Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy studenci nie mieli sobie równych. Po raz kolejny zwyciężyli w Mistrzostwach Polski Pierwszej Pomocy

Zakończyły się II Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy. Nie do pokonania okazała się załoga Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W dniach 29-31 marca 2017 r. w Szczyrku odbywały się II Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy. Po raz kolejny lubelscy studenci nie mieli sobie równych. Zwyciężała załoga Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wyprzedzając załogi z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uczestnicy zawodów, choć nie są profesjonalnymi ratownikami, musieli sobie poradzić w pozorowanych, choć bardzo realistycznych akcjach. Pierwszego dnia zawodów czekały na nich dwa zadania nocne, kolejnego dnia trzy akcje dzienne. Wśród nich było udzielanie pomocy rannym w zderzeniu pojazdów, potrąconemu pieszemu czy też poszkodowanemu w wyniku ataku padaczki.

W tegorocznej rywalizacji brało udział aż 10 studenckich drużyn reprezentujących uczelnie wyższe z całego kraju. Celem Mistrzostw jest podniesienie wśród studentów poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w nich kompetencji społecznych polegających na podjęciu działań w zakresie udzielenia pierwszej pomocy osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia.

Wiedza taka jest bardzo potrzebna, gdyż jak wskazują badania, tylko co czwarta osoba potrafi skutecznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Załoga Uniwersytetu Medycznego w Lublinie już po raz kolejny była najlepsza w Polsce. W poprzedniej edycji Mistrzostw, która odbyła się w dniach 17-19 listopada 2016 r., Lublinianie pokonali pozostałe cztery drużyny i zajęli pierwsze miejsce, zdobywając mistrzostwo Polski.

(fot. AMPP, nadesłane)
2017-03-31 23:46:11

3 komentarze

  1. „Uczestnicy zawodów, choć nie są profesjonalnymi ratownikami”- akurat dwóch z nich na pewno jest po ratownictwie medycznym i pracuje w zawodzie…. więc jaka tu sprawiedliwość. mogli by podkręcić regulamin żeby startowały osoby jedynie osoby „nieprofesjonalne”

    • A kto zabrania warszawskiemu, czy krakowskiemu studentowi pracować po zajeciach na uczelni w zawodzie???.,

  2. Brawo !!! Tak trzymać 🙂 !!!

Z kraju