690 680 960

Lubartów zawarł porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne

Porozumienie dotyczące współpracy biznesu i samorządu na rzecz budowy instalacji fotowoltaicznych w prywatnych budynkach zostało podpisane w Lubartowie. Jest to również silne wsparcie lokalnych firm i promocja odnawialnych źródeł energii.

W piątek w Urzędzie Miasta Lubartów podpisane zostało porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne. Sygnatariuszami dokumentu są Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik oraz przedstawiciele firm Zalfon Daniel Zalewski i Interduo Bujek Kłopotek Sowa. Jak wyjaśniał Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów, w ten sposób miasto wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców. Do dał jednocześnie, że propozycja ta pokazuje, że przez produkty lokalne można promować bardzo korzystne rozwiązania finansowe dla mieszkańców.

Jest to pionierskie rozwiązanie w ramach którego mieszkańcy otrzymają kompleksowe wsparcie, począwszy od atrakcyjnego kosztu instalacji fotowoltaicznej, przez kompleksową pomoc przy wypełnieniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania do takiej instalacji na komplecie dokumentów niezbędnych do przyłączenia instalacji do sieci dystrybucyjnej kończąc.

Na mocy porozumienia Urząd Miasta Lubartów zobowiązuje się do informowania mieszkańców i pomocy w wypełnianiu i składaniu wniosków na pozyskanie dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „Mój prąd”. Porozumienie to nie tylko realna pomoc mieszkańcom. To również wykorzystanie potencjału lokalnych przedsiębiorstw, których działalność związana jest z produkcją i montażem instalacji fotowoltaicznych. Impuls rozwojowy, który w ten sposób kierowany jest na rynek, przyczyni się do ich dalszego wzrostu i przyspieszenia rozwoju, a tym samym do zwiększenia potencjału gospodarczego Lubartowa.

Z kolei Łukasz Chomicki z lubartowskiego magistratu dodaje, że to działanie to również znaczący krok w stronę poprawy jakości środowiska naturalnego. Dzięki dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej pokrywającej nawet 100 proc. potrzeb. Pozyskiwanie energii z własnej elektrowni domowej to nie tylko realne oszczędności finansowe. Wytwarzanie energii u źródła jest najbardziej ekologiczną metodą jej pozyskiwania i przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych a tym samym emisji zanieczyszczeń z tym związanych.

Lubartów zawarł porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne

Lubartów zawarł porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne

(fot. UM Lubartów/nadesłane)

12 komentarzy

 1. to niech pochwalą się ceną za 1kWp, bo czuję że ktoś kogoś naciąga lub socjalizm pełną parą lub robią tzw. swoi. Obecny koszt bez robocizny to około 2,2-2,5 tyś za 1kWp.

  • Sama kwota za 1kWp to za mało. Ważne są jeszcze elementy instalacji. Co z tego, że kwota będzie np. 4000 jak będzie najtańsza chińszczyzna a inny zrobi za 5000 na markowych elementach.

 2. Formalności to chyba każda dobra firma pomaga załatwić. Kwestia tylko znalezienia tej której kosztorys nam odpowiada. Więc jakie to korzyści wynikają z podpisania tego porozumienia? Poza reklamą?

 3. Co to za porozumienie? Umawiamy się z jedną firmą, że będą coś robić, bo są z tego terenu? A gdzie przetargi?

 4. Bronek z dechą w ręku

  Każdy może żądać warunków umowy do zapoznania się a bez udostępnienia jej i zrozumienia wszystkiego nie podpisuje się. Jeżeli wszyscy zaczną to stosować to dopiero wtedy umowy staną się proste i uczciwe. Ale z innej strony patrząc możemy zdać sobie pytanie: dlaczego lubelski ratusz nie może poradzić sobie z tym tematem? Czyżby znowu……..?

 5. Przecież to wbrew prawu i przepisom o przetargach, burmistrz ma dwóch kolegów którzy do tej pory robili wszystko inne tylko nie fotowoltaikę i podpisuje z nimi umowy na wyłączność, zgłaszamy tą sprawę do NIK

 6. moze za jakis czas to sie bedzie faktycznie oplacac jak nas zmusza nakazami ale narazie realnie to jest drozsza zabawa niz prad z sieci darmowa energia to tylko w reklamie ekologia to juz oddzielny temat takie moje zdanie

 7. Będzie tak jak z prądem od alternatywnych dostawców – obniżamy wam o grosz, a opłaty i umowy takie że zapłacisz więcej.

 8. Panie kierowco fiata ,co do opłacalnosci to wszystko da się policzyć .Sytuacja na dzień dzisiejszy wyglada tak ,że jak ktoś placi przykładowo po 200-300zł miesięcznie za prąd ,to po założeniu odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej ,bedzie pąłcił tylko opłaty stałe w granicach 150zł rocznie i bedzie miał ten luksus że może zapomnieć o oszczedzaniu prądu a nawet dołożyć sobie jakichś tam nowych jego „pożeraczy „.Jak łatwo policzyć w ciągu roku zostaje mu w kieszeni 2300-3500zł ,wiec kilkanascie tys wydanych na instalację zwróci się w ok 5lat ,a biorac pod uwagę to że prąd bedzie na pewno drożał ,to jeszcze szybciej .Zwrot 5 tys z programu „mój prąd ” też znacznie zmniejsza w tej chwili koszty ,wiec póki jest ten zwrot ,jest to wzglednie szybko zwracajaca się inwestycja .Osobiscie mimo ze płacę niewielkie rachunki bo ok 900zl rocznie , zdecydowalem sie założyć instalację fotowoltaiczną ,zwrot tej inwestycji z racji moich względnie niskich rachunków za prąd , potrwa pewnie znacznie dłużej niż te 5 lat , ale i tak wiem ze na tą chwilę to najlepiej opłacalna inwestycja jak ktoś ma „wolne ” kilkanascie tys ,bo żadna lokata bankowa nie zapewni takiego „zarobku ” w ciagu roku .Podejrzewam ze Bum na instalacje skończy się w momencie kiedy skończą się pieniadze z „mój prąd ” , wtedy ceny za takie instalacje pewnie spadną ,bo spadnie opłacalnosć i wydłuży się czas zwrotu inwestycji .W tej chwili firmy instalujące fotowoltaike ,mają „żniwa ” i mam podejrzenie graniczące z pewnoscią ze zawyżają koszta ,wiedząc ze ktoś montujący instalację dostanie zwrot tych 5 tys

 9. moje rachunki za prad wynosza ok 10 tys.rocznie z kompensacja mocy biernej i wcale sie z tym pradem nie skrobie problem w tym ze ta energia w wiekszosci zuzywana jest w nocy skoro wiekszosc twierdzi ze nieoplacalne jest oddawanie pradu do sieci to tym bardziej nieoplacalna jest inwestycja w duze akumulatory kture i tak okresowo trzeba wymieniac tak jak niekture falowniki ale to moj przypadek wyliczenia na papierze to co innego ale jak ktos ma okazje i szanse na dotacje to niech korzysta jako awaryjne zrodlo zasilania to tez moze byc

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas