Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie praca od ręki – absolwenci pilnie poszukiwani

W województwie lubelskim stale obserwuje się zapotrzebowanie m.in. na pracowników do sektora produkcyjnego. Tylko w dwóch firmach zlokalizowanych w Lublinie i okolicach jest 80 nowych miejsc pracy.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Lublinie stopa bezrobocia w województwie lubelskim we wrześniu 2014 r. wyniosła 12,4%, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w tym samym czasie wyniosło 3 399,45 zł, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych sięgała prawie 114 tys. osób.

Według danych BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) w II kwartale 2014 r. zbiorowość aktywnych zawodowo w województwie lubelskim liczyła 1.099 tys. osób. Aktywni zawodowo w województwie stanowili 6,3% ogólnej liczby osób aktywnych zawodowo w kraju. W tym samym okresie GUS w Lublinie odnotował 865 tys. osób biernych zawodowo.

Pomimo coraz liczniej pojawiających się lokalnych ofert pracy, pracodawcy zmagają się z coraz częstszym problemem związanym z odczuwalnym deficytem kandydatów do pracy w regionie.

– Z naszych analiz wynika, że w samym województwie lubelskim z miesiąca na miesiąc sukcesywnie przybywa ofert pracy. Pracodawcy, z którymi współpracujemy w regionie, deklarują nie tylko zauważalne zwiększenie liczby nowych stanowisk, ale również oferują konkurencyjne wynagrodzenie, które jest oferowane nie tylko osobom z doświadczeniem, ale również osobom młodym, dopiero po zakończeniu edukacji – podkreśla Grzegorz Banach, Kierownik Biura Adecco Poland w Lublinie.

– Niestety, pomimo tych deklaracji w dalszym ciągu rejestrujemy deficyt potencjalnych pracowników do pracy. Szczególnie problemowe to jest w przypadku absolwentów z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Obecnie największe zapotrzebowanie obserwujemy na takich stanowiskach jak: pracownik utrzymania ruchu, operator maszyn, monter podzespołów, mechanik, serwisant, elektryk, lakiernik, magazynier- operator wózka widłowego. Posiadamy również oferty pracy dla spawaczy – dodaje.

Poza wykształceniem, dobrą znajomością przyrządów pomiarowych i rysunku technicznego, skala doświadczenia tego typu pracowników nie odgrywa kluczowej roli. Istotnym elementem decydującym o podjęciu zatrudnienia jest też motywacja i zdolności manualne. Mile widziane jest oczywiście wcześniejsze doświadczenie zdobyte w produkcji, ale nie jest ono koniecznym i decydującym warunkiem.

Na terenie województwa lubelskiego bez problemu mogą uzyskać zatrudnienie absolwenci techników i szkół zawodowych technicznych, ale także Politechniki Lubelskiej – szczególnie Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Równie dobrą opinią cieszą się absolwenci dawnego Technikum Mechanicznego, a obecnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Krasnystawie.

– Wzrost zamówień w największych firmach z sektora produkcyjnego w Polsce spowodował, że od początku tego roku zarejestrowaliśmy znaczące zainteresowanie dodatkowymi miejscami pracy. To, co powinno przekonać potencjalnych pracowników do podjęcia pracy w tym regionie, to nie tylko samo wynagrodzenie, ale również możliwości w dłuższej perspektywie znalezienia stałego zatrudnienia. Bardzo często jest tak, że zatrudnienie za pośrednictwem Agencji Pracy jest pierwszym krokiem do stałego zatrudnienia w danym zakładzie pracy – mówi Grzegorz Banach z Adecco Poland.

