Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Krwiodawstwo w Dzień Zakochanych. Każdy chętny mógł oddać krew (zdjęcia)

14 lutego w bursie szkolnej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie chętni uczniowie, kadra pedagogiczna i mieszkańcy Lubartowa oddawali krew w Walentynkowej Akcji Poboru Krwi.

Do akcji pod Honorowym Patronatem Starosty Lubartowskiego włączyli się także pracownicy starostwa. Podczas wyjątkowego Dnia Zakochanych organizowanego w RCEZ pełnoletni chętni mieli możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.

Kto może oddać krew?

Każda pełnoletnia osoba do 65 lat ciesząca się dobrym zdrowiem oraz waży co najmniej 50 kilogramów, u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii), która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa powinno się zjeść lekki posiłek. W ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowodu osobistego. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, także w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

(fot. nadesłane)

8 komentarzy

  1. Właśnie dowiedziałem się, że rodzice pięcioraczków mieszkają w lubelskim. Mamy bardzo zakochaną parę.

  2. Po co im kagańce

  3. Szczytny cel – ratuje życie, a Pani ze zdjęcia „tytułowego” (i 13; 18) oraz Paniom ze zdjęć: 2, 9, 20, 21 proponuję udzielić instrukcji w zakresie używania maseczek …

  4. Krew za punkty dla wariatów drogowych!

  5. Jakby obniżali punkty karne wzamian za krew to musieli byśmy importować ja za granicę hehe

  6. a czy badali jaki poziom glifosadu maja mości panowie ?