Na lubelskim lotnisku powstanie cargo. Podpisana została już umowa (wizualizacje)

Ponad tysiąc ton przesyłek, ma w pierwszym roku działalności, zostać odprawione w cargo na lubelskim lotnisku. Całość ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Port Lotniczy Lublin podpisał umowę o współpracy z firmą Xpress Handling, zajmującą się obsługą transportu towarów drogą lotniczą. W ramach porozumienia powstanie budynek do odprawy celnej oraz odpowiedniego przygotowania towarów do transportu. Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę niezbędnej infrastruktury jak również rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Na lotnisku w Świdniku powstanie rampa rozładunkowa oraz zaplecze z niezbędnym wyposażeniem. Choć sam budynek ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku, to działalność cargo ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Terminal towarowy w Świdniku będzie piętnastym oddziałem tej firmy w Europie. – Lublin to dla nas kolejny krok w strategicznym rozwoju naszej działalności. Jesteśmy powszechni w całym kraju i poszerzamy naszą działalność w dziedzinach, które naszym zdaniem mają wysoki stopień rozwoju – deklaruje dyrektor Giuseppe Musarella. -Lublin zajmuje pozycję strategiczną, gdyż są to drzwi do całej Europy -dodał.

Jak zapewniają władze lubelskiego lotniska, nie ma potrzeby budowania ogromnego zaplecza gdyż w pobliżu działają m.in. 4 parki logistyczne, które zapewnią właściwa obsługę cargo. Posiadają one ponad 160 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej co an chwilę obecną w zupełności wystarczy. Jednak w przypadku intensywnego rozwoju nie ma przeszkód przed dalszą rozbudową infrastruktury. Może powstać m.in. magazyn czasowego składowania ładunków.

– Jesteśmy elementem multimodalnego węzła, który istnieje wokół lotniska. W związku z tym, nasze zadania są nieco inne. Musimy stworzyć warunki do tego, aby towar był odprawiany z zachowaniem wszystkich norm. Zależało nam na tym, by znaleźć stabilnego partnera, który ma doświadczenia w obsłudze takich operacji. Firma Xpress Handling zna się na procedurach i będzie przyciągać do nas klientów – tłumaczy Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy PLL.

Z kolei władze Świdnika zapewniały, że posiadają dużo miejsca na tego typu inwestycje. – Rozwój infrastruktury okołolotniskowej i inwestycja włoskiego operatora to dowód na słuszność naszej decyzji o zaplanowaniu blisko 100 hektarów na strefę biznesową – zaznaczał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Zaplanowano, że w pierwszym roku działalności terminala towarowego w Świdniku odprawionych zostanie od 1 do 1,2 tys. ton przesyłek.
(fot. mat. inwestora, wideo – youtube)
2015-09-23 17:43:40

15 komentarzy

 1. W którym miejscu w Lublinie jest lotnisko?

  • A w którym miejscu jest w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu?

  • A w takiej peryferyjnej dzielnicy, co się Świdnik zowie, pzdr

  • bo lotnisk nie buduje się w mieście, tylko na wsi

  • Blisko Majdanka.

   • Lotnisko jest faktycznie na terenie miasta Świdnik, port nazywa sie Lublin bo wiadomo kasa, a w Lubelskim bo w Lubelskim i co tu gadac

    • lotnisko to jest w Wólce 🙂 świdnik ma jedynie 1/3 terminala… może

     • To popatrz na granice miasta terminal jest w Świdniku i okolo 1/3 pasa startowego:)
      Zanim cos napiszesz to sprawdz 🙂

     • Dokładnie.
      Granica miasta Świdnik przebiega przez budynek terminala. A mierząc dalej, to pas startowy niemal w całości leży na terenie powiatu lubelskiego (gmina Wólka) – tak więc lotnisko leży również pod Świdnikiem, jak i pod Lublinem.
      A swoją drogą, to zawsze lotniska buduje się poza miastami – później w wyniku rozwoju granice miast zmieniają swoje położenie i niektóre lotniska znajdują się w ich obrębie lub nawet centrum. Gdańsk: stare lotnisko na Zaspie (obecnie niemal centrum), obecne Port Lotniczy wybudowany we wsi Rębiechowo – aktualnie na osiedlu mieszkaniowym Gdańsk Rębiechowo. Warszawa: historyczne Lotnisko Mokotowskie (obecnie ścisłe centrum miasta), Lotnisko Babice (niegdyś w podwarszawskiej gminie Blizne, obecnie na warszawskim osiedlu Bemowo), historyczne Lotnisko Gocław (zbudowane na terenie ówczesnej gminy Wawer) i Port Lotniczy Okęcie wybudowany w podwarszawskiej gminie Skorosze (od roku 1939 w gminie Okęcię) – dopiero po 17 latach od uruchomienia – dokładnie od 1951 roku w granicach administracyjnych Warszawy.

     • O gminie Mełgiew zapominacie…

 2. „A jak na Cargo zjawi sie i Kiler, i Morales, to jak myslisz, komu Waldek wyda zloto?” 🙂

 3. Obywatel wsi Świdnik koło miasta Lublin

  Świetna wiadomość! Teraz tylko więcej regularnych połączeń i będzie git 🙂

 4. piękne te drzewa których nie ma przed terminalem

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021