Lublin wprowadza pomoc dla przedsiębiorców. W grę wchodzą obniżki czynszów lub odroczenia lokalnych podatków

Lokalni przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, których działalność dotknięta została skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa, mogą liczyć na pomoc ze strony miasta. Będą one udzielane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy lub organizacji pozarządowej.

We wtorek lubelski Urząd Miasta przedstawił szczegóły dotyczące Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Jego celem jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, których działalność dotknięta została skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, jakie zostały ogłoszone w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Duma, działania pomocowe będą podejmowane zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującymi, na indywidualny wniosek przedsiębiorcy lub organizacji pozarządowej.

Dzierżawcy oraz najemcy nieruchomości, lokali lub pomieszczeń stanowiących własność Gminy Lublin, którzy utracili przychody w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą wnioskować o obniżenie stawki czynszu do 90%. Możliwość obniżenia stawki czynszu mają także dzierżawcy i najemcy, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w ubiegłym roku. Lokale gastronomiczne, które płacą tzw. dzierżawę sezonową, np. za ogródki gastronomiczne, zaś nie prowadzą działalności w związku z wprowadzonymi zakazami, będą zwolnione z tej opłaty. Dzierżawcy, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r. będą mieli możliwość obniżki czynszu do 50%. Wprowadzona zostaje również możliwość rozłożenia na raty lub odraczania terminów płatności czynszu. Co ważne, pomoc tego typu nie dotyczy podmiotów prowadzących działalność oświatową korzystających z dotacji z budżetu miasta.

Miasto zapewni także pomoc dla przedsiębiorców, których działalność została dotknięta skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będą oni mieli możliwość odroczenia terminów płatności podatków lokalnych lub ich rozłożenia na raty. To samo tyczy się przedsiębiorców wnoszących opłaty za użytkowanie wieczyste. W ich przypadku oprócz rozłożenia opłaty na raty, będzie możliwość skorzystania z przesunięcia terminu płatności do 30 czerwca 2020 r. Aby skorzystać z danej formy pomocy, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku za pośrednictwem poczty elektronicznej, Elektronicznej Skrzynki Podawczej, pocztą lub w zależności od odbiorcy, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Urzędu Miasta, Zarządu Nieruchomości Komunalnych lub Zarządu Dróg i Mostów.

(fot. lublin112)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Lepiej na jakiś czas zrezygnować z wpływów, bo za jakiś czas, jeszcze nie wiadomo jaki nie mieć kogo doić.

 2. A lokale wynajmowane od prywaciarzy? Można się o jakieś dofinansowanie ubiegać?

 3. A co z czynszem za mieszkanie siedzę na przymusowym wolnym nie zarabiam.

 4. I jak myślicie, kto na tych zwolnieniach z podatków najbardziej skorzysta??? Developerzy i ??? :))

 5. Wsadźcie sobie lubelskie pazerne urzędasy tę waszą pomoc nie powiem gdzie. Odroczenie podatków lokalnych do czerwca…. śmiech na sali. Co chcecie obniżyć? Opłatę targową? A może ratę podatku od nieruchomości? – w praktyce akurat wyjdzie raptem miesiąc bo większość płaci kolejną ratę akurat w maju. A może tak byście zrezygnowali z podwyżki opłaty parkingowej od jutra, lub też w ogóle z niej zrezygnowali? Gratuluję waszej dobroduszności, normalnie aż przysiadłem z wrażenia.

  • Jeśli urzędnicy nie zrozumieją skąd się biorą ich wypłaty i nadal będą gnębić firmy i przedsiębiorców to ten kraj nigdy nie wyjdzie z tego kryzysu.
   Teraz okazuje się, że 90% stanowisk w urzędach stworzonych jest tylko po to żeby mogli pierdzieć w stołki i brać pensje z naszych podatków.
   Większość spraw można załatwić zdalnie a inne okazują się nieistotne i tak naprawdę niepotrzebne do codziennego funkcjonowania.
   Także prezydencji miast przetlumaczcie swoim urzędników żeby w tym okresie odpuścili swoje (tutaj nie ma lepszego słowa jak) przy pier da lanie i dali żyć obywatelom, bo 90% waszych urzędników swoimi działaniami kompromituje was jako włodarzy.

   • Urzędnik sam sobie nie jest panem. Jeśli urzędnik przyp…la się, to robi to za wiedzą albo na polecenie przełożonego.

    • szefem urzędników jest prezydent miasta, oraz jego prawe i lewe ręce – skarbnicy, zastępcy i mianowani przez nich dyrektorkowie konkretnych departamentów w urzędach. Prócz tego plączą się wśród tej chałastry jak smród po gaciach radni miejscy, którzy to żadnej władzy nie mają, jednak wykorzystują to że szeregowi urzędnicy boją się ich bo ci żyją w dobrej komitywie ze wszystkimi dyrektorami, mają znajomości tu i ówdzie… Taki na skróty załatwia pod siebie wszystko

 6. paczcie pisiory znienawidzony żuk daje ulge a rzond hu.a

 7. nie moge dodac komentarza

  • Szanowny pan obawia się o swoje stanowisko bo rząd daje możliwości to dlaczego z nich nie skorzystać .

 8. odroczyć to sobie mogą :). zwalniam 34 pracowników , zamykam interes. pie….taki kraj i taką politykę państwa. moi pracownicy mają swoje troski, kredyty, dzieci, rodziny i co mnie to obchodzi. rząd zabił moją firmę, a wraz z nią 34 osoby. brawo polski rządzie.

  • a co ma rząd do samorządu? poza tym podziękuj nie rządowi ale wszystkim pacanom co musieli „podróżować” w najgorszym okresie zarazy za granicą i przywlekli te zarazę do Polski… pretensje do garbatego że ma dzieci proste

 9. wielki guru inspiracji przede wszystkim powinien wspomóc dewelo, przecież oni ledwo dyszą

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8658zł -1.45%
  • GBP 4.956zł -1.9%
  • EUR 4.5268zł -1.23%
  • CHF 4.1878zł -1.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Pokazy sprzętu budowlanego, technik wykończeniowych i wielu innych odbędą się w Lublinie
  Warsztaty międzypokoleniowe w ramach tegorocznej Nocy Kultury. Ruszyły zapisy uczestników
  Eco Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Wspólne działania na rzecz przyrody i nagrody dla uczestników
  Zaproszenie na 100-lecie OSP w Ostrowie Lubelskim
  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości