Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelszczyzna wśród regionów o największym spadku liczby ludności. Dwie gminy w czołówce

Wśród trzech gmin w Polsce, gdzie odnotowano największy spadek ludności, jest jedna z naszego regionu. Są też dwa powiaty, gdzie w każdej gminie ubyło ponad 10 proc. mieszkańców.

Główny Urząd Statystyczny opracował kolejne dane, jakie zostały pozyskane w trakcie przeprowadzonego w ubiegłym roku Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Tym razem chodzi o ludność rezydującą. Dokładnie mowa o mieszkańcach, zarówno tych stałych, jak też osobach przebywających w danym miejscu czasowo przez okres co najmniej 12 miesięcy, które przyjechały z innego miejsca w kraju lub z zagranicy.

W porównaniu do poprzedniego spisu, jaki miał miejsce 10 lat wcześniej, spadek liczby ludności wystąpił w większości województw. Największy, gdyż wynoszący 9,1 proc, zanotowano w świętokrzyskim. Na drugim miejscu jest województwo lubelskie. W naszym regionie ubyło 8,2% ludności. Trzecie miejsce zajmuje województwo warmińsko-mazurskie, gdzie odsetek ten wyniósł 7,5%.

Jeżeli chodzi o gminy, to spośród wszystkich 2 477 w Polsce, spadek liczby ludności wystąpił w 1910, z czego w 1 449 gminach
wyniósł on powyżej 5%, a w 739 powyżej 10%. Patrząc na mapę Lubelszczyzny, to wyróżniają się powiaty hrubieszowski i janowski, gdzie w każdej gminie zanotowano ubytek ludności powyżej 10%.

Na liście 3 gmin w Polsce, gdzie zanotowano najwyższy spadek liczby ludności, znajduje się jedna z naszego regionu. Na trzecim miejscu jest Ulhówek w powiecie tomaszowskim. W pierwszej dziesiątce, a dokładnie na miejscu siódmym, jest jeszcze Dołhobyczów w powiecie hrubieszowskim.

Jak wyjaśniają specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego, większość gmin, które odnotowały duży spadek liczby rezydentów, znajduje się na terenach tzw. „ściany wschodniej”. Szczególna chodzi o województwo podlaskie i południową część województwa lubelskiego. Do tego dochodzi również obszar przy granicy z Rosją, wschodnia część Pomorza Zachodniego oraz tereny górskie w południowo-zachodniej części kraju.

Należy też wskazać, że na Lubelszczyźnie są również gminy, w których w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił znaczny wzrost ludności. Jest ich jednak niewiele i są one skupione wokół Lublina i Białej Podlaskiej.

Lubelszczyzna wśród regionów o największym spadku liczby ludności. Dwie gminy w czołówce

Lubelszczyzna wśród regionów o największym spadku liczby ludności. Dwie gminy w czołówce

(fot. Zwiedzaj Lubelskie, mapy-GUS)

31 komentarzy

  1. Wielkie zdziwienie, że ludzie stąd wyjeżdżają. Po za nielicznymi wyjątkami w postaci kopalnii i azotów nie ma tu większych pracodawców. Nie powstają żadne fabryki lub inne miejsca tego pokroju. Zagraniczne korporacje też tu nic nie budują w porównaniu do zachodniej Polski. Jedynie co się otwiera to kolejna biedronka, dino itd…

  2. Urodziilrm Się w Lublinie teraz się wyprowadziłem buraków się na niósło jął stonki a to oda zimna a to nieodsniezone prowincji wszystko przeszkadza, woda za mokra rozczeniowe łajno

  3. Mustang jak obrażasz ludzi to nie pisz z błędami. Twój komentarz świadczy o tobie.

  4. Redakcjo napiszcie coś co się w nocy na stacji CircleK na turystycznej policja była i jakieś zamieszanie

  5. Polityka „prorodzinna” przynosi skutki.

  6. Idąc za rokiem rozumowania prezesa z Żoliborza w lubelskim wprowadza prohibicję bo pewnie kobiety za dużo piją i to jest powód mniejszej liczby urodzin .Na zdrowie

  7. Dopuki ludzie nie wezmą spraw w swoje ręce tylko będą czekać aż im ktoś zapewni jakąś pracę będzie się lubelskie wyludnialo.

  8. To te gminy gdzie pisdziuchy miały takie wysokie poparcie.
    Po prostu ludzie myślący się wyprowadzili.

Wiadomości z info112