690 680 960

W Lublinie powstał nowy mural. Ma przypominać kierowcom o trzeźwości za kierownicą

Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Browarnej w Lublinie namalowany został mural, promujący trzeźwość wśród kierowców. Obraz jest widoczny dla wszystkich, jadących al. Solidarności.

Wczoraj w Lublinie odbyło się odsłonięcie wielkoformatowego muralu, będącego częścią kampanii „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Lublin jest kolejnym miastem po Warszawie, Poznaniu czy Gdyni, gdzie powstały tego typu obrazy na ścianach kamienic. Lubelski mural, skierowany jest w stronę al. Solidarności, która to jest jedną a najruchliwszych ulic w mieście. Dzięki temu jest widoczny zarówno dla kierowców, jak też dla pasażerów, gdyż akcja skierowana jest również do nich.

W wielu przypadkach to właśnie pasażerowie swoją bierną postawą przyczyniają się do tego, że pijany kierowca rusza w drogę. – Kampania dotyczy też osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyrażają przyzwolenie na jazdę na „podwójnym gazie”. Tym samym stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca – wyjaśnia nadkom. Robert Koźlak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego lubelskiej policji. Kampania muralowa opiera się na trzech hasłach: odpowiedzialność, bezpieczeństwo, trzeźwość. Mural na kamienicy przy ul. Browarnej jest utrzymany w stylistyce retro i nawiązuje do czołówek prasy z lat 50.

Jak obliczyli lubelscy policjanci, w ubiegłym roku na terenie województwa lubelskiego miało miejsce 160 wypadków drogowych, gdzie sprawcą był kierowca jadący pod działaniem alkoholu. W wyniku tych zdarzeń, 19 osób zginęło o 197 zostało rannych. Przez cały 2014 rok 650 tysięcy razy kontrolowano trzeźwość kierujących, do końca czerwca tego roku, tego typu kontroli było już 350 tysięcy. Statystyki policyjne pokazują również, że z roku na rok, powoli ubywa kierowców, którzy nie wahają się jechać pomimo że wcześniej pili alkohol.

(fot. policja)
2015-07-07 11:27:50

3 komentarze

  1. Estetyka jakby znajoma (z pewnej gry w klimacie postapokaliptycznego świata).

  2. zupełnie jak za komuny, a swoją droga ciekawe, czy choć jedna osoba, która jeździ na „podwójnym gazie” przestanie wsiadać „na bani za kółko”?

    • taaa pewnie nie mają na co pieniędzy przeznaczyć bo to z puli na kulturę i ładują kasę jakiemuś malarzowi. mnie się to nie podoba bo robiąc mural mogli by odmalować już cały budynek. a tak jest brud, zacieki i mural. kto ma wsiąść to wsiądzie a kto nie to nie wsiądzie- wychowanie w domu uczy bądź tragedia w rodzinie lub znajomych

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt