Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Litewski kierowca złamał zakaz ruchu w Święto Niepodległości. Ma do zapłacenia niemal 8 tys. złotych

Kilka dni temu funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali lawetę, której kierowca złamał zakaz ruchu pojazdów ciężarowych. Co więcej, w ciągu miesiąca trzy razy przekroczył dopuszczalny okres jazdy bez przerwy, dwa razy zaś skrócił okres odpoczynku dziennego.

W minioną środę 11 listopada patrol Inspekcji Transportu Drogowego z WITD w Lublinie około godziny 10 zatrzymał w Niemcach do kontroli litewską lawetę przewożącą 5 samochodów osobowych z Litwy na Ukrainę. Należy zaznaczyć, że w ten dzień, w godzinach 8:00 – 22:00 obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Jak się okazało kierowca naruszył obowiązujący zakaz ruchu pojazdów ciężarowych. Analiza czasu pracy kierowcy wykazała, że kierujący nagminnie narusza regulacje związane z czasem pracy kierowców. Stwierdzono, że kierujący w ciągu ostatnich 4 tygodni pracy aż 3 razy przekroczył dopuszczalny okres jazdy bez przerwy, a także 2 razy skrócił minimalne okres odpoczynku dziennego.

Łączna kwota kar na kierowcę, przewoźnika i zarządzającego transportem wyniosła 7950 złotych, a ponieważ kierowca nie dysponował taką kwotą, pojazd skierowano na wyznaczony parking strzeżony do czasu uiszczenia wymaganej kaucji.

Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że kara jest niezwykle dotkliwa, opowiedział kontrolującym swoją historię. Okazało się, że z uwagi na problemy gospodarcze występujące w jego kraju, a spowodowane epidemią Covid-19, stracił dotychczasową pracę. Ponieważ posiadał prawo jazdy kategorii C+E znalazł sobie nową pracę właśnie w transporcie. Jak stwierdził, poza prawem jazdy jego wiedza o regulacjach transportowych jest bardzo ogólna. Nic nie słyszał o zakazach ruchu, a jego wiedza o regulacjach czasu pracy – przecież jednolitych na terenie całej Europy – jest lakoniczna.

(fot. WITD)

7 komentarzy

  1. Nie występuje „wiedza lakoniczna”, może być wypowiedź lakoniczna a to wychodzi raczej na plus bo to znaczy w skrócie że kierowca wypowiedział się w kwestii znajomości regulacji czasu pracy zwięźle i na temat

  2. i dobrze mu nas kiedys tez litwini trzymali na granicy autokarem sprawdzali czas pracy nic nie znalezli i 2 godz w plecy.

  3. litwini to największe kaminkadze drogowe – *** na potęgę trzeba!

  4. Dobrze by było gdyby w cenie tych niespełna 8000PLN panowie z ITD przeszkolili kierowcę. Niestety, wydaje mi się iż krokodyli jedynie interesuje wypisywanie kar.

  5. Już leci i płaci.

  6. Co za brednie !! Zakaz w założeniu świąt ma za zadanie w czasie wzmożonego ruchu osobowego, zminimalizować uciązżlowośc ciężarówek, jaki aktualnie mamy wzmożony ruch osobowy?? Wszystko pozamykane, święta zaduszne, teraz 11, wszystko siedzi po domach !! Tylko dziwnie o zakazie zapomnieli urzędasy dla ciężarówek?!?! Łatwa kasa… aaa rozumiem !!

  7. Dokładnie. Tego dnia jaki był ruch? Może 30%normalnego. On mógł tego nie wiedzieć. W święta ze względu na sytuację jaka jest teraz w Polsce ciężki transport powinien odbywać się normalnie. A co ITD też powinni zmniejszyć swoją gorliwosc . Ich utrata pracy nie dotyka jak dziś większośc ludzi. Nie tylko u nas.

Wiadomości z info112