań, aktywności.

– Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń – wyjaśnił premier.

Ochrona seniorów

Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Wprowadzony zostanie program #WspierajSeniora.

– Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Korpus poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, żeby zachęcić wszystkich seniorów, a zwłaszcza tych powyżej 70 r.ż., żeby zostali w domach. Nasze działania tutaj muszą być zdecydowane. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach. Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie – zaapelował Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: „Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną”. „Ograniczenie działalności gastronomicznej”

Mateusz Morawiecki: „Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną”. „Ograniczenie działalności gastronomicznej”

(fot. KPRM)

78 komentarzy

 1. pisalem o tym tydzien temu to redakcja kasowala moje komenty.byc moze Szumowkiego wywalili bo sie z tym wygadal ze cala PL bedzie czerwona strefa.tak,czy siak dalej twierdze ze tu chodzi o tani zakup polskich akcji przez USA.z CCC jeszcze chwile poczekam,wiem ze w dolek nie trafie ale najwazniejsze aby blisko dna bylo zakupione…jak w marcu.

 2. Cały czerwony jest ten i wszystkie poprzednie (nie)rządy!!!

  • Już mam dosyć zdjęci tego człowieka na którego rozkaz i zarządzenia zabijani są Polacy. Rozwalą medycynę celowo i wszyscy chorzy do ziemi, a reszta ma za miskę ryżu zapi……

 3. przybedzie MC donald ale mam takie jedno postanowienie-nigdy w zyciu niczego tam nie kupie.zobaczycie ,jak ta siec sie rozrosnie w najblizszych latach.

 4. Ta pisowska rządowa hołota już nie wie co ma robić, najpierw ogłupiali naród że wirus jest w odwrocie, a teraz nie ogarniają tego wszystkiego. Jedyne co skutecznie robią to pospiesznie procedowanie ustaw mających niebawem zapewnić im d*pochron przed dożywotnimi wyrokami, które już co najmniej od wiosny im się należą jak psu zupa.

 5. Plandemia w najlepsze ….

 6. Kto za to wszystko zapłaci?

 7. youtu.be/r78xG3Cos3I

 8. Nie mogę udostępnić bezpośredniego linku ale dla zwolenników pissss-u wytłumaczę co trzeba zrobić. Wystarczy wkleić literki poniżej w pasek adresu przeglądarki i enter.
  youtu.be/r78xG3Cos3I

Z kraju

Polityka i społeczeństwo