Lublin miastem przyjaznym pierwszej pomocy. To pierwsza tego typu akcja w całej Polsce

Wiele osób, prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić pomocy czy to komuś przypadkowemu, czy też członkowi najbliższej rodziny. Dlatego też w Lublinie prowadzona jest akcja promująca pierwszą pomoc oraz uświadamiająca, że to nic trudnego.

W Lublinie rozpoczyna się kolejna odsłona akcji, której celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy, a jednocześnie pokazanie, jak ważna a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym. Od pewnego czasu w wielu punktach miasta, jak też w pojazdach komunikacji miejskiej dostrzec można naklejki z kodem QR, który odsyła do instrukcji pierwszej pomocy. Od dzisiaj w autobusach i trolejbusach można również usłyszeć zapowiedzi głosowe w wykonaniu znanych osób.in. Wojtka Cugowskiego, lubelskiej piosenkarki Marie, czy też członków kabaretu Ani Mru Mru, na temat pierwszej pomocy i komunikacji miejskiej.

Oczywiście jest to tylko wstęp do tego, co w ramach akcji zostało zaplanowane. Również tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą się odbywały pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.” Organizatorzy zapowiadają, że szykują dla mieszkańców Lublina wiele niespodzianek. Co ważne, jest to pierwsza tego typu akcja w całej Polsce. Już w ubiegłym roku, za sprawą wyjątkowej akcji potrafiszpomoc.pl, jaką prowadzi Fundacja Primum Auxilium, Lublin, jako pierwszy w Polsce i prawdopodobnie w Europie, stał się miastem przyjaznym pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że wiele osób, prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić pomocy czy to komuś przypadkowemu, czy też członkowi najbliższej rodziny. Wtedy nie ma czasu na zastanawianie się, czy też szukanie, w jaki sposób należy to uczynić. W przypadku zagrożenia życia, liczy się bowiem każda sekunda. A od sprawnie udzielonej pomocy niejednokrotnie zależy, czy daną osobę uda się uratować. Dlatego też tak ważne są kampanie społeczne uświadamiające, co należy w takich sytuacjach zrobić. Wiele osób uważa bowiem, że należy posiadać ukończone kursy ratownicze czy też wykształcenie medyczne, aby nieść pomoc. Tymczasem jest to błąd, gdyż pomocy może udzielić każdy, nie wymaga to również żadnej głębszej wiedzy czy też doświadczenia.

(fot. Fundacja Primum Auxilium)

Zobacz również

16 komentarzy

  1. Nie dość że cię uratują, to jeszcze ci skecza zaaplikują 🙂

  2. Zgodnie z regulaminem lublin112 nie mozna nikogo zniewazac….
    A Pan ,,Mru Mru” na swoich forach zamieszcza ***** gwiazdeczki…..i kaze mi nienawidziec
    Falsz i obluda a nie ,,pomoc”

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Ziemi na UMCS
Rekrutacje do drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin
WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej