Lubelski komendant straży pożarnej został generałem. Nominację otrzymał z rąk prezydenta (zdjęcia)

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. brygadier Grzegorz Alinowski otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy stopień generalski. Wraz z nim na stopień nadbrygadiera awansowany został komendant główny PSP.

W poniedziałek w południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Na stopień nadbrygadiera awansowani zostali: Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. brygadier Grzegorz Alinowski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Uroczystość nie bez powodu odbyła się w tym terminie. 4 maja to bowiem dzień św. Floriana, czyli święto wszystkich strażaków. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, wydarzenie miało kameralny charakter. Jak wyjaśniał prezydent Andrzej Duda gratulując obu komendantom nominacji, jest to bardzo ważny moment w życiu każdego, kto poświęcił się służbie mundurowej dla Polski. Wejście do korpusu generalskiego Rzeczypospolitej dla niektórych stanowi najważniejsze wydarzenie w życiu.

-Jesteście Panowie w tej chwili generałami Państwowej Straży Pożarnej. I to jest wielka zmiana życiowa. Gratuluję nominacji również dlatego, że jesteście Panowie cały czas mężczyznami w absolutnym kwiecie wieku. To jest moja wielka radość i zarazem wielka nadzieja – mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że nominacje generalskie nie są podsumowaniem służby, lecz tylko i wyłącznie zobowiązaniem dla obu komendantów do dalszej wytężonej służby dla Rzeczypospolitej, dla obywateli, a także dla formacji, którą przewodzą, zarówno jako komendant główny i jako komendant wojewódzki.

(fot. KPRP)

6 komentarzy

 1. To jest jakiś żart, że prezydent Polski nosi maseczkę z papieru toaletowego i gumki recepturki?

  • Jak już to nie papier toaletowy, a ręcznik kuchenny. I to nie żart tylko fakt, Pierwsza Dama robi takie osobiście to czemu ma nie nosić.

 2. Kryzys gospodarczy ale awanse i premię będą. Z całym szacunkiem do pracy straży pożarnej, tym którzy nam służą z narażeniem życia i zdrowia bym nie żałował.

 3. Który to prezydent, a który komendant?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja