690 680 960

Lubelski jubiler miał sprzedać złoto o wartości ponad 54 mln zł, którego nie posiadał. Zatrzymano kolejne trzy osoby

Lubelska prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupie przestępczej, której członkom zarzucono oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa skarbowe. Wszystko zaczęło się od jednego z lubelskich jubilerów, podejrzanego o wystawianie tzw. „pustych” faktur na obrót złotem.

W tym tygodniu policjanci na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymali kolejne 3 osoby, które mają być zamieszane w pozorowany obrót złotem. Działania te związane są ze śledztwem, jakie początkowo prowadzone było wobec jednego z lubelskich jubilerów. Przedsiębiorca został zatrzymany w kwietniu ub. roku. Jak ustalili śledczy, mężczyzna od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. zewidencjonował w księgowości swojej firmy 112 faktur dotyczących nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju o łącznej wartości brutto ponad 54 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to był podatek VAT. Jak udowodnili śledczy, transakcje te były fikcyjne.

Po dokładnym sprawdzeniu faktur wyszło też na jaw, że w okresie od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r. należąca do przedsiębiorcy firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. Łączna wartość transakcji wyniosła blisko 12 mln Euro. Z tego tytułu firma wystawiła 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0%. Zdaniem prokuratury proceder służył nierzetelnemu rozliczaniu podatku VAT, czyli uzyskania jego zwrotu. Mężczyzna miał uzyskać w ten sposób niemal 7 mln zł oraz usiłował wyłudzić kolejne 1,5 mln zł.

Później śledczy odkryli, że w ten proceder uwikłane są kolejne osoby. Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało już 31 osób. Zarzucono im m.in. dokonanie uszczupleń podatkowych w łącznej kwocie ponad 8 mln 57 tys zł oraz usiłowanie dokonania wyłudzenia podatku VAT na łączną kwotę 2 mln 109 tys zł. Nadal 6 podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych.

Na trop działalności zatrzymanych śledczy wpadli po tym, jak w sierpniu 2015 roku Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie złożył zawiadomienie o podejrzanych transakcjach lubelskiego jubilera. Służyły one do nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, czyli uzyskania jego zwrotu. Wypłata ostatniej transzy podatku została wstrzymana. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

  1. Te orzeczone w zawieszeniu, po kilku latach procesu, kary pozbawienia wolności będą także ostrzeżeniem dla innych złodziei.

  2. Śmiech na sali, jak to mówią, każdy orze jak może, poprostu szczał na rzadzacych tym śmiesznym krajem i robił kase hehe, prawidłowo, popieram!

  3. wystarczy, że Pan jubiler handlował złotem inwestycyjnym, które jest zwolnione z podatku VAT, a US zakwalifikował owe złoto jako wyrób, który już jest obłożony VATem 23%.

    od przedsiębiorcy do złodzieja – a widownia/czytelnicy lublin112 już znają wyrok

  4. Waldi siedzi czy nie?…pamiętam go straszna pazera na pieniądz była…

  5. & mln wyplacili ..a wstrzymali 1,5 mln…no ,no spostrzegawczych mamy urzednikow. Wina Tuska…a oni forse za co brali????

  6. To jest dobre grozi mu do 15lat, a za zabicie człowieka jadąc autem na bani 8lat. Prawo mamy najlepsze na świecie, pomijając te „niezawisłe i uczciwe sądy „

  7. Proste rozwiązanie

    15 lat odbębnić i można się bawić..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncert charytatywny dla Nelki Wychodzkiej w Bełżycach
Piknik z produktem polskim w Janowie Podlaskim
Festiwal Oręża Polskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”