Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kosmiczny pociąg ponownie pojawi się na niebie. Dzisiaj na orbicie ma być umieszczonych kolejnych 60 satelitów

Dzisiaj wieczorem wystartuje kolejna rakieta z satelitami Starlink. Umieszczone na orbicie utworzą widowiskowy tzw. kosmiczny pociąg. Jest też szansa na to, że w kolejnych dniach będzie można je znów oglądać.

W piątek 18 września zaplanowany został kolejny start rakiety Falcon 9, która wyniesie na orbitę okołoziemską satelity firmy SpaceX. Będzie to kolejny etap projektu Starlink.

Pierwotnie operacja miała się odbyć wczoraj, jednak z przyczyn technicznych w ostatniej chwili została przełożona na dzisiaj. Rakieta z 60 satelitami na pokładzie, ma wystartować o godzinie 19:57 czasu polskiego.

Jak informuje portal nocneniebo.pl, rakieta wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. SpaceX tradycyjnie wykorzysta pierwszy stopień rakiety, który był już wcześniej używany w dwóch misjach i tym razem również podejmie próbę odzyskania go. Pierwszy stopień rakiety po oddzieleniu wyląduje na autonomicznej barce.

Co ważne, satelity Starlink, które uformują kosmiczny pociąg, znów będzie można podziwiać na nocnym niebie nad Polską. Uwolnienie satelitów nastąpi 15 minut po starcie czyli o godzinie 20:12., zaś będą one widoczne od ok. godziny 20:18 do 20:23. Tym razem najlepsze warunki do obserwacji będzie miała zachodnia Polska, jednak jest wielka szansa na to, że w kolejnych dniach będzie można je znów oglądać.

(wideo – nocneniebo.pl)

7 komentarzy

    • A z innych ciekawostek, to dzisiaj jest tzw. EDWARD (European Day Without A Road Death), więc starajmy się nie zabić dzisiaj nikogo samochodem, rowerem, hulajnogą, butem.

  1. Niestety z najnowszych newsów wynika, ze dzisiejszy start tak jak i wczorajszy został odwołany ze względu na kiepską pogodę w rejonie odbioru rakiety nośnej. Trzeba będzie poczekać.

  2. ÓJ znowu się spóźnia

  3. Ja tam z tego powodu nie podzielam entuzjazmu. Kolejna odsłona w kierunku globalnego niewolnictwa.

  4. Potrzebne to jak wrzód na …