690 680 960

Księża z Pliszczyna mieli zostać zakażeni koronawirusem przed dwoma tygodniami, podczas niedzielnej mszy świętej

Mając na celu dobro i zdrowie parafian, proboszcz parafii w Pliszczynie postanowił rozwiać wątpliwości i uspokoić niepokojące nastroje. Na chwilę obecną ustalono, że księża zostali zakażeni koronawirusem najprawdopodobniej w niedzielę 17 maja podczas mszy św. godz. 11.00.

W piątek proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie wydał oświadczenie w sprawie zakażeń koronawirusem księży ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanów), którzy prowadzą w kościele duszpasterstwo. Ks. Tadeusz Michałek, jak wyjaśnia mając na celu dobro i zdrowie parafian, postanowił w ten sposób rozwiać wątpliwości i uspokoić niepokojące nastroje.

Informacja o tym, że duchowni mogą być zakażeni przyszła z Sanepidu w poniedziałek 25 maja ok. godziny 16.00. Służby sanitarne prowadziły bowiem czynności w sprawie innej osoby, u której badania wykazały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W trakcie wywiadu osoba ta wskazała, że miała kontakt m.in. z duchownymi. Księża od razu zostali poddani kwarantannie i pobrano od nich próbki do badań.

Jak zapewnia ks. Tadeusz Michałek, od tego momentu księża ci nie sprawowali już żadnych nabożeństw w kościele. Tylko na jeden dzień obowiązki zostały podjęte przez innych księży ze wspólnoty. Kolejnym etapem było poddanie kwarantannie także pozostałych członków Wspólnoty w Pliszczynie, którzy nie mieli jednak bezpośredniego kontaktu z zakażonym.

We wtorek 26 maja okazało się, że u dwóch księży, w tym wikariusza, testy wykazały wynik pozytywny. U księdza proboszcza wykluczono zakażenie. Pozostali księża ze wspólnoty są pod opieką Sanepidu i przechodzą testy. Na chwilę obecną wstępnie ustalono, że duchowi zostali zakażeni najprawdopodobniej w niedzielę 17 maja podczas mszy św. godz. 11.00. Wtedy to w świątyni obecna była osoba zakażona koronawirusem, która miała kontakt z trzema księżmi.

W środę w godzinach wieczornych kościół oraz dzwonnica, a także całe otoczenie zostały poddane dezynfekcji. Kościół na chwilę obecną jest zamknięty. Ewentualną posługę duszpasterską w najbliższym czasie mają podjąć księża spoza Wspólnoty Księży Sercanów.

(fot. Parafia Pliszczyn)

19 komentarzy

  1. Mam pytanie dlaczego redakcja tak bardzo filteuje komentarze???? I nie ujawnia prawdy…

    • Redakcja nie filtruje, tylko jak sprawdziliśmy, komentarze są zgłaszane przez czytelników jako niezgodne z regulaminem i system część z nich automatycznie ukrył.

  2. Redachtor naczelny

    Ręce kokserwowane zakażajA???????Czy jakoś tak.Profesor z KUL-u mnie poprawi.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa
Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej