Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi

Po tym, jak Zbigniew Stonoga wyjechał do Norwegii, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wobec przedsiębiorcy Europejski Nakaz Aresztowania. Wnioskowała o to Prokuratura Regionalna w Lublinie.

We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi. Wniosek w tej sprawie złożyła Prokuratura Regionalna w Lublinie, która od ubiegłego roku prześwietla działalność przedsiębiorcy. Śledczy zarzucili mu m.in. że przywłaszczył sobie 927 tys. zł z kwoty ponad 953 tys. zł, jaką łącznie wpłacili do fundacji darczyńcy. Prokuratura twierdzi, że pieniądze były przelewane z konta fundacji na konto warszawskiej spółki, nad którą Zbigniew Stonoga sprawował nieformalną kontrolę.

Kolejną sprawą ma być nielegalna loteria, organizowana przez Zbigniewa Stonogę. Nagrodami w niej były m.in. luksusowe auta. Miały być one kupowane z komisu, którego był właścicielem. Wszystko miało być prowadzone wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Śledczy zarzucają mu również brak sporządzania sprawozdań finansowych fundacji za lata 2016 i 2017.

W grudniu ubiegłego roku Zbigniew Stonoga został w tej sprawie zatrzymany. Sąd odrzucił wtedy wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, natomiast zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Kiedy przedsiębiorca nie zastosował się do nałożonych na niego środków zapobiegawczych, sąd ponownie zajął się tą sprawą. Tym razem przychylił się do wniosku prokuratury i wydał Europejski Nakazu Aresztowania.

Zbigniew Stonoga wyjechał do Norwegii, aby starać się tam o azyl polityczny. Pomiędzy tym krajem a Unią Europejską istnieje jednak umowa dotycząca honorowania i wykonywania Europejskich Nakazów Aresztowania.

(fot. Polsat)

30 komentarzy

  1. Zbyniu jak to mówią karma wraca – widzisz cały jad i twoje szczucie zwróciło się przeciwko tobie – jak potłumaczą Norwegom co mówiłeś to deport szybciutko zostaniesz – a ukrywać się pewnie zaczniesz w Jerozolimie !

  2. Zbycho pomagał i pomagał na prawde tym którzy potrzebowali pomocy na już nigdy nie czekał tylko za…dalał ale w państwie bezprawia nie miał szczęścia do prawa

Z kraju