690 680 960

W Lublinie rozpoczął się Jarmark Jagielloński

Twórcy ludowi z Polski a także z zagranicy, koncerty zespołów i liczne warsztaty – Na corocznym jarmarku Jagiellońskim każdy znajdzie coś dla siebie.

W piątek na lubelskim Starym Mieście już po raz ósmy rozpoczął się Jarmark Jagielloński, wraz z nim do miasta ściągają tysiące odwiedzających. W ustawionych na uliczkach oraz deptaku straganach swoją rękodzielniczą twórczość prezentuje blisko 250 osób z całego kraju, lecz również są wystawcy z Białorusi, Litwy, Słowacji i Ukrainy. Przede wszystkim są to wyroby stworzone rękami samych wystawców w tradycyjny sposób, jednak jak co roku nie brakuje stoisk z regionalną kuchnią.

Jednak oprócz stoisk handlowych, na imprezie odbywają się liczne warsztaty. Ich uczestnicy mają możliwość poznania tajników wykonywania m.in. lalek motanek, malowania na szkle, plecionkarstwa, szycia czapek czy robienia kwiatów z bibuły. Dodatkowo nie zabraknie warsztatów śpiewu, tańca czy słynnej już szkoły wycinkarstwa. Dodatkowo wystawy a także dla najmłodszych jarmarkowe podwórko czy park gier i zabaw tradycyjnych, gdzie dzieci będą miały możliwość poznania tego, w jaki sposób spędzali czas wolny ich dziadkowie. Oczywiście na scenie cały czas będą występowały liczne zespoły prezentując nie tylko tradycyjne melodie lecz także zapomniane instrumenty.

Impreza potrwa do niedzieli. Jak informują organizatorzy czyli Warsztaty Kultury w Lublinie, weźmie w niej udział około 400 artystów w tym 250 wystawców na straganach. Jarmark nawiązuje do tradycji podobnych spotkań, które były organizowane w całej Europie w XV i XVI wieku. Obecnie jego celem jest promowanie kultury a także tradycji twórców ludowych. Według szacunków, Jarmark Jagielloński ma odwiedzić około 150 tysięcy osób, zarówno mieszkańców Lublina jak i turystów.

Szczegółowy program Jarmarku Jagiellońskiego można znaleźć TUTAJ:

(fot. lublin112)
2014-08-15 23:17:26

3 komentarze

  1. Tylko ceny są kosmicznie wysokie… Szkoda, że za byle co trzeba płacić majątek. To raczej odstrasza a nie przyciąga ludzi.

  2. proponuje przejść się do chińskiego centrum. tam na pewno znajdziesz coś dla siebie

  3. Ziuta, jeżeli potrafisz, zrób samodzielnie chociaż jeden z przedmiotów, jakie widziałaś na jarmarku, i wtedy pogadamy o cenach.

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie