Kradzież instalacji artystycznej w Lublinie. Warsztaty Kultury apelują o pomoc
12:08 28-06-2026 | Autor: redakcja
Z terenu Festiwalu sztuki nad rzeką w Lublinie zniknęła jedna z instalacji artystycznych. Jak poinformowały Warsztaty Kultury w Lublinie, skradziony obiekt był pracą autorstwa Magdaleny Franczak.
Organizatorzy zwrócili się do uczestników i osób spacerujących festiwalowym szlakiem nad Bystrzycą z apelem o pomoc w ustaleniu okoliczności zdarzenia.
— Z przykrością informujemy, że z terenu Festiwal sztuki nad rzeką skradziono instalację autorstwa Magdaleny Franczak. Prosimy Was o czujność, jeśli odwiedzacie festiwalowy szlak nad Bystrzycą, nie szukajcie już tego obiektu na miejscu. Będziemy wdzięczni za każdą informację, gdyby ktoś z Was był świadkiem zdarzenia — przekazały Warsztaty Kultury w Lublinie.
Apel do świadków
Instalacja była częścią plenerowej trasy festiwalowej prowadzącej nad Bystrzycą. Organizatorzy podkreślają, że każda informacja od osób, które mogły zauważyć coś niepokojącego, może mieć znaczenie dla wyjaśnienia sprawy.
Festiwal sztuki nad rzeką to wydarzenie, które prezentuje działania artystyczne w przestrzeni miejskiej i naturalnym otoczeniu rzeki. Kradzież pracy artystycznej oznacza nie tylko stratę materialną, ale również naruszenie idei otwartego dostępu do kultury w przestrzeni publicznej.
Osoby, które były świadkami zdarzenia lub posiadają jakiekolwiek informacje dotyczące skradzionej instalacji, proszone są o kontakt z organizatorami.
Festiwal sztuki nad rzeką
Festiwal sztuki nad rzeką to wyjątkowe wydarzenie, które łączy twórczość artystyczną z naturalnym pięknem nadrzecznej przestrzeni. W malowniczej scenerii odbywają się wystawy, koncerty, pokazy plenerowe, warsztaty oraz spotkania z artystami, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Rzeka staje się nie tylko tłem, ale również ważnym elementem festiwalu, inspirując twórców i nadając wydarzeniu niepowtarzalny klimat. To okazja do obcowania ze sztuką poza tradycyjnymi galeriami oraz do wspólnego odkrywania kultury w otwartej, przyjaznej przestrzeni.
Zadziwiające, że złomiarze nie poznali się na sztuce… na kanałach ściekowych… 😉
W ramach akcji „Sprzątanie świata” ktoś posprzątał odgruzowując okolice rzeki.
Ta… instalacja to właściwie co to jest/było/miało być? Przecież to coś to patologia kultury.
kilka rurek, kątowników i zespawana drabina do wiadra i konewki. Instalacja artystyczna, dobre sobie!
Taki z ciebie znaFca kultury i sztuki😵💫
Osiągnęliśmy tak wysoki poziom kultury, że dzieła sztuki mamy wszędzie dookoła. Idziesz, patrzysz – banan przyklejony taśmą do ściany. Zjadłeś? Zniszczyłeś instalację artystyczną wartości 100k EUR. Niedługo strach będzie pozbierać śmieci rozrzucone wkoło kosza…
Czy powiadomiono Straż Graniczną? Czuję, że ktoś będzie chciał wywieźć to dzieło za granicę do jakiejś prywatnej kolekcji. Ewentualnie lokalny skup złomu, bo złom gruby po 90 gr/kilogram. No chyba, że to mosiądz, to wtedy 20 zł/kg!!!!
Ciekawe ile kasy wzięła autorka za „dzieło”?
Ile pieniedzy i kto za to jej zapłacił moze niech powie. Powinna sie pochwalic,wszak to z naszych podatków dostała pseudo artystka. Niedaleko jest szkoła podstawowa 27,bylo juz lepiej dzieciom to zlecic,z pewnoscia lepszą „instalacje” by zrobiły
To powinno być zabronione a nie udostępnione znieważenie sztuki