Osoby zainteresowane zgłoszeniem swojej aplikacji proszone są o kontakt z Adecco:

W lubelskim biurze: ul. Peowiaków 10/1, 20-007 Lublin ([email protected], tel. 81 460 29 62 , 81 532 33 66)

Na stronie www: http://www.adecco.pl
Poprzez bezpłatną aplikację Adecco Jobs in Poland na smartfony dostępną na stronie http://www.adecco.pl

2014-11-06 18:31:03
(fot. lublin112.pl, materiał nadesłany)

31 komentarzy

  1. Dane oparte są na danych Urzędu Statystycznego, który cyklicznie przeprowadza swoje badania. Wszystkie dane dostępne są na stronie Urzędu Statystycznego. Podjęcie pracy to świadomy wybór każdego człowieka, jeżeli chcesz pracować to pracujesz jeżeli nie to nie pracujesz. Przed podpisaniem umowy czyta się warunki współpracy, jeżeli one komuś się nie podobają nie podejmuje takiej pracy. Przekazujemy, że są oferty, jeżeli ktoś chce skorzysta jeżeli nie to nie będzie się tam zgłaszał po etat. Każdy ma wolną wolę i potrafi dokonać świadomego wyboru. Jeżeli ktoś został pokrzywdzony zawsze może dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy. Nie ma to żadnego związku z zarzutami jakie ferujesz.

  2. były pracownik adecco

    Jest w polsce praca… Poprzez agencję pracy tymczasowej. Pracowałem już po przez agencję. Wszystko było fajnie jak była ta praca. I tu nie będę nikogo kryć. Stock a dokładnie magazyny w niemcach i zatrudnienie przez adecco. Bajki pisali i mówili. Po trochę ponad miesiącu zwolnili 7 osób zatrudnionych przez agencję. Dlaczego? Bo nie chcieliśmy pracować w sobotę. Zostać po godzinach też nie mogłem bo do domu wracał bym na piechotę. A o tym że zakończyła się współpraca kierownik magazynu z informacją czeka. Do chwil zakończenia pracy czyli 2 w nocy. Tak po 12 godzinach pracy dowiedzieć się że dziękują za pracę. Jeszcze mógł bym co nie co napisać ale muszę iść do NORMALNEJ pracy z umową o pracę!

  3. trzeba było zatytułować droga redakcjo że to jest reklama. to nie jest żaden artykuł bynajmniej no chyba że sponsorowany

  4. adeco jak i inne podobne pseudo firmy żerują właśnie na tych 114tys bezrobotnych. nie ma bezrobotnych koniec dochodów adeco i wtedy owi właściciele i pracownicy wybiorą się po naukę tych zawodów co mówią że jest na nich zapotrzebowanie

  5. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego jakaś tam agencja pracy tymczasowej może znaleźć jakąś fuchę dla pracownika a urząd pracy nie? Dlaczego urzędy pracy nie działają właśnie jak agencje pracy tymczasowej czy inne? Przecież urzędy pracy też są od tego żeby tą pracę pomóc znaleźć bezrobotnemu! Tylko że urzędnicy musieliby wtedy nawiązywać współpracę z pracodawcami, szukać firm, negocjować itp. Bo na dzień dzisiejszy to jak pracodawca sam przyjdzie z ofertą pracy to jakiś bezrobotny skorzysta, a jak nie przyjdzie taki pracodawca no to niestety szanowna pani urzędniczka powie że nic nie może zaproponować i klepnie papier że bezrobotny był na wizycie żeby mógł dostać zasiłek. To jest chore! Zakazać tego niewolnictwa i płacenia haraczy różnym agencjom! Niech urzędy pracy wezmą się do roboty. Urząd pracy powinien być od tego żeby znaleźć pracę bezrobotnemu żeby ten nie musiał brać zasiłku i mógł płacić państwu podatki. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak że UP są od rejestrowania bezrobotnych i wypłacania zasiłków, a agencje od szukania pracy. Tyle że niewolniczej…

  6. Bartek jakiej niewolniczej pracy nikt ci nie każe pracować:> Widocznie komus sie oplaca za taka kwote pracowac i pracuje. Jesli chodzi o urzedy pracy to bardzo duzo osob tam przychodzi i nawet jak jest jakas praca to sa komentarze on do takiej roboty nie pojdzie a to za taka stawke nie bedzie pracowal i tak dalej i tak dalej. A tez sie nie oszukujmy, nikt za prace na kasie nie bedzie placil 5000 i wiecej. Regula jest chyba prosta im praca wymaga mniejszych kwalifikacji tym mniejsza pensja i gorsza praca, a problem w tym ze to ludzie bez zadnych kwalifikacji maja najwieksze wymagania:>

Z kraju