Mandaty i wnioski do sądu w całym regionie za naruszenie przepisów dotyczących zakazu gromadzenia się i przemieszczania

Policjanci z garnizonu lubelskiego w całym regionie ukarali wiele osób mandatami, a także sporządzili wnioski do sądu o ukaranie. Wszystkie te działania mają związek z niestosowaniem się do zakazów i obostrzeń związanych z przestrzeganiem zasad dotyczących stanu epidemii.

W cały regionie trwają wzmożone działania policjantów i żołnierzy mające na celu egzekwowanie przestrzegania nowych obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Niestety nie wszyscy stosują się do zasad wprowadzonych w związku ze stanem epidemii.

Janów Lubelski

Janowscy policjanci interweniowali w stosunku do dwójki młodych osób, które motocyklem przyjechały nad zalew w Janowie Lubelskim, aby pospacerować. Spacerujących zauważyli policjant oraz żołnierz WOT, którzy w tym czasie mieli tam służbę. Wobec obojga zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Z kolei w miejscowości Batorz grupa osób paliła w zagajniku ognisko. Wszyscy za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zostali ukarani mandatami karnymi.

O tych przypadkach naruszenia przepisów dotyczących zakazu zgromadzeń i przemieszczania się dodatkowo zostaną powiadomione służby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.

Krasnystaw

Krasnostawscy policjanci wspierani przez żołnierzy, funkcjonariuszy straży miejskiej i straży leśnej patrolowali ulice, parki, tereny zielone, akweny wodne, a także tereny lasów i parków. Wszystko po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa i reagować na każde przypadki łamania zasad określonych nowymi przepisami.

Mundurowi nałożyli 14 mandatów karnych. W większości przypadków chodziło o złamanie zasad dotyczących poruszania się na terenach rekreacyjnych oraz gromadzenia się, kilka osób zostało ukaranych za to, że ich pociechy nie mając jeszcze skończonych 18 lat, bez nadzoru chodziły po ulicy.

Łęczna

Łęczyńscy policjanci wspierani przez żołnierzy WOT kontrolowali trasy prowadzące nad jeziora. Policjanci zatrzymywali do kontroli drogowej pojazdy i pytali o cel wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Osoby, które nie zastosowały się do aktualnych obostrzeń dotyczących przemieszczenia się wyłącznie w celach bytowych, zawodowych i zdrowotnych zostały ukarane mandatami karnymi i obligowani byli do powrotu do domu.

W sobotę i niedzielę policjanci z Łęcznej ujawnili 44 przypadki naruszenia przepisów dotyczących zakazu zgromadzeń i przemieszczania się. Za złamanie obowiązujących przepisów grozi wysoka grzywna nałożona przez funkcjonariuszy policji oraz kara administracyjna.

Zamość

W działaniach policjantów z Zamościa cały czas wspierają żołnierze 25 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Zamościu oraz strażnicy Straży Miejskiej w Zamościu. W miniony weekend policjanci w takich sytuacjach interweniowali w stosunku do ponad 60 osób. W większości przypadków interwencje kończyły się ukaraniem mandatem karnym. W pozostałych – zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Czterech mieszkańców gminy Zwierzyniec spotkało się by wspólnie biesiadować przy ognisku. Za naruszenie przepisów dotyczących przemieszczania się osób z wyjątkiem określonych sytuacji, w stosunku do mężczyzn zostanie sporządzony wniosek do sądu.

Z kolei pięciu mieszkańców Zamościa spotkało się, aby wspólnie spożyć alkohol. W czasie spotkania nie tylko w mieszkaniu zachowywali się bardzo głośno zakłócając spoczynek nocny innym mieszkańcom bloku, ale również wychodzili na klatkę schodową i tam hałasowali używając słów wulgarnych.

O osobach, które w sposób rażący naruszyły wprowadzone ograniczenia dodatkowo został powiadomiony sanepid, który w ramach swoich uprawnień może nałożyć karę administracyjną.

Biała Podlaska

Także na terenie powiatu bialskiego policjanci wspólnie z innymi służbami prowadzili działania, mające na celu sprawdzanie przestrzegania przez mieszkańców powiatu przepisów ograniczających swobodne poruszanie się i zachowanie zgodne z zasadami izolacji. Od piątkowego popołudnia policjanci ukarali mandatami 30 mieszkańców powiatu, którzy rażąco je naruszyli. W 10 przypadkach skierowane zostaną wnioski o ukaranie da sądu.

Dotyczyły one przede wszystkim gromadzenia się, ale także poruszania bez osoby dorosłej. Wczoraj około godz. 17.00 dyżurny Komisariatu w Terespolu otrzymał zgłoszenie dotyczące grupy osób przebywających w rejonie rzeki. Do zdarzenia dojść miała w miejscowości Kijowiec. Policjanci, potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu zastali grupę ośmiu osób, która urządziła tam sobie spotkanie towarzyskie przy grillu. Wszystkie osoby ukarane zostały mandatem karnym w związku z popełnionym wykroczeniem.

Opole Lubelskie

W niedzielę około godziny 16:00 dyżurny opolskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o tym, że w jednej z miejscowości w gminie Poniatowa grupa ludzi przebywa na boisku, gdzie pomimo zagrożenia rozgrywają mecz piłki nożnej.

Policjanci patrolujący powiat, którzy pojechali na miejsce już z daleka zobaczyli 8 młodych mężczyzn beztrosko grających w piłkę. Na widok radiowozu uczestnicy rozgrywek uciekli w różnych kierunkach pozostawiając na miejscu motocykl marki Honda, samochody osobowe marki Audi oraz Opel Astra, a także ubrania wśród których znajdowały się dowody osobiste należące do 19–letniego mieszkańca Lublina oraz 20–latka z gm. Poniatowa.

Policjanci ustalają personalia pozostałych uczestników spotkania. Teraz młodzi ludzie będą musieli wytłumaczyć się z tego dlaczego postępując wbrew przepisom dotyczącym zachowania w czasie epidemii, narażają życie i zdrowie swoje, ale również najbliższych.

W podobnie bezmyślny sposób w trakcie minionego weekendu aż 21 mieszkańców powiatu łamało przepisy. W stosunku do 12 z nich policjanci przesłali informacje do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

(fot. Policja)

Zobacz również

49 komentarzy

 1. Ja spaceruję trzymając w ręce worek ze śmieciami. Jakby co, to idę je wyrzucić. Pół miasta już obszedłem. Aż mnie nogi bolą.

  • A w Biedrach, Stokrotkach czy Żabkach bez zmian, wciąż wycieczki brudasów (w tym dziwnie pokasłujących) bo jedną małkpkę i browara… Jak ja bym pogonił to menelestwo…

 2. Ja rozumiem wszystko ale zakaz jazdy samochodem to chyba przesada

  • Zakazu nie ma, tylko musisz udowodnić, że masz cel zgodny z wprowadzonymi przepisami. Pytanie jak to zrobić i dlaczego to Ty masz udowadniać, skoro to policja powinna udowodnić Ci winę, a nie ty policji swoją niewinność. I tu powstaje wrzód na tym obecnym systemie, który jak zwykle nie został przemyślany do końca i jest dziurawy jak ser szwajcarski oraz polskie prawo.

 3. Jeszcze trochę to i oddychać zabronią

 4. My sami do tego dążymy żeby się pozarażać. Wszędzie trąbią „siedź w domu”, akcje w mediach „siedź w domu”, praca zdalna żeby „siedzieć w domu”. Ale zawsze są jednostki które mają to w d…pie. Dopiero jak coś, gdzieś, ktoś złapie k-v, to ratuuunkuuu bo JA mam wirusa.

  • i jak tego nie odtrąbią przez najbliższe 5 lat to będziesz tak siedział?
   Jeśli siedzę już tak 3 tygodnie w domu i spotkam się z kimś kto też od 3 tygodni siedzi w domu to jakie stwarzamy niebezpieczeństwo dla siebie i innych?
   Zastraszonym narodem bardzo łatwo będzie kierować, a wirus nie zniknie dopóki wszyscy się nie zarazimy. Żebyśmy przez to przeszli w takim tempie jak teraz będzie potrzebne kilkaset lat siedzenia w domach.

 5. Dobrze ,że tylko nogi ,a nie płuca.

  • ,, W gminie Poniatowa grupa ludzi przebywa na boisku, gdzie pomimo ZAGROŻENIA rozgrywają mecz piłki nożnej,,dalej,, W czasie epidemii, narażają życie i zdrowie swoje, ale również najbliższych,,.. Totalna manipulacja, oto właśnie jak media z każdej strony wciskaja nam te słowa do naszej świadomości,, zagrożenie, zdrowie, życie,,. Oni zrobili coś strasznego grali w piłkę ludzie spalcie ich za to na stosie. A później idziesz z dzieckiem na spacer, bo chcesz żeby nie osłabiało swojego układu immunologicznego zamknięte w czterech ścianach i patrzą się na ciebie jakbyś go na łańcuchu w kajdankach prowadził!

 6. A koła można zmieniać na parkingu czy nie?

 7. UWAGA! Ważny komunikat. W związku z tym, że nie odnajduję na tym forum partnera do rzetelnej i racjonalnej dyskusji, a przeważająca ilość komentarzy to rzygowiny, postanowiłem dłużej nie wystawiać się na żołądkowe treści różnych (delikatnie mówiąc takich)i nie udzielać się w żadnej z publikowanych kwestii, chociaż jak pewnie większość zauważyło, mógłbym tak w nieskończoność. Jako, że w świecie dzieją się ciekawe rzeczy, które kreślą pewne ramy perspektyw na kolejne lata … jeśli nie dekady, ludzie ambitni, kierujący się dobrem swojego otoczenia, bo przecież nie ogółu, (patrząc na wszelkiej maści fora należałoby jasno powiedzieć „#[email protected]_na_ogół – martw_się_o_siebie”) powziąłem pewne adekwatne kroki. Życie, daje nam szansę, której definitywnie NIE MOŻNA! zaprzepaścić. Także … chłystki … jak to mówią, co #koronawirus podarował, #motłoch niech nie odbiera!

 8. Do mojego znajomego wszyscy sąsiedzi przychodzą i pożyczają od niego psa żeby wyjść na miasto. Ostatnio pies zaczął mu się buntować, bo już go łapy bolą od tych spacerów i z moczem się nie wyrabia. 🙂

 9. Zapytam z ciekawości.
  Jaki jest paragraf na ukaranie człowieka, który przemieszcza się swoim samochodem i nie łamie przepisów drogowych?
  Zakaz przemieszczania się?
  Konstytucja pozwala mi na swobodne przemieszczanie się. Mogę jechać na swoje prywatne ranczo. Tam chcę spędzić ten ch****wy okres. Mam dostać mandat za to? Na jakiej podstawie? Przecież nie ma w Polsce wprowadzonego stanu wyjątkowego!
  Ludzie nasz rząd coraz bardziej ogranicza swobodę obywatelską.
  Obudźcię się wszyscy!

  • JanKO (ze młyna)

   To jest właśnie bardzo ciekawe zagadnienie. Ruszam spod domu, siedzę sobie sam, nie mam z nikim kontaktu, chcę sobie pojeździć i odstresować się. Nie stwarzam żadnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, zwłaszcza, że od 3 tygodni siedzę sobie dobrowolnie w domu i poza granice swojej działki się nie ruszam, jestem „czysty”.
   No i teraz w trakcie takiej przejażdżki zatrzymują mnie i wlepią mandat? Za co? To jest jakaś paranoja.

  • To jest obowiązujące prawo. Jest zakaz i już. Wydany zgodnie z prawem. Że nie konstytucyjne?? Bo kto tak powiedział? Nie konstytucyjność może tylko stwierdzić trybunał konstytucyjny, a nic takiego nie było i nie będzie. Twarde prawo lecz prawo. Obowiązuje każdego i jest wprowadzone w celu ochrony zycia i zdrowia wszystkich obywateli.

   • Żeby prawo tak twardo złodziei i oszustów ścigało.

   • @ M.
    Widzę, że odezwał się twardy elektorat 🙂 Można go deptać a on się nadal cieszy 🙂

   • Mylisz się. Prawo stanowi Konstytucja i Ustawy a nie jakieś rozporządzenia na kolanie. Równie dobrze sąsiad mógłby Ci zabronić patrzeć na jego auto, a podstawa prawna jest taka sama jak tych zakazów przemieszczania się.

   • Jest zakaz, ale nie ma za to sankcji. Poczytać art 65 KW, to będziesz wiedział/a jakich informacji muszę udzielić policjantowi. Nie ma tam nic na temat tego gdzie się przemieszczam i po co. Za załamanie kwarantanny faktycznie można zostać ukaranym do 30 tys. zł. Za przemieszczanie się w grupie powyżej 2 osób lub w odległości mniejszej niż 2 m też. Za samotne spacery/bieganie/jeżdżenie już nie (chyba, że ktoś potrafi podać konkretny paragraf z KW?). Ludziom nie chce się chodzić po sądach (opinie RPO i informacje na stronie RM są jasne w tej kwestii i chyba każdy sąd wziąłby je pod uwagę), choć sprawa jest wygrana. A może policjanci straszą, że w razie nieprzyjęcia mandatu dana osoba będzie zatrzymana i doprowadzeni na komendę? Choć jeżeli osoba popełniająca wykroczenia ma przy sobie dokument tożsamości to zatrzymanie jest całkowicie bezzasadne.

    • A bo mało razy to tak było, że zatrzymanie było bezzasadne, jeszcze zamin nastały czasy wirusa? Niektórzy dopiero teraz się obudzili, jak pozamykali ich w domowych więzieniach, ale przecież na to pracowaliście sobie od dobrych kilku lat, wybierając takie rządy, a nie inne 🙂
     To proszę się teraz nie dziwić, ze zamiast cywilizacji mamy tutaj „komuno wróć”.

   • do M…. tylko idiota kocha rząd, który wszystkich uważa za idiotów…Jaroslav Hasek…

 10. Awdi szkodai motoru, prowincja pogubila w popłochu

 11. a jak zwiazek ma obrazek w artykule? przeciez na stronach gov.pl jasno jest ze wolno wyjsc np. na rower/biegac jednorazowo w celu poprawy kontycji psychicznej.

  „Czy mogę biegać?
  Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).”

  • Nie wiem kto przyjmuje te mandaty…

   • Jakieś ameby otumanione TVPisowską propagandą. W Krasnymstawie jakiś biegacz dostał 5stów za bieganie w samotni§ci. Uwaga na Wiciarzy. Są świętej od papieża. Myślą, że wolno im więcej niż innym skoro zostali namaszczeni przez Antoniego i Rydzyka. Do szpitali ich bo pielęgniarki już padają jak tacy odważni.

  • ,,a jak zwiazek ma obrazek w artykule,, taki żeby zastraszyć ludzi i „zasugerować” czyletnikowi, że jak będzie jechał na rowerze może zostać ukarany.

 12. Na stronie gov.pl:

  Czy mogę wyjść na spacer?

  Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

  Przemieszczać się możesz w przypadku:

  dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

 13. R2D2 ,siedzieć w domu praca zdalna ,powiadasz ? podpowiedz tym co muszą iść do pracy ,np budowlańcom czy pracującym w sklepach czy magazynach ,jak mają wykonywać tą „zdalną pracę ” ,bo pewnie chętnie skorzystają

 14. Chu..w d.. Kapusiom. I tyle w temacie!

 15. Panwie mundurowi, pretorianie Pisu. Zakazu przemieszczania si nie ma. Chyba, że ktoś jest na kwarantannie. W innym przypadku odmawiać mandatu, niech piszą wnioski do sądu, będziemy si bujać po sądach latami.

 16. trzeba zachowywać się rozsądnie, ograniczenia są dobre ale w pewnych sprawach przesadzili np. z lasami , rozumiem że stado myśliwych w lasach Kozłowieckich ma konsekrowane przez księdza profesora z KULu ręce i wirusy się ich nie imają ….

 17. Wiecie o co tu chodzi? Żeby ludzi nie przestraszyć, ale ZASTRASZYĆ.

  • Jak się nie boisz i chcesz się tylko ZASTRASZYĆ to proponuję żebyś się przyjęła na wolontariusza Domu Opieki Niedabylu, Tomczycach, Drzewicach, Koszęcinie lub Jakubowicach na Opolszczyźnie. W każdym ośrodku jest personel i osoby starsze zarażone, a szpitale odmawiają im pomocy. Zdani tylko na nieliczną pomoc medyczną z zewnątrz jak i własny personel medyczny. Może ciebie to nie obchodzi, ale tym seniorom śmierć zagląda w oczy także nie sądzę żeby rząd chciał nas ZASTRASZYĆ. Prędzej powiedział bym że raczej OCHRONIĆ.

 18. amator lesnych spacerów

  No z tymi lasami i spacerami to ewidentne przegięcie ,bo żeby nie wiem jak próbować to tlumaczyć to za nic nie uwierzę ze to grozi rozprzestrzenianiem wirusa .Sklepy i wszelkiego rodzaju skupiska ludzkie ,jak najbardziej ,ale nie lasy i jazda na rowerze .Przegiecie po całości

  • Rząd ma rację że pozamykał lasy. Nie byłeś w poprzednie weekendy w lasach Kozłowieckich to nawet nie wiesz co się tam działo. Na jednym parkingu ponad trzydzieści aut, ludzie jak na pikniku, palą grila, spacerują obok siebie chyba całymi rodzinami i wszystko w jednym miejscu. Cały czas mają kontakt bliski z innymi osobami. Mało tego, jedni odjechali przyjeżdżają następni, prawie jak w galeri handlowej tylko że na świeżym powietrzu.

 19. Od kedy to nie można spacerowac? WIEJSKI KULSON I HARCERZYK wot CHCIELI SIĘ WYKAZAĆ. MOŻNA SPACEROWAĆ I BYŁO TO WIELOKROTNIE PORUSZANE DLA ZACHOWANIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO CHOCIAŻBY.

 20. Moim skromnym zdaniem pójście pobiegać wieczorem, pojeździć na rowerze w słoneczny dzień czy jazda motocyklem i samochodem po prostu dla relaksu nikomu krzywdy nie robi. Nie można się spotykać z innymi ludźmi i tyle. Na solo jaki problem to dobre dla psychiki.

 21. MuchoZole do roboty, bo Polska zbankrutuje.

 22. Zdjęcie z artykułu jest trochę mylące, bo jeździć na rowerze można, tylko trzeba pamiętać aby robić to w pojedynkę.

 23. Buraki na tyłku wysiedzieć nie mogą w większości państw europejskich jest zakaz wychodzenia z domu.

 24. Jak ludzie zobaczą że to atak na ich wolność i swobodę do którego jest pretekstem wirus, który nawet nie jest śmiertelny to zaczną z okien w radiowozy rzucać kamieniami. Zobaczcie jak za wszelką cenę nawet łamiąc prawa konstytucyjne odbierają nam wolność w imię naszego dobra. Prości ludzie dostali dodatkowe uprawnienia i teraz robią co im się podoba jak za komuny. Nawet nie wiedzą w jakiej są czarnej d….. Jak nie będą chcieli strzelać do protestujących Polaków a protesty wkrótce się zaczną to zostaną zastrzeleni przez wojska amerykańskie.

 25. Racja.
  PRZERWAĆ panikę na jeden tydzień
  (społeczeństwo polskie wredne-twarde-ukochane), zobaczymy, kto kogo promuje.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online