Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Leśnicy odstępują od cięć w części Starego Gaju. „To duży krok do przodu”

Na obszarze Starego Gaju, gdzie zaplanowano utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, leśnicy nie będą realizować planowych prac związanych z pozyskaniem drewna. Organizacje ekologiczne czekają teraz na ruch ze strony Urzędu Miasta.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, po zapoznaniu się z uwagami i wnioskami złożonymi w ramach konsultacji społecznych, podjęła decyzję o odstąpienie od zaplanowanych wskazań gospodarczych w wydzieleniach 177b oraz 178a Leśnictwa Stary Gaj. Jest to obszar około 53 ha, w którym zaplanowano utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod roboczą nazwą „Lipowa Dolina”. W praktyce oznacza to, że nie będą tam realizowane planowe prace związanych z pozyskaniem drewna.

Konsultacje społeczne dotyczyły projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Świdnik na lata 2021-2030. Dokument był dostępny do publicznego wglądu od 20 stycznia do 9 lutego br. W tym czasie każdy mógł przekazać swoje spostrzeżenia i propozycje do treści projektu. Złożonych zostało wiele wniosków, z czego spora ich część dotyczyła właśnie Uroczyska Stary Gaj. Jak wyjaśnia Anna Sternik z RDLP w Lublinie, po zapoznaniu się z poszczególnymi postulatami, uwzględniono wszystkie zasadne uwagi, których realizacja leży w kompetencji leśników.

Podjęta przez leśników decyzja ucieszyła organizacje, które w ostatnim czasie włączyły się w ochronę tego terenu. Jak wyjaśniają przedstawiciele Towarzystwa dla Natury i Człowieka, jest to duży krok do ochrony Lipowej Doliny i najcenniejszych drzew w Starym Gaju. Lasy Państwowe zauważyły bowiem zainteresowanie społeczne oraz potrzebę ochrony najciekawszego przyrodniczo fragmentu lasu.

– Zadeklarowano również, że w dokumentach programujących gospodarkę w lasach pojawią się zapisy że w lasach Stary Gaj i Dąbrowa powinny być zachowane tzw. drzewa biocenotyczne charakterystyczne dla siedlisk grądowych. Chodzi o drzewa wyróżniające się wiekiem, rozmiarem, dziuplaste, tworzące warunki siedliskowe dla zwierząt. Nie oznacza to, że miejskie lasy będą wolne od ryku pił łańcuchowych – leśnicy mają swoje definicje i interpretacje. Jednak uznajemy te deklaracje za duży krok do przodu – tłumaczy Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Leśnicy tłumaczą ten fakt tym, iż priorytetem jest i będzie dla nich zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz troska o stan sanitarny lasu. W trakcie zabiegów wykonywanych we wszystkich oddziałach kompleksu Stary Gaj będą zachowywane drzewa liściaste biocenotyczne charakterystyczne dla siedlisk grądowych, do czego obliguje Nadleśnictwo Świdnik Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

– Należy pamiętać, że z uwagi na postępujący wiek lasów na tym obszarze, zwłaszcza drzewostanów sosnowych starszych klas wieku, ich stan może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz infrastruktury znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie. Nie można zapominać o tym, że Uroczysko Stary Gaj zostało posadzone rękami leśników, a Nadleśnictwo Świdnik prowadzi gospodarkę leśną na tym terenie od stu lat. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku obszar ten stanowił grunt charakteryzujący się niskim stopniem zadrzewienia, przeznaczony w znacznej mierze do zalesienia – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Jeżeli zaś chodzi o kwestie utworzenia na terenie Starego Gaju proponowanego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Lipowa Dolina” wskazano, że Lasy Państwowe nie są organem właściwym, który może powołać powierzchniową formę ochrony przyrody na terenie województwa lubelskiego czy też miasta Lublin. Niezbędna do tego jest bowiem uchwały rady gminy oraz uzgodnienie z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Dlatego też organizacje ekologiczne czekają teraz na właściwy ruch ze strony Urzędu Miasta.

(fot. lublin112)

11 komentarzy

 1. No brawo! Ale 1jaskółka wiosny nie czyni. Trzeba ukrucic w całym kraju to barbrzynstwo wobec przyrody. To bezlitośne niszczenie przyrody, wycinanie naszych lasów a następnie sprzedawanie drewna!! Leśnicy zamiast chronić przyrodę niszczą ja a następnie sprzedają. Za rządów PiS rozpoczęła się masowa wycinka lasów
  . Co z robili Puszcza Białowieska?! Kto był wtedy ministrem? Pamiętamy i będziemy.

  • Co tzw. „ekolodzy” zrobili z Puszczą Białowieską? Niedługo jej nie będzie, bo całą zeżrą korniki, których wylęgarnią są chore drzewa, których nie pozwolili usunąć. Miejmy nadzieję, że lubelscy leśnicy będą cięli chociaż suszkę, chociaż dla mnie to bez znaczenia, mam swój las prywatny, a po Starym Gaju niech sobie ganiają oszołomy, jak który podczas wiatru dostanie w łeb gałęzią, to może coś w pniaku zaskoczy.

 2. Kochani leśnicy, weźcie se pod uwagę i to, że jak się na ten przykład człowiekowi (płci obojga i byle jakiej bądź) zechce zrobić kupkę, albo siusiu to wykonywanie tych czynności w zbyt rzadkim lesie jest krępujące (zwłaszcza dla starszych „pań”), a toj-toi tam brak (!).
  To samo sie dotyczy praktykowania tzw. innych czynności seksualnych, co z braku krzaków w owym lesie, stanie się równie krępujące, albo wręcz niemożliwe (!)
  Dlatego też i ja sugerujem, a nawet żądam (bo mi sie należy!), zaniechania ich usuwania. Amen.

 3. Stary las produkuje CO2, a młody pochłania. Z resztą LP działają prawie 100 lat i jakoś mamy jeszcze lasy w Polsce. W sumie z roku na rok więcej. Dać domorosłym ekologom las do gospodarowania to tak jakby zlecić budowę rakiety członkom klubu modelarskiego. Vide Las Bawarski. A Stary Gaj powinien stać jak stoi, tylko pod nadzorem LP.

  • Dobre sobie! Zobacz najpierw ile teraz się pozyskuje drewna! W ostatnich kilku latach. Czegoś takiego takiej ilości niebylo od lat!

   • Dobre sobie, tnie sie wiecej. Zwiększył się zasób drzewostanu. Jest w tej chwili ponad 2 mld m3.

 4. Miasto i deweloperka może wszystko. Kto ma dużo $$ to wtedy przepisy się nagina. Wycina, stawia bloki. Drobnemu przedsiębiorcy na nic by nie pozwolili.

  • Zobacz bałwanie! Co wyrabia ta twoja _deweloperka w Rzeszowie, to zmienisz zdanie. Zobaczysz dopiero coto jest. Lublin to małe piwo.

 5. LP dbają o odpowiedni rozwuj drzewostanu. A patodeweloperka robi co chce w Lublinie wycinają jak leci!!! A jak zamieszkasz to dowiadujesz się z jakiego g… Zrobiony jest twój blok!

 6. Nie rozumiem tego fetyszu ekologów do obrony drzew. Jeśli drzewo jest wystarczająco duże, aby wykorzystać je w przemyśle drzewnym to należy je wyciąć i posadzić nowe. Stare drzewa to bezwartościowe próchno i zagrożenie dla ludzi w pobliżu. Za chwilę będą domagać się kary śmierci dla ludzi za wycinkę drzewka. Patologia.

Z kraju

Sport