Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Obniżą krawężniki, by pieszym łatwiej się chodziło

Ratusz wraz z grupą mieszkańców miasta przygotował projekt, który wprowadzi ułatwienia dla pieszych. W tym celu rozpoczęło się obniżanie krawężników.

Od dzisiaj w Lublinie obowiązują nowe standardy przy budowaniu infrastruktury przeznaczonej dla pieszych. Będzie to pierwsze miasto w Polsce, gdzie krawężniki na przejściach dla pieszych zostaną zrównane z jezdnią. Przede wszystkim chodzi o to, by nie tylko niepełnosprawni nie mieli problemów z pokonywaniem chodników ale także rodzice z dziećmi w wózkach lub osoby starsze. Inicjatorką całego projektu jest Marta Kurowski. Pomysłodawczyni tłumaczy, że o jakości miasta decyduje ruch pieszych. Jeżeli zostaną im stworzone dobre warunki do poruszania się po mieście, to będzie ono przyjazne a zmiany sprawią, że będzie się dobrze rozwijało.

– Rozpoczynamy wdrażanie standardów dla pieszych, gdzie krawężnik ma mieć wysokość zero centymetrów. Ma to wpływ nie tylko dla osób niepełnosprawnych ale także dla wszystkich, którzy odczuwają dyskomfort z racji takiego a nie innego wykonywania krawędzi dróg – wyjaśniał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jednak oprócz obniżenia krawężników będzie także wiele innych zmian. W centrum miasta nie będzie już wykorzystywana kostka brukowa. Zastąpią ją płyty betonowe.

– Chodzi także o to, żeby walor estetyczny chodników w Lublinie był dużo wyższy niż obecnie, chodzi tu o łączenie różnych nawierzchni chodnikowych w różnych miejscach. Oczywiście z uwzględnieniem problemów miejsc przeznaczonych do parkowania a także utrzymania zimowego, gdyż takie płyty charakteryzują się innymi parametrami technicznymi niż kostka brukowa – dodał Aleksander Wiącek, doradca prezydenta miasta.

Oprócz wdrożenia standardów w przypadku realizowania nowych inwestycji, zostaną także przebudowane niektóre miejsca, gdzie piesi mają problemy z poruszaniem się właśnie przez zbyt wysokie krawężniki.

2015-05-05 22:21:28
(fot. UM Lublin)

6 komentarzy

  1. Osoby słabowidzące i niewidome potrzebowały tego symbolicznego uskoku krawężnika do zorientowania się gdzie zaczyna się jezdnia a kończy bezpieczny chodnik. Teraz pewnie na skraju trotuaru pojawi się groszkowana płyta, oby nie taka jak na Wieniawskiej przy UM na której można zęby stracić.

    • bo o to chodzi, najpierw trzeba postawiać wysokie krawężniki, by potem je obniżać, a następnie trzeba wstawić płytę i 3 roboty zamiast jednej, a kasa od Podatnika leci, tak nas doi władza z ekonomistą co bezkarnie zadłuża Lublin…

  2. Rada miejska powinna uchwalić malowanie trawy na Placu Litewskim przed ważnymi świętami państwowymi takimi jak zbliżające się wybory

  3. Czy pani Kurowski się nie [] pod ondulacją? Znaczy się, że jak będą ulicami maszerować ludzie, to miasto się będzie rozwijać?? Ciekawe spostrzeżenie…….

  4. Bardzo dobrze, bedzie mozna normalnie samochodem zaparkować w koncu.

  5. A kiedy miasto wyremontuje wszystkie ulice aby kierowcy slalomem między dziurami nie jeżdzili?

Z kraju