Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Krzysztof Żuk: „W najbliższym czasie możemy spodziewać się znacznego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w kraju”

W całym kraju z dnia na dzień rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, w bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omikron stwierdzonych w Polsce. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk w czwartek spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Jak przekazuje Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie należy spodziewać się znacznego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od kilku dni widać wzrosty liczb zakażeń w każdym rejonie kraju. W bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omikron, które zostały stwierdzone w Polsce. Stanowi to 24,5% wszystkich sekwencjonowanych przypadków tej mutacji koronawirusa w naszym kraju. Najwięcej stwierdzonych przypadków pochodzi z województw: pomorskiego (348), mazowieckiego (231), śląskiego (111) i łódzkiego (108).

W czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk spotkał się w gronie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców Lublina, by zdecydować o konkretnych, niezbędnych do wdrożenia działaniach, które pozwolą stawić czoła pandemii.

– Niezależnie od skali kolejnej fali Covid-19, niezbędne jest utrzymanie nieprzerwalności usług świadczonych na rzecz Mieszkańców Lublina i ochrona osób znajdujących się w szczególnej potrzebie. Szczególna ostrożność i rygorystyczne zachowanie środków bezpieczeństwa sanitarnego obowiązuje w miejskich placówkach opieki: Domach Pomocy Społecznej, placówkach opiekuńczo – wychowawczych, schroniskach, noclegowniach, ogrzewalniach. W ośrodkach stacjonarnych dziennych (Środowiskowe Domy Samopomocy, Dzienne Centra Pobytu dla Seniorów, Kluby Seniora, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, Warsztaty Terapii Zajęciowej, placówki wsparcia dziennego) obowiązują zasady ścisłego reżimu sanitarnego. Wprowadzono również ograniczenia w zajęciach stacjonarnych, zmieniając tryb na bezpieczne formy, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, w trybie hybrydowym i ograniczoną liczebnością grup – poinformował po południu prezydent miasta.

Krzysztof Żuk spotkał się także z zarządami miejskich spółek komunalnych dostarczających mieszkańcom Lublina niezbędne usługi.

– Spółki zaostrzają wewnętrzne rygory sanitarne, by nie dopuścić do wzrostu zachorowań wśród swoich pracowników. Mieszkańcy muszą mieć bowiem zapewnione stałe usługi komunalne: dostawy ciepła, wody, czy możliwość normalnego korzystania z komunikacji miejskiej. Liczba zakażeń przyrasta lawinowo, a szacunki ekspertów zakładają, że w najbliższych tygodniach może ona osiągać rekordowe poziomy. Taka perspektywa skłania nas wszystkich do jeszcze większej troski o bezpieczeństwo Mieszkańców Lublina i wdrożenia specjalnych środków dla jego ochrony. Wierzę jednak, że wspólnie możemy skutecznie stawić czoła wirusowi – dodaje prezydent Krzysztof Żuk.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w minionej doby zarejestrowano w woj. lubelskim 1543 zakażenia koronawirusem. Liczba łóżek dla pacjentów w lubelskich szpitalach – stan na dzień 20.01.2022 r. 1643/704 – ogółem liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/zajęte łóżka, 170/52 – ogółem respiratory dla pacjentów COVID-19/zajęte respiratory.

(fot. Krzysztof Żuk)

37 komentarzy

  1. Światowy kryzys pod przykrywką pseudo pandemi

  2. Może by tak zawiesić działanie Płatnej stref parkowania ?. A tak na marginesie Panie Prezydencie to za co płaci mieszkaniec płatnej strefy parkowania ?. To jest zwyczajne okradanie mieszkańców!!!

  3. Rygor sanitarny w spólkach komunalnych….haha Wodociagi pozdrawiaja 😉

  4. Czy wiecie ,że w 2017 roku w miesiącu styczniu było w Polsce ok. 360 tys. przypadków zachorowań na grypę! Jakoś wtedy nikt nie ogłosił stanu epidemii. Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących:) A pan prezydent niech zajmie się swoimi sprawami…

Z kraju

Wiadomości z info112