690 680 960

Lekcja historii na żywo. Akcja „Most I” w Bełżycach

W niedzielę w Bełżycach odbyła się rekonstrukcja „Most I” czyli wydarzeń z kwietnia 1944 r., kiedy to po raz pierwszy w okupowanej Polsce wylądował aliancki samolot. Miało to miejsce właśnie w okolicach Bełżyc, na lądowisku koło Matczyna.

W niedzielę, w samo południe, na stadionie miejskim w Bełżycach rozpoczął się festyn wojskowo-historyczny. W jego trakcie kilkudziesięciu rekonstruktorów odtworzyło przebieg tej spektakularnej akcji. Oprócz inscenizacji, na przybyłych gości czekało wiele innych atrakcji. Odbył się koncert orkiestry wojskowej z Lublina połączony z pokazem musztry paradnej, pokaz skoków spadochronowych, pokaz modeli samolotów z okresu II wojny światowej, prezentacja jednostek specjalnych czy też spotkanie z aktorami serialu Czas Honoru.

Organizatorami całego wydarzenia były: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Burmistrz Bełżyc, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych instytucji.

(fot: st. sierz. ZS Wojciech Bielecki, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno – Wychowawcza 2 Jednostka Strzelecka 2010 Lublin im. płk. Emila Czaplińskiego)
2014-05-12 11:49:22

Jeden komentarz

  1. Czy aby dziennikarz piszący powyższy tekst był na pewno obecny podczas tych uroczystości? Nie sądzę, gdyż prawdopodobnie pisał to na podstawie planu uroczystości, a nie na podstawie faktów. Nie odbyły się wcale, ani spotkanie z aktorami Czasu Honoru ani też pokazy skoków spadochronowych … Także radzę na przyszłość być obecnym w danym miejscu zanim się o czymś napisze. Jednakże jak dla mnie, pomimo braku tych dwóch wydarzeń, uroczystości w Bełżycach były naprawdę wspaniale przygotowane i chwała za to organizatorom!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku