Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin dostał dodatkowe 4 mln ze środków unijnych. Już wiadomo, na co zostaną wydane

Zwiększone zostało unijne dofinansowanie dla realizowanego przez miasto projektu związanego z usprawnieniem systemu komunikacji zbiorowej. Za te środki wybudowany zostanie m.in. nowy most na Bystrzycy.

We wtorek, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk podpisali aneks do umowy ws. systemu komunikacji zbiorowej w Lublinie. Chodzi o dodatkowe środki z Unii Europejskiej, jakie miasto otrzyma na inwestycje. Pieniądze w kwocie ponad 4 mln złotych, udało się uzyskać dzięki różnicom kursowym oraz oszczędnościom, jakie powstały przy finansowaniu innych zadań.

Głównym celem realizowanego przez miasto projektu, jest rozwój i usprawnienie systemu komunikacji w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalego. Mowa tu m.in. o udoskonalaniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz integracji z transportem publicznym. Służą temu nowo powstałe węzły przesiadkowe oraz zbudowane wcześniej zespoły przystanków.

Dodatkowe 4 mln złotych pozwolą na rozbudowę ul. Żeglarskiej na odcinku około 460 m, a także budowę tam nowego mostu na Bystrzycy. Do tego dochodzą chodniki, ścieżki rowerowe oraz oświetlenie. Powstanie również ciąg pieszo rowerowy wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” wraz z oświetleniem.

– Realizacja projektu współfinansowanego z funduszy europejskich, jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zwiększenie wartości projektu i kwoty dofinansowania pozwala na rozszerzenie jego zakresu rzeczowego o dwa kolejne zadania. Wpłyną one jeszcze bardziej na funkcjonalność nowo wybudowanych węzłów przesiadkowych w rejonie ul. Żeglarskiej i Franczaka „Lalka” – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Z kolei marszałek Jarosław Stawiarski, dodaje, że najważniejszym celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców regionu. Środki te pozwolą zaś na lepsze połączenie sieci komunikacyjnej między poszczególnymi miejscami Lublina. Całe zadanie zaś jest realizowane, aby mieszkańcy Lublina i osoby spoza miasta miały możliwość bezpiecznego pozostawienia auta na jego obrzeżach i mogły przesiąść się na rowery, czy do komunikacji miejskiej. Chodzi też o to, aby Lublin piękniał i spełniał aspiracje i oczekiwania mieszkańców.

Początkowa wartość całego projektu, czyli w 2019 roku, wynosiła ponad 63 mln zł, z czego ponad 36 mln zł stanowiły środki z Unii Europejskiej. Później dofinansowanie zostało czterokrotnie zwiększane, aż do 61,4 mln zł. Dzięki temu wartość projektu przekroczy 83 mln zł. Za te środki powstało m.in. 7 zintegrowanych węzłów przesiadkowych, 5 zespołów przystanków przesiadkowych dla komunikacji miejskiej i pozamiejskiej, czy też przebudowano ul. Wygodną. Na realizację czeka jeszcze parking przy ul. Grenadierów. Wszystkie prace mają być zakończone do końca przyszłego roku.

(fot. UMWL)

23 komentarze

  1. Jak bym ryżego widział.

  2. Żuk a może kolejne bloki ,to ci w

  3. Dziury w ulicach połatajcie bo wstyd rodzinie pokazać lublin.

    • A ta rodzina to skad, ze dziur nie widziałą, z Frankfurtu przyjechała? Dziury jak w każdym miescie.

  4. faktycznie czy tylko na papierze dla ciemnego ludu aby się cieszył ?

  5. Dwóch łysych sie spotkało, tylko jeden coraz szerszy – słuszna linie ma nasza władza.

  6. jak widze teog po leewej to już wiem jak sięslini na tą kasę, zeby coś gdzieś ukręcić, zamotać, żeby niby coś zrobić a jak najwięcej poszło do rodziny i znajomych

Wiadomości z info112