Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lokalne burze termiczne możliwe w środę na obszarze woj. lubelskiego. Miejscami wystąpią ulewy i drobny grad

W środę w regionie prognozowane są burze. Podobnie tak jak wczoraj ich ilość nie będzie duża. Należy lokalnie spodziewać się ulewnych opadów deszczu, a także gdzieniegdzie gradu.

Dzisiaj Polska zachodnia znajduje się w dalszym ciągu pod wpływem wyżu Azorskiego. Wschód kraju pozostaje na skraju niżu znad wschodniej Ukrainy. W górnej troposferze, przez Białoruś i Ukrainę przemieszczać będzie się górny niż, wspomagając rozwój konwekcji na wschodzie. Zalega ciepła i przetransformowana masa polarna.

Przepływ mas powietrza będzie na ogół słaby i umiarkowany ze względu na niewielką różnice ciśnienia. Dlatego burze będą na ogół słabo zorganizowane i krótkotrwałe. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej i lokalnych stref zbieżności wiatru rozpocznie się proces rozwoju chmur kłębiastych Cumulonimbus już od około godziny 12.

Przeważać mają pojedyncze komórki burzowe, jakie lokalnie mogą utworzyć niewielkie klastry wielokomórkowe o słabym stopniu organizacji. Gdzieniegdzie wzdłuż lokalnych stref zbieżności wiatru możliwe jest wystąpienie kilku komórek konwekcyjnych w jednej linii, co spowodować może wystąpienie większych sum opadowych. W czasie burz prognozowane są punktowe porywy do 50-70 km/h. Wiatr nie powinien stanowić dziś głównego zagrożenia.

W czasie dzisiejszych burz prawdopodobne są opady do 20 mm. Miejscami drobny grad z najsilniej rozbudowanych w pionie chmur kłębiastych Cb. Aktywność elektryczna ma być na ogół niska. Gdzieniegdzie punktowe burze mogą wygenerować nieco więcej wyładowań doziemnych i chmurowych. Kluczowy pod kątem rozwoju konwekcji na wschodzie może okazać się niż górny ulokowany na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Chmury burzowe będą przesuwać się z północnego-zachodu na południowy-wschód.

Pierwsze burze możliwe są dzisiaj po godzinie 13 w środę. Najwięcej lokalnych burz termicznych spodziewamy się w przedziale godzinowym od 14 do 17. Pod wieczór na skutek słabnącej insolacji słonecznej będą zanikać.

Podobnie tak jak wczoraj ilość burz nie będzie duża. Jeśli pojawią się, to będą na ogół krótkotrwałe i słabo zorganizowane. Charakteryzować mają się także najczęściej niską aktywnością elektryczną.

Wiele wskazuje, że będą one także mocno punktowe. Niejednokrotnie zdarzy się tak, że w jednej miejscowości przejdzie lokalna burza, gdy w tym samym czasie 3-5 km dalej świecić będzie słońce. Prognozowanie burz termicznych jest trudne, gdyż powstają one na skutek dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej oraz na lokalnych strefach zbieżności wiatru dolnego. Kluczowe okazuje się również ukształtowanie terenu.

W tej sytuacji zaleca się obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus, jak i też danych radarowych, zdjęć satelitarnych i danych z detektorów wyładowań.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

34 komentarze

 1. Wczoraj nie spadla ani kropla deszczu w Lublinie, tym bardziej nie bylo wyladowan.

 2. A mawia się,że pogoda jest bezpiecznym tematem do rozmowy….ach my Polacy……

 3. Lubelski Rolnik

  Kurła ludzie zluzujta maniure
  Jestem z okolic Lublina i była taka ulewa że dajta spokój
  Do tej pory jest mokro na polu, spadło powyżej 5mm w ciągu 20 minut
  Jak macie żale że u was deszczu nie było a miejscowość dalej było go za dużo to nie miejta pretensji do redakcji, tylko do samych siebie żeśta ogródka se nie podlali
  Pozdrawiam

 4. I jak szanowny redaktorku po dzisiejszych burzach? Coś znowu nie pyklo????

  • Kolejna osoba bez umiejętności korzystania z narzędzi pogodowych.
   Pozdrawiamy

   • Dzis spadlo na mnie trzy krople deszczu. Zawsze to cos, prawie sie spelnilo. Ogolnie to wszedzie sie myla od tvp, polsat po tvn, o was juz nie wspomne bo Wy tylko kopiujecie. Maja satelity, komputery a moj kot lepiej wyczuje pogode.

  • Jak cie pierun pierdyknie w ten nie kumaty cymbał, bo „redaktorów” prognoza się sprawdzi, a ulewy podtopią ci twoje śmierdzące wyro, to będziesz przy kolejnej nie sprawdzonej prognozie dziękował „Szanownej Redakcji”, że prognoza się nie sprawdziła 🙂
   Dziękuję za uwagę

 5. Pussycatalizator

  A jak napiszę, że jutro na świecie wybuchnie mina lądowa, to też będę miał rację. Bo gdzieś na pewno, np w Afryce. Tylko po kiego grzyba ta prognoza Eskimosowi?