Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)

Ponad tysiąc ton przesyłek, ma w pierwszym roku działalności, zostać odprawione w cargo na lubelskim lotnisku. Całość ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Port Lotniczy Lublin podpisał umowę o współpracy z firmą Xpress Handling, zajmującą się obsługą transportu towarów drogą lotniczą. W ramach porozumienia powstanie budynek do odprawy celnej oraz odpowiedniego przygotowania towarów do transportu. Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę niezbędnej infrastruktury jak również rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Na lotnisku w Świdniku powstanie rampa rozładunkowa oraz zaplecze z niezbędnym wyposażeniem. Choć sam budynek ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku, to działalność cargo ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Terminal towarowy w Świdniku będzie piętnastym oddziałem tej firmy w Europie. – Lublin to dla nas kolejny krok w strategicznym rozwoju naszej działalności. Jesteśmy powszechni w całym kraju i poszerzamy naszą działalność w dziedzinach, które naszym zdaniem mają wysoki stopień rozwoju – deklaruje dyrektor Giuseppe Musarella. -Lublin zajmuje pozycję strategiczną, gdyż są to drzwi do całej Europy -dodał.

Jak zapewniają władze lubelskiego lotniska, nie ma potrzeby budowania ogromnego zaplecza gdyż w pobliżu działają m.in. 4 parki logistyczne, które zapewnią właściwa obsługę cargo. Posiadają one ponad 160 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej co an chwilę obecną w zupełności wystarczy. Jednak w przypadku intensywnego rozwoju nie ma przeszkód przed dalszą rozbudową infrastruktury. Może powstać m.in. magazyn czasowego składowania ładunków.

– Jesteśmy elementem multimodalnego węzła, który istnieje wokół lotniska. W związku z tym, nasze zadania są nieco inne. Musimy stworzyć warunki do tego, aby towar był odprawiany z zachowaniem wszystkich norm. Zależało nam na tym, by znaleźć stabilnego partnera, który ma doświadczenia w obsłudze takich operacji. Firma Xpress Handling zna się na procedurach i będzie przyciągać do nas klientów – tłumaczy Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy PLL.

Z kolei władze Świdnika zapewniały, że posiadają dużo miejsca na tego typu inwestycje. – Rozwój infrastruktury okołolotniskowej i inwestycja włoskiego operatora to dowód na słuszność naszej decyzji o zaplanowaniu blisko 100 hektarów na strefę biznesową – zaznaczał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Zaplanowano, że w pierwszym roku działalności terminala towarowego w Świdniku odprawionych zostanie od 1 do 1,2 tys. ton przesyłek.

Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)
Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)
Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)
Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)

(fot. mat. inwestora, wideo – youtube)
2015-09-23 17:43:40

15 komentarzy

  1. W którym miejscu w Lublinie jest lotnisko?

    • A w którym miejscu jest w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu?

    • A w takiej peryferyjnej dzielnicy, co się Świdnik zowie, pzdr

    • bo lotnisk nie buduje się w mieście, tylko na wsi

    • Blisko Majdanka.

      • Lotnisko jest faktycznie na terenie miasta Świdnik, port nazywa sie Lublin bo wiadomo kasa, a w Lubelskim bo w Lubelskim i co tu gadac

        • lotnisko to jest w Wólce 🙂 świdnik ma jedynie 1/3 terminala… może

          • To popatrz na granice miasta terminal jest w Świdniku i okolo 1/3 pasa startowego:)
            Zanim cos napiszesz to sprawdz 🙂

          • Dokładnie.
            Granica miasta Świdnik przebiega przez budynek terminala. A mierząc dalej, to pas startowy niemal w całości leży na terenie powiatu lubelskiego (gmina Wólka) – tak więc lotnisko leży również pod Świdnikiem, jak i pod Lublinem.
            A swoją drogą, to zawsze lotniska buduje się poza miastami – później w wyniku rozwoju granice miast zmieniają swoje położenie i niektóre lotniska znajdują się w ich obrębie lub nawet centrum. Gdańsk: stare lotnisko na Zaspie (obecnie niemal centrum), obecne Port Lotniczy wybudowany we wsi Rębiechowo – aktualnie na osiedlu mieszkaniowym Gdańsk Rębiechowo. Warszawa: historyczne Lotnisko Mokotowskie (obecnie ścisłe centrum miasta), Lotnisko Babice (niegdyś w podwarszawskiej gminie Blizne, obecnie na warszawskim osiedlu Bemowo), historyczne Lotnisko Gocław (zbudowane na terenie ówczesnej gminy Wawer) i Port Lotniczy Okęcie wybudowany w podwarszawskiej gminie Skorosze (od roku 1939 w gminie Okęcię) – dopiero po 17 latach od uruchomienia – dokładnie od 1951 roku w granicach administracyjnych Warszawy.

          • O gminie Mełgiew zapominacie…

  2. „A jak na Cargo zjawi sie i Kiler, i Morales, to jak myslisz, komu Waldek wyda zloto?” 🙂

  3. Obywatel wsi Świdnik koło miasta Lublin

    Świetna wiadomość! Teraz tylko więcej regularnych połączeń i będzie git 🙂

  4. piękne te drzewa których nie ma przed terminalem

Z kraju