Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Marszałek Województwa Lubelskiego został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Wśród osób zasłużonych w działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego, które otrzymały Krzyże Zasługi od prezydenta RP, jest kilku samorządowców z Lubelszczyzny. Natomiast marszałek województwa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W piątek w Belwederze, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. To coroczne święto upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku, które były możliwe dzięki uchwaleniu rok wcześniej przez tak zwany sejm kontraktowy ustawy o samorządzie gminnym. Wtedy to istniejące w PRL rady narodowe zamieniono na rady gmin, które jednocześnie otrzymały znacznie większe uprawnienia w tym odrębne budżety i własne nieruchomości. Wybory samorządowe w 1990 roku były pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami samorządowymi i jednocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami po II wojnie światowej.

Prezydent podziękował samorządowcom za ich publiczną służbę a także ciężką pracę na rzecz mieszkańców, oraz dla kraju. Jak podkreślał, samorządowcy budując swoją małą ojczyznę na poziomie lokalnym czy też regionalnym, budują także każdą cegiełką, którą na co dzień układa nasz wspólny dobrobyt, dobrobyt całej Polski. Nawiązał również do sytuacji na Ukrainie, a dokładnie do obywateli tego kraju, którzy znaleźli schronienie w Polsce, z czego wielu z nich właśnie w miejscach stworzonych przez samorządy.

Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Złote Krzyże Zasługi otrzymali Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Puławskiego Michał Godliński oraz Wójt Gminy Adamów Karol Ponikowski. Natomiast Srebrne Krzyże Zasługi trafiły do: Radnej Powiatu Łukowskiego Danuty Bosek, Radnej Rady Miasta Puławy Haliny Jarząbek, Wójta Gminy Wilków Daniela Kusia, Sekretarza Gminy Wojcieszków Zofii Mikusek, Sekretarza Powiatu Łukowskiego Jerzego Siwca oraz Wójta Gminy Chrzanów Marcina Sulowskiego.

(KPRP)

22 komentarze

  1. Budyń z fantomasem cieszą się z blaszki…

  2. Budyń z fantomasem cieszą się ze znalezionego krzyża…

  3. Budyń z fant0masem cieszą się ze znalezionego krzyża…

  4. Adrian-słońce narodu z fant0masem cieszą się ze znalezionego krzyża…

Z kraju