Marznące opady: Połamane słupy elektryczne, drzewa i gałęzie

Po ciężarem lodu łamią się gałęzie, całe drzewa a nawet słupy elektryczne. Oto skutek marznących opadów utrzymujących się od kilku dni.

W regionie setki gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu a na lokalnych drogach połamane drzewa uniemożliwiają przejazd. Straż pożarna co chwila jest wzywana do leżących gałęzi tarasujących przejazd. Pełne ręce pracy mają ekipy Polskiej Grupy Energetycznej. Technicy naprawiają zerwane przewody elektryczne a nawet złamane betonowe słupy, które nie wytrzymały napory lodu zbierającego się na drutach elektrycznych. W terenie pracuje ciężki sprzęt, stare słupy zastępowane są nowymi.

Duże zagrożenie dla kierowców stanowią zwisające nad drogami ciężkie od lodu gałęzie drzew a nawet, w rejonach leśnych, przewracające się całe drzewa.

Marznące opady deszczu niszczą również drzewostany sadów, w których widać wiele połamanych gałęzi. Pod naporem lodu zrywają się także osłony od śniegu, stawiane przed zimą wzdłuż dróg.

Nieciekawa sytuacja jest na większości dróg krajowych i wojewódzkich. Większość odcinków wygląda tak, jakby od początku opadów nikt ich nie odśnieżał.

Apelujemy o szczególne zwrócenie uwagi w rejonach leśnych oraz w pobliżu drzew znajdujących się przy drogach. Zwisające nisko nad drogą gałęzie grożą złamaniem i upadkiem na jadące auta.

2014-01-21 20:21:48
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Takie sytuacje będą się powtarzać. Można by pomyśleć o „schowaniu” linii zasilających pod ziemię, gospodarstwa teraz bez prądu można by wyposażyć w chociaż małe agregaty prądotwórcze.
    Taki stojący „na wszelki wypadek” agregat jeść nie woła, a przydać się może w każdej chwili.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